Kontakt z pracownikiem po godzinach pracy karany? Tak jest w Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 21:30
W Portugali, pracodawcy będą podlegać karom, jeśli będą dzwonić, lub mailować do swoich pracowników poza ich godzinami pracy. Nowe prawo jest częścią przepisów o pracy zdalnej.
Telefony od pracodawcy po godzinach pracy, w Portugalii niedługo będą zakazane
Telefony od pracodawcy po godzinach pracy, w Portugalii niedługo będą zakazane Foto: shutter/gpointstudio

shutterstock praca balans dokumenty kobieta spokój 1200.jpg
Agnieszka Czaplińska - praca marzeń, to ta w której możemy się rozwijać

Wielu z nas zetknęło się z telefonami od szefa po godzinach pracy. Małe, szybkie rzeczy do załatwienia na "wczoraj" lub na "już", należą do codzienności w niektórych sektorach. Zwłaszcza na początku kariery, takie sytuacje nie należą do rzadkości. Jak mówi Olek, w jego przypadku jest to norma, a takich jak on jest wielu.


Posłuchaj
03:36 CZWORKA/Czat Czwórki - praca - 24.11.2021 .mp3 Rozmawiamy o nowych regulacjach dotyczących kontaktów pracodawcy z pracownikiem po godzinach pracy (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jednak jak twierdzi rozmówca Szymona Majchrzaka, nie tylko pracodawcy, ale też i pracownicy mają w tym swój cel. - Musisz ze swojej strony pokazać motywację. Pokazać, że jesteś chętny do pomocy, żeby później przełożeni zobaczyli w tobie nie pracownika podstawowego szczebla, ale być może przyszłego kierownika lub menedżera - tłumaczy. - Myślę, że na samym początku bardzo trudno jest powiedzieć pracodawcy "nie". Też zauważam, że często się chwalę lub żalę swoim znajomym, że tak dużo pracuję. Od ósmej do dwudziestej - dziwny to powód do dumy.

- Traktujemy pracę jako towar, tak jakbyśmy kupowali samochód, nie rozumiejąc, że tak naprawdę to są relacje między ludźmi. Pracodawca ma swoje cele i pracownik również - zauważa Anna Musiała, profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Dyrektorka Centrum Badań Zaawansowanych Człowiek-Społeczeństwo. - W tym wypadku, z reguły dzieje się tak, że pracownik przegrywa, bo jest w "słabszy".


 

praca zdalna 1200.jpg
Szczęście w pracy i dzięki pracy. Poczuj sens tego co robisz

Czytaj także:

Jednak regulacje w zakresie świadczenia pracy są dość przejrzyste i precyzyjne. - Wszystkim nam przysługuje 11 godzin odpoczynku dobowego, oraz odpoczynku tygodniowego, który wynosi 35 godzin - mówi Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy, Konfederacji Lewiatan. - Niezależnie od tego jeszcze każdy z pracowników ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak rzeczywistość i praktyki stosowania prawa zależą od kultury organizacji.

Jak zaznacza specjalista, ze względu na interesy firmy, możemy zostać poproszeni o pracę po godzinach. - Wtedy mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych, które są odpowiednio rekompensowane na rzecz pracowników. Może być to czas wolny lub dodatkowe świadczenie pieniężne. To wszystko zależy od firmy. Właściwe poukładanie tej kwestii jest istotne zarówno z punktu widzenia interesów pracownika, ale również z punktu widzenia ochrony interesów firmy.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 15.20

aw


Czytaj także

Jaki zawód liczy się w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 09:04
Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, ale pokazała też jakie zawody mogą przetrwać kryzys związany z lockdownem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód - jubiler. Czy każdą biżuterię można naprawić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 11:17
Zerwane łańcuszki, przetarte pierścionki, zablokowane zapięcia w bransoletkach. Jeśli nasza biżuteria wymaga naprawy - pomoże nam w tym jubiler. Tylko czy warto naprawiać każdy zniszczony element? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpoczynek, który jest sztuką. Jak to robić skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 20:40
Niektórzy wyjeżdżają w góry, inni nad morze, jeszcze inni zostają domach, czytają książki, składają modele samolotów, imprezują ze znajomymi, albo po prostu odsypiają. Po intensywnych tygodniach sesji i całorocznej nauce online przyszedł czas na odpoczynek.
rozwiń zwiń