Czy kończy się era mediów społecznościowych?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 16:30
Przez wiele lat dorobiliśmy się tysięcy znajomych, nasze zdjęcia polajkowało wiele osób. Media społecznościowe pozwalają na błyskawiczny kontakt z innymi użytkownikami, jednak spora grupa internautów świadomie rezygnuje lub ogranicza korzystanie z nich. Sprawdzamy, czy to możliwe. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Phunkod

Czworka snowboard popr.jpg
Zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - spędź z nami ferie 2021!

- To są klasyczni pożeracze czasu, z pięciu minut przeglądania tablicy na Facebooku robi się pół godziny, a ja wiem, że chciałabym ten czas poświęcić na coś bardziej produktywnego i przyjemniejszego - mówi Pola, która z niektórych portali społecznościowych postanowiła zrezygnować. - Nie wszystko mnie tam interesuje, a trudno o selekcję. Dodatkowo każdy może opublikować co chce, niekoniecznie prawdę i pojawia się hejt, którego nie chcę obserwować i brać w nim udziału. 


Posłuchaj
18:25 Czwórka/ Czat_Czwórki - media_społecznościowe 07.01.2021.mp3 Czy kończy się era mediów społecznościowych? (Czat Czwórki/Czwórka)

Według prowadzącego audycję Piotra Firana, w naszej części świata ponad 1/3 pokolenia "Z" zrezygnowała z mediów społecznościowych. - Jest to tylko deklaracja, a od słów do czynów daleka droga - mówi dr Krzysztof Kuźmicz, ekspert ds. technologii cyfrowych. - Nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to całościowo. Dla części z nas media społecznościowe to też środowisko aktywności edukacyjnej i zawodowej, więc całkowita rezygnacja z tej przestrzeni nie jest możliwa. 

Posłuchaj także:


kobieta IT shutte 1200 Gorodenkoff.jpg
Przyszłość płci pięknej w IT - jak kobiety radzą sobie w świecie nowych technologii


Z mediów społecznościowych więc w mniejszym lub większym stopniu korzystamy. Jednak część z nas po wycieku danych oraz szerzącej się fali fake newsów ma coraz mniejsze do nich zaufanie i korzysta z nich selektywnie.

-  To co się wydarzyło jest jednym z zarzutów i budzi obawy przed konsekwencjami takich manipulacji - mówi Jagoda Prętnicka analityk nowych mediów Social Relations. - Przez to często wycofujemy się z życia w mediach społecznościowych i w związku z tym można zaobserwować utratę zainteresowania informacjami udostępnianymi na tych portalach i brak zaufania do nich.

Czytaj także:

Jak mówi gość audycji w zeszłym roku przewidywany był detoks od portali społecznościowych, natomiast przez pandemię trendy ułożyły się inaczej. - W marcu portale społecznościowe pękały w szwach, bo zostaliśmy zmuszeni do siedzenia w domu i serwisy społecznościowe wypełniały nam ten czas wolny - mówi specjalistka.

Internet, w wielu przypadkach, stał się również naszym środowiskiem pracy, co doprowadziło z drugiej strony do przesytu technologiami cyfrowymi. Jest to jedna z podawanych przyczyn odstawienia mediów społecznościowych i zmniejszenia swojej aktywności w sieci przez użytkowników.

- Jednak era mediów społecznościowych się nie kończy. I trudno mówić, czy kiedykolwiek się skończy, bo to tak, jakbyśmy mówili, że kończy się internet - podsumowuje gość Czwórki.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Pola (rezygnuje z niektórych portali społecznościowych), dr Krzysztof Kuźmicz  (ekspert ds. technologii cyfrowych na Akademia Leona Koźmińskiego), Jagoda Prętnicka (analityk nowych mediów Social Relations), 

Data emisji: 7.01.2021

Godzina emisji: 15.09

aw/kul

 

Czytaj także

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 19:45
Czy sztuczna inteligencja zastąpi nas w pracy? W niektórych dziedzinach ten proces już następuje. Reuters stworzył wirtualnego prezentera sportowego, który sam może zrelacjonować wydarzenia z meczu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detoks siecioholika? "Jest możliwy nawet w dobie pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:09
Media cyfrowe "atakują" nas z ekranów naszych komputerów, telefonów, a nawet zegarków. Jesteśmy przebodźcowani, a wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z powagi i skali własnego problemu.
rozwiń zwiń