Woda. "Dla oka bezbarwna, w kamerze kolorowa abstrakcja"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 18:30
Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku i zmienia stan skupienia. Jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. I będzie tematem głównym 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 
Na Pikniku każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyjrzą się lewitującym kroplom wody i zajrzą do ich wnętrza. Można będzie obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów.
Na Pikniku każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyjrzą się lewitującym kroplom wody i zajrzą do ich wnętrza. Można będzie obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów.Foto: Shutterstock/Kichigin

Największa w Polsce impreza promująca naukę odbędzie się w sobotę 21 maja w Warszawie. W tym roku uczestnicy Pikniku będą mogli dowiedzieć się m.in., czy kropla wody może lewitować, jak to się dzieje, że glony świecą i co zobaczymy w jej strumieniu, kiedy spojrzymy przez kamerę termowizyjną. Urządzenie (nazywane również kamerą podczerwieni) służy do wykrywania i pomiaru energii podczerwieni obiektów. - Kamera pomaga nam lepiej obserwować przyrodę i nasze otoczenie, szczególnie w aspekcie temperatury - tłumaczy dr Tomasz Stańczyk z Wydziału Budownictwa i Inżynierii SGGW w Warszawie. - Co prawda kamera nie widzi samej temperatury obiektów, ale rejestruje promieniowanie podczerwone i potrafi je zamienić na promieniowanie widzialne. Patrząc na taki kolorowy obraz, możemy zauważyć, co jest cieplejsze, a co zimniejsze.

Kamerą termowizyjną można na przykład zbadać wodę w roślinach i w glebie. Wyniki takiego pomiaru mają wszechstronne zastosowanie. - W skali mikro jesteśmy w stanie zaobserwować ruch wody w roślinie, co pozwala nam lepiej sterować nawadnianiem. W skali nieco większej podczepiamy kamery do dronów i obserwujemy świat z lotu ptaka. W ten sposób wyszukujemy tereny, które są zalane, mokre, wilgotne albo bardzo wysuszone, których w tym roku jest naprawdę dużo - opowiada rozmówca Anny Depczyńskiej. Zastosowanie kamer termowizyjnych pozwala oszczędniej gospodarować wodą, której z roku na rok jest coraz mniej.


25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Posłuchaj także:

- Nasze oko widzi wodę jako bezbarwną ciecz, kamera termowizyjna pokazuje, że raz jest ciepła, raz zimna i miesza się trochę na zasadzie turbulencji w chmurach. Dzięki temu możemy dowiedzieć się więcej o stopniu zanieczyszczeń rzek, jezior i mórz - wyjaśnia gość Czwórki. - Takie eksperymenty przygotowaliśmy dla uczestników Pikniku Naukowego. Powiemy także, jak wykorzystać kamerę termowizyjną w zdjęciach wykonywanych z dronów - dodaje dr Tomasz Stańczyk. 

Posłuchaj
03:56 CZWÓRKA Czat Czworki - piknik 17.05.2022.mp3 25. Piknik Naukowy. Czy kamera termowizyjna pomoże sfilmować wodę w roślinach i glebie? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiślana Odyseja. Pieszo, rowerem i kajakiem dla czystości Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 16:57
Pokonanie 1200 kilometrów wzdłuż królowej polskich rzek - to bilans Wiślanej Odysei, czyli akcji ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego. Działacz wraz z wolontariuszami przemierza Polskę, zbierając po drodze setki kilogramów śmieci. 
rozwiń zwiń