Jak dziś pomagać Ukrainie? Zostań wolontariuszem ONZ

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 19:50
"Działania ONZ na rzecz osób dotkniętych kryzysem w Ukrainie" to jeden z tematów poruszanych podczas Dnia ONZ w Polsce. Duże zainteresowanie pomocą naszym wschodnim sąsiadom wykazują studenci. Sprawdzamy jak zostać wolontariuszem ONZ. 
Uchodźcom z Ukrainy w dalszym ciągu potrzebna jest pomoc
Uchodźcom z Ukrainy w dalszym ciągu potrzebna jest pomocFoto: shutterstock

W poniedziałek, 24 października, odbyła się międzynarodowa konferencja z okazji Dnia ONZ w Polsce "Działania ONZ na rzecz osób dotkniętych kryzysem w Ukrainie". Skierowana była m.in. do młodzieży akademickiej. ONZ dostrzega ich działania i wkład w międzynarodową pomoc.

- Program wolontariuszy ONZ jest w dużej potrzebie. Jak wiemy wojna na Ukrainie wywołała nagły wzrost potrzeb humanitarnych - mówi Karina Rathman z Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie. - W tej chwili ONZ i jej agendy pracują przez całą dobę. Dlatego tak potrzebni są wolontariusze.

W Polsce przyjmuje się, że wolontariat jest bezpłatny. Inaczej jest przy ONZ. Tam wolontariat jest płatny. Zgłaszające się osoby powinny mieć ukończone 25 lat, skończone studia i dwuletnie doświadczenie zawodowego w danej dziedzinie.

- Potrzeba wolontariuszy we wszystkich obszarach. Potrzebne są osoby, które zajmują się zarządzaniem, rozwojem, projektami, prawem, prawami człowieka, ochroną przesiedleńczą, reintegracją, reparacją - wymienia gość audycji. - Potrzebni są także inżynierowie, osoby, które ukończyły nauki polityczne, a także te, które zajmują się szeroko pojętym zdrowiem.

Zakres pracy wolontariuszy jest dość szeroki. Jest to praca przy komputerze, ale także w terenie. Często zdarza się, że praca jest wiązana. - Potrzebne są osoby o różnorodnych umiejętnościach. Posługujące się językami obcymi, potrafiące prowadzić ciężkie samochody, które nie boją się dźwigać i pracować na mrozie przy segregacji rzeczy - tłumaczy Karina Rathman. - Cechy osobowości jakimi powinni się wyróżniać, to silna motywacja do pracy.

Wszystkie informacje dotyczące wolontariatu zostały przekazane podczas konferencji, żeby dowiedzieć się więcej można ją obejrzeć na Facebooku Ośrodka Informacji ONZ.

- Wolontariat ONZ jest nie tylko trampoliną do tego, żeby w przyszłości zostać pracownikiem ONZ, jest to także niesamowita przygoda, ale przede wszystkim okazja, żeby pomóc ludziom na Ukrainie i w wielu innych miejscach na świecie - zauważa gość Czwórki. - Wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują pomocy. Dzięki nam jest ona świadczona w sposób profesjonalny.

Wolontariat w jednym miejscu trwa maksymalnie do dwóch lat. A to dlatego, żeby uniknąć zmęczenia psychicznego danym miejscem. Należy pamiętać, że wolontariusze ONZ służą w miejscach bardzo trudnych. Z reguły wolontariusze nie mają możliwości wyboru miejsca, są kierowani tam gdzie jest największa potrzeba.

- To są niesamowici ludzi, których główną motywacją jest pomoc bliźniemu. Dodatkowo mogą oglądać inne miejsca na świecie - opowiada Karina Rathman. - Mają także możliwość przebywania z ludźmi z innych kultur, ale także możliwość zrobienia kariery w dyplomacji.


Posłuchaj
10:29 Czwórka/Czat Czwórki - wolontariat Ukraina 25.10 2022.mp3 Karina Rathman z Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie o wolontariacie (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, liczba osób pracujących w polskiej agendzie ONZ - organizacji zajmującej się uchodźcami, a także WHO - Światowej Organizacji Zdrowia wzrosła. Przed 24 lutego 2022 pracowało 20 osób, obecnie pracuje 800. Wzrosła też niesiona pomoc przez ONZ, które jej potrzebują ze względu na konflikt na Ukrainie. Rekrutacja do wolontariatu trwa przez cały czas.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karina Rathman z Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 15.23

aw


Czytaj także

Okno to bezpieczeństwo. Podaruj je Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 10:00
- Okno to jest pierwsza rzecz, która zostaje zniszczona podczas ataków rakietowych. I choć nie myślimy o tym na co dzień, okna są niezbędne do normalnego funkcjonowania w domu - mówi Zosia Jaworska, założycielka Fundacji Brda i organizatorka Projektu Okno.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie uczelnie są przygotowane na studentów z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 11:38
Dodatkowe miejsca na studiach, pomoc finansowa i językowa - tak polskie uczelnie przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny. Rok akademicki rusza za miesiąc, ale wszystko jest już gotowe. 
rozwiń zwiń