Pieczemy pierniki!

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:58
To najwyższy czas, żeby pomyśleć o przygotowaniu ciasta na pierniki, które będziemy chcieli podać na święta. Który przepis jest najlepszy? Jak przechowywać wypieki, by pod koniec grudnia były nadal aromatyczne i smaczne? Od czego zacząć?
Audio
  • Świąteczne pierniczki. Staropolskie czy last minute? I jak zrobić lukier królewski? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PublicDomainPictures/Pixabay

Tradycja pieczenia jest w nas mocno zakorzeniona. Dziś mamy niemal nieograniczony dostęp do przepisów z całego świata. Dlaczego z tego nie korzystać? - pytała Agata Gutowska-Kowalczyk. 

Przygotowanie świątecznych pierników wymaga czasu. Ciasto piernikowe powinno najpierw długo leżakować w chłodzie, a po upieczeniu – zamknięte w szczelnym pojemniku pierniki mogą nabierać kruchości. Dopiero później należy je udekorować. Agata - Szalony Cukiernik podpowiada, w jaki sposób przygotować tradycyjne pierniczki i jak je ozdobić.

- Zacząć należy od ciasta, ale zanim je zabierzemy się do pieczenia warto przygotować odpowiednie przyprawy - przekonywał gość Czwórki. - Najlepsza przyprawa do piernika to ta przygotowana samodzielnie. Zajmuje to trochę więcej czasu, niż dodanie gotowej mieszanki, ale efekt jest dużo lepszy. 

Czy pamiętamy, aby do piernika dodawać pieprz i ziele angielskie? Czy niezbędne są gałka muszkatołowa i kardamon? Warto ufać intuicji czy szukać sprawdzonego przepisu? Czym ozdobić wypieki i uniknąć chemicznych barwników? Kiedy najlepiej przygotować ciasteczka, by były smaczne w święta? Tego dowiedzie się z nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Elżbieta Burza

Gość: Agata Gutowska-Kowalczyk (cukierniczka, autorka bloga "Szalony Cukiernik"). W mat. rep. Magdalena Mroczek - właścicielka sklepu z piernikami.

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 16.10

ac

Czytaj także

Marta Gessler: do dziś mierzę się z piernikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 17:25
- Piernik to wcale nie jest proste ciasto, jak się nam wszystkim wydaje. Wychodzi zbyt twarde albo nawet zdarzają się piernikowe zakalce - mówi restauratorka, Marta Gessler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upiecz świąteczne pierniczki z Moniką Mrozowską [WIDEOPRZEPIS]

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 19:10
Monika Mrozowska, aktorka i propagatorka zdrowego odżywiania, udowadnia, że można przygotować desery smaczne, ale przy tym zdrowe. Dzięki dobraniu odpowiednich składników i proporcji potrafi wyczarować słodkości, które można jeść bez poczucia winy i wyrzutów sumienia, a nawet warto skusić się na dokładkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O świątecznych tajemnicach ukrytych w kuchennym kredensie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 14:30
- Dla mnie kredens to symbol przedwojennej kuchni polskiej. Był meblem niezwykle praktycznym. Czasami zastępował lodówkę, innym razem był spiżarnią, służył też do eksponowania zastawy stołowej - opowiada Monika Śmigielska, autorka książki "Kuchenny kredens. Polska kuchnia przedwojenna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od kuchni staropolskiej do współczesnej. "Polski powód do dumy"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 16:40
Siedlecka babka ziemniaczana, warmińskie dzyndzałki, fasola ze śliwkami z Pienin i mazurski placek z jeżynami - to tylko niektóre przysmaki, którymi można się uraczyć w kilku częściach Polski.
rozwiń zwiń