Zimą na biegówki - gdzie są najlepsze trasy?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 13:20
Ferie co prawda dobiegają końca, ale zima jeszcze trwa. Warto wykorzystać ten czas na zimową aktywność. Zapraszamy na biegówki. 
Biegówkizdjęcie ilustracyjne
Biegówki/zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/gorillaimages

Biegówki to świetna propozycja dla osób, które lubią kontakt z przyrodą i wysiłek fizyczny. To sport ogólnorozwojowy, bo na biegówkach pracują mięśnie wszystkich części ciała - rąk, brzucha, nóg, stóp i dłoni.  

Z Obidowej na Turbacz

- Proponuję szlak na Turbacz z Obidowej - to szlak specjalnie przygotowany dla amatorów narciarstwa biegowego. Jest to niezła trasa dla osób, które zaczynają przygodę z biegówkami - mówi Jan Lenczowski, wspinacz. - Jest to także trochę wyzwanie, bo podejście na Turbacz będzie trwało około trzech godzin.

Żeby pokonać trasę potrzeba trochę kondycji. Druga część trasy jest nieco stroma, dlatego przydadzą się także umiejętności zjeżdżania na nartach. - Póki co jest trochę śniegu, a w najbliższych dniach zapowiadane są opady. Trasa jest cały czas utrzymywana, także myślę, że spokojnie do końca marca, a nawet kwietnia będzie działała - opowiada rozmówca Marty Hoppe. - Ostatnio wejście na Turbacz zajęło nam niecałe trzy godziny, mimo że się nie śpieszyliśmy i zrobiliśmy po drodze dwa postoje.


Trasa Śladami Olimpijczyków

Proponowana przez wspinacza trasa nazywa się Śladami Olimpijczyków. Jest specjalnie przygotowana pod narty. - Zasadniczo jej główny wariant wiedzie doliną Lepietnicy, później przez Gorzec, Solnisko, Rozdziele i Halę Turbacz do schroniska - instruuje Jan Lenczowski. - Trasa ma trochę ponad 600 metrów przewyższenia i jedenaście i pół kilometra długości.


Źr. Youtbe/Obidowa - Turbacz, trasa biegowa


Trudy wspinaczki rekompensują widoki. Ci, którym pogoda dopisze i będą mieli szczęście, mogą liczyć na piękną panoramę Tatr. - Wiadomo, trochę człowiek się zmęczy, ale na końcu, kiedy już dojdziemy do schroniska na Turbaczu, mamy możliwość oglądania ładnych widoków. Możemy też odpocząć i coś zjeść – podpowiada wspinacz. - Po takiej przerwie późniejszy zjazd już naprawdę jest przyjemnością.


Posłuchaj
03:51 Czwórka/Czat Czwórki - trasy na ferie 24.02.2023.mp3 Jan Lenczowski proponuje trasę na biegówki (Czat Czwórki/Czwórka)

  

Również piesi turyści mogą wspiąć się na Turbacz. Dla nich przeznaczone są jednak oddzielne trasy. Jedna z nich prowadzi m.in. z Obidowej przez schronisko Stare Wierchy.

Czytaj także:

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 24.02.2021

Godzina emisji: 16.13

aw

Czytaj także

Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 19:40
Przybywa Polaków, którzy na stałe żegnają się z ojczyzną. Dla części osób sytuacja w kraju wciąż jest daleka od tej na Zachodzie, dla innych emigracja to sposób na ucieczkę przed rzeczywistością "made in Poland".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narty w mieście

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 21:00
Narty kojarzą nam się ze śniegiem, górami i białym stokiem. Okazuje się jednak, że nie trzeba jechać w Tatry, żeby pojeździć, a fani białego szaleństwa mogą również szusować w mieście. Sztuczne stoki działają w kilku miastach Polski.
rozwiń zwiń