Kapsuła jak "list w butelce". Co badacze zakopali na Spitsbergenie?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 18:40
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Polsce impreza promująca naukę. W tym roku odbędzie się w sobotę 21 maja w Warszawie, a jej uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in., czy kropla wody może lewitować, jak to się dzieje, że glony świecą, i co zawiera kapsuła czasu na Spitsbergenie. 
Budynek Światowego Archiwum Arktycznego na Spitsbergenie.
Budynek Światowego Archiwum Arktycznego na Spitsbergenie.Foto: shutterstock.com/ginger_polina_bublik

Spitsbergen to szczególne miejsce na kuli ziemskiej. Swą wyjątkowość zawdzięcza nie tylko ekstremalnie surowemu klimatowi, ale także niesamowitej naturze, temu, że jest przyrodniczym ewenementem. To wszystko sprawia, że jest to idealne miejsce, szczególnie w okresie przyspieszającego ocieplania się klimatu Ziemi, do prowadzenia naukowych badań. Ale nie tylko - na Spitsbergenie polscy badacze zakopali bowiem... kapsułę czasu. 

Naukowy list do przyszłości

Osobliwy "list w butelce" ma się ukazać na powierzchni Ziemi za ok. 500 tys. lat. Zawartość kapsuły skomponowano tak, by znalazcy mogli uzyskać jak najwięcej informacji o naszej cywilizacji, środowisku przyrodniczym i poziomie rozwoju technologicznego. W kapsule znalazło się pięć mniejszych pojemników ze stali nierdzewnej, oddzielonych od siebie poduszkami magnetycznymi. - Uniwersalnym językiem jest język obiektów - mówi twórca kapsuły, prof. prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN. - Dlatego pojemniki zawierają artefakty oraz naturalne próbki minerałów i skał, a także obiekty biologiczne. Każdy pojemnik niesie przekaz o innej tematyce: geologicznej, dot. środowiska naturalnego, biologicznej, technologicznej, a także zestaw przedmiotów wziętych z naszego życia codziennego.

Posłuchaj
04:05 CZWÓRKA Czat Czwórki - spitsbergen 18.05.2022.mp3 Piknik Naukowy 2022: co kryje kapsuła czasu na Spitsbergenie? (Czat Czwórki/Czwórka)

DNA ziemniaka i ludzkie mleczaki

Najniżej położony pojemnik zawiera treści i przedmioty pokazujące stan naszej wiedzy o Ziemi. - Są tam m.in. fragment meteorytu z Pułtuska, ziarna cyrkonu z różnych części świata oraz współczesna lawa z islandzkiego wulkanu, który wybuchł w 2014 roku - wymienia rozmówca Weroniki Puszkar. W pojemniku biologicznym umieszczono liofilizowane DNA: człowieka, szczura, łososia i ziemniaka. - Zbiór jest przypadkowy, ale pokazujący, że rozumiemy, gdzie jest istota życia biologicznego. Znalazło się też miejsce dla... ludzkich zębów mlecznych. W zębach bowiem DNA nie niszczy się tak łatwo, jak w innych tkankach - dodaje. 

"Nasza cywilizacja wzięła się z piasku"

Zawartość kolejnego pojemnika obrazuje stan naszej wiedzy technicznej. - Na samy dnie jest piasek, bo to z piasku bierze się cała nasza cywilizacja. Są też kryształy krzemu i miniaturowy panel fotowoltaiczny - mówi prof. Lewandowski. - Jeśli jednak znalazca nie zrozumie, co jest w tych czterech pojemnikach, to być może zainteresuje się ostatnim, w którym umieszczono przedmioty związane z życiem codziennym. Są tu zapałki, strzykawka, monety z różnych krajów, zegarek, model samochodziku, karta do bankomatu, a nawet miniaturowa książka i maleńki zegar słoneczny z kompasem.

Posłuchaj także:

Kapsuła zrobiona jest z grubej stali nierdzewnej, ma długość 60 cm i średnicę 12 cm. Oszacowano, że za sprawą naturalnych procesów erozji kapsuła czasu powinna znów pojawić się na powierzchni Ziemi za ok. 500 tys. lat. 

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Pikniki Naukowy w tym roku odbędzie się po raz 25. Jego hasło to woda, która niestrudzenie krąży w środowisku i zmienia stan skupienia. Jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. I jest źródłem życia. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiślana Odyseja. Pieszo, rowerem i kajakiem dla czystości Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 16:57
Pokonanie 1200 kilometrów wzdłuż królowej polskich rzek - to bilans Wiślanej Odysei, czyli akcji ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego. Działacz wraz z wolontariuszami przemierza Polskę, zbierając po drodze setki kilogramów śmieci. 
rozwiń zwiń