Poświąteczny powrót do formy - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 19:45
Za nami święta i czas spędzony przy stole z bliskimi. Nieco się rozleniwiliśmy i być może przybyło kilka zbędnych kilogramów. Sprawdzamy, jak po trzydniowym objadaniu się i dłuższym czasie bez aktywności fizycznej skutecznie powrócić do formy.
Poświąteczny powrót do formy może być wyzwaniem
Poświąteczny powrót do formy może być wyzwaniemFoto: Shutterstock.com/a GlebStock

W czasie trwania pandemii wielu z nas boryka się z nadmiarowymi kilogramami. Ruchowi nie sprzyja praca zdalna, na jaką przeszli pracownicy wielu firm, oraz zamknięte przez dłuższy czas siłownie. Niedawno wstaliśmy od świątecznego stołu, a przy okazji sylwestrowej zabawy i Nowego Roku znów przy nim usiądziemy. Od czego zacząć rozruch po dłuższej przerwie?

- Dobrze zacząć już w trakcie świąt i zdecydować się na rodziny spacer pomiędzy biesiadowaniem. Po świętach tych, którzy nic nie robili, namawiam na dłuższe spacery, to dobry początek aktywności - mówi Kamil Kalka, trener personalny. - Ci, którzy coś systematycznie trenują, raczej nie powinni mieć problemu z mobilizacją po tak krótkim czasie. Jednak warto zacząć od łagodniejszych ćwiczeń.

Po dłuższej przerwie w treningach i dłuższym braku aktywności powinniśmy delikatnie przyzwyczajać nasze ciało do wysiłku. - Na początek proponuję równolegle trzy dyscypliny. Pływanie, bo nie obciąża, rower stacjonarny w zimie, a normalny w plenerze, gdy jest cieplej, a także właśnie długie szybkie spacery - doradza gość audycji. - Podczas nich wzrasta tętno do 140, a to jest już bardzo dobry trening, który podnosi wytrzymałość. Te dyscypliny na początek są bezpieczne, bo nie są kontuzyjne. Po dłuższej przerwie nie wracałbym do ciężarów i biegania czy innych technicznych sportów. Najpierw musimy wzmocnić organizm. Jak radzi trener, dobrze znaleźć partnera do treningów, kogoś, z kim możemy się umawiać na wspólną aktywność. Trenując z kimś bowiem łatwiej się zmotywować do systematyczności.

Zobacz także:

Nowy rok to również postanowienia noworoczne. Często zaczynamy trenować, zmieniać dietę i stawiamy sobie nowe cele. Czasem jednak ambitne plany i zbyt wiele postanowień paradoksalnie mogą utrudniać wytrwanie w ich realizacji. - Zbyt dużo postanowień nam nie pomoże. Najlepiej mieć ich maksymalnie trzy. Nie brać na siebie za dużo, żeby przedwcześnie nie stracić motywacji - tłumaczy Kamil Kalka. - Zbyt duży ciężar postanowień może nas przytłoczyć. Mam zawodników, którzy mieli ich nawet 20, a wtedy trudno się z nich wywiązać samemu przed sobą.

Inną kwestią jest otyłość wśród dzieci, których liczba przez nauczanie zdalne i brak ruchu wzrasta. - Brak ruchu sprawia, że młodzież staje się mniej aktywna fizycznie. Dlatego warto, żeby rodzice zadbali o kondycję swoich dzieci. Mimo ilości obowiązków dobrze na to zwracać uwagę i motywować dzieci, żeby się ruszały - podkreśla gość Czwórki. - Można wprowadzać domowe WF-y, wspólne spacery, czy inną formę aktywności. Należy na to zwracać uwagę, bo ruch jest niezbędny we właściwym rozwoju młodzieży.

Posłuchaj
09:34 Czwórka/Czat Czwórki/ - powrót do formy 28.12.2021.mp3 Jak zadbać o kondycję fizyczną po przerwie, radzi Kamil Kalka, trener personalny (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Kamil Kalka (trener personalny)

Data emisji: 28.12.2021

Godzina emisji: 15.20

aw

Czytaj także

Kasia Dziurska o formie "last minute": obróci się przeciwko nam

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 19:00
- Nie jestem zwolenniczką szybkiego odchudzania. Taka nagła metamorfoza prawdopodobnie i tak obróci się przeciwko nam - przekonuje trenerka Kasia Dziurska.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwierają siłownie. Gdzie mój trener?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 20:30
29 maja zaplanowano otwarcie klubów fitness i siłowni. Okazuje się, że po tak długim czasie zamknięcia branża straciła pracowników.
rozwiń zwiń