X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy na emigracji. "Życie w dwóch rzeczywistościach"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 21:11
Wielu emigrantów żyje w rozdwojeniu – korzeniami tkwią w kraju przodków, ale swój dom i rodzinę budują tam, dokąd przyjechali.
Audio
  • Polacy na emigracji. "To doświadczenie, które zmienia" (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Song_about_summer/Shutterstock

Wróciłam z przekonaniem, że nie można być ciągle "nie u siebie". Przekonałam się, że moje miejsce jest tam, gdzie czuję się u siebie Monika Rejtner

Pierwszy etap, to moment zachłyśnięcia się nową kulturą. Tęsknota za miejscem, w którym się wychowało przychodzi z czasem. Stopniowo zmienia się też perspektywa miejsca, które nazywamy domem. 

- Jeszcze trzy lata temu powiedziałabym, że moje miejsce jest w Polsce, ale po latach emigracji w człowieku coś się zmienia. Staje się bardziej obywatelem świata niż punktu na mapie – mówiła Monika Rejtner, która 12 lat mieszkała w Irlandii.

Doświadczenie emigracji zmienia człowieka. Czasem to, do czego się tęskniło okazuje się nie do końca takie, jak w wyobrażeniach Monika Rejtner

- Zwłaszcza w początkowym okresie emigracji idealizuje się Polskę – dodawała Magdalena Bartczak na stałe mieszkająca w Chile. - Mimo tego, że za granicą mam przyjaciół, partnera i żyje mi się dobrze, to brakuje mi pewnych elementów charakterystycznych dla naszej kultury.

Zatem czy warto wyjeżdżać? Goszczące w Czwórce Monika Rejtner i Magdalena Bartczak twierdziły, że tak, o ile będziemy pamiętać o ważnej rzeczy. - Doświadczenie emigracji zmienia człowieka. Musimy mieć świadomość, że ani miejsce, ani my nie będziemy tacy sami, jak przed wyjazdem – mówiły.

W jaki sposób doświadczenie emigracji poszerza horyzonty? Co daje dystans, z którego obserwują Polskę? Czy czują potrzebę podtrzymywania więzi z krajem pochodzenia? Więcej na ten temat w audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Bartczak (na stałe mieszka w Chile, autorka książki "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp"), Monika Rejtner (dramaterapeutka, dramaturżka, teatrolożka, edukatorka, 12 lat mieszkała w Irlandii)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwójni emigranci. Dlaczego wciąż uciekamy z kraju?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:00
Do Polski, po latach pracy za granicą, powrócili z tęsknoty za bliskimi, z radością z powodu odnalezienia się "wśród swoich", powrotu do korzeni. Czemu więc znów opuszczają ojczyznę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski chłop na latynoamerykańskiej ziemi. Opowieść o XIX-wiecznej migracji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:59
Współcześnie emigracja zarobkowa kojarzy się z Wyspami Brytyjskimi, Norwegią, czy Irlandią, ale jeszcze w latach '80 XX "Ziemią Obiecaną" były Stany Zjednoczone i zachodnie Niemcy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerwa od życia, i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 17:45
Lata spędzone w tej samej pracy, albo brak planów na tzw. "resztę życia" mogą motywować do diametralnej zmiany - wyjazdu do innego miasta lub za granicę. Czy warto podjąć ten krok?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż poślubna inna niż wszystkie. Copacabana jest przereklamowna

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 18:20
Natalia Kwiatkowska jest psychologiem i pilotem wycieczek. Podróżowanie jest jej pracą, dlatego planując z mężem swój miesiąc miodowy, musieli wyjść poza schemat klasycznego urlopu. Czy spontaniczna podróż poślubna do jednej z najniebezpieczniejszych części świata była dobrym pomysłem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie emigrant czuje się jak u siebie?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 14:03
Wielu emigrantów żyje w rozdwojeniu - korzeniami tkwią w kraju przodków, ale swój dom i rodzinę budują tam, dokąd przyjechali.
rozwiń zwiń