Dlaczego nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa nad wodą?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 17:00
Jest kilka podstawowych reguł, których przestrzeganie daje nam możliwość bezpiecznego wypoczywania nad wodą. Niestety, albo ich nie znamy, albo uważamy, że nas one nie dotyczą, bo tylko w lipcu w Polsce utonęło 86 osób. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/blacograf

Sama teoria nad wodą nie wystarczy. Żeby odpowiednio zareagować w krytycznej sytuacji, potrzebna jest praktyka Maciej Rokus

Skłonność do brawury przesłania nam rzeczywiste konsekwencje naszego zachowania, a o tym, że woda to cichy zabójca, nie chcemy myśleć. To sprawia, że liczba utonięć w naszym kraju z roku na rok rośnie. - Najczęściej do utonięcia dochodzi z powodu ludziego błędu. Dlatego, że nie przestrzegamy reguł - wyjaśnia nurek Maciej Rokus.

Posłuchaj
14:00 [CZWORKA]Czat Czworki 5 sierpień 2020 bezpieczenstwo nad woda.mp3 Jak zachowywać się nad wodą? (Czat Czwórki/Czwórka)

Według Światowej Organizacji Zdrowia utonięcia to trzecia najczęstsza przyczyna niezamierzonej śmierci. WHO szacuje, że na całym świecie z tego powodu rocznie ginie 320 tysięcy osób.

Posłuchaj  także:

Kampanie poświęcone bezpieczeństwu nad wodą odnoszą znikomy skutek Daria Dobrasiewicz

Zmienić mają to kampanie społeczne, których twórcy apelują o rozwagę. Ale choć organizowane są od lat, odnoszą niewielki skutek - uważa Daria Dobrasiewicz. - Prawie nikt tego nie ogląda, nie wyciąga wniosków, nie stosuje się do zaleceń - wymienia ratowniczka i instruktorka. - Ludziom dorosłym, do których adresowane są takie akcje, wydaje się, że wszystko wiedzą najlepiej. I że skoro są w stanie przepłynąć dwie długości basenu, to i w morzu dadzą sobie radę. 

Gubią nas brawura i ryzykowne zakłady oraz wzmocniona promilami odwaga - dodaje Maciej Rokus. - Człowiek pod wpływem alkoholu nie ma właściwej koordynacji ruchowej i nie potrafi ocenić realnego zagrożenia - wyjaśnia szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP. - Jeśli ktoś cały rok siedzi przy komputerze, rzadko chodzi na basen, a czas nad wodą spędza tylko w trakcie urlopu, musi mieć świadomość, że w starciu z żywiołem jest praktycznie bez szans - podsumowuje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Daria Dobrasiewicz (ratowniczka i trenerka Adrianna Swim), Maciej Rokus (szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP)

Data emisji: 05.08.2020

Godz. emisji: 15.07

kul/kd

Czytaj także

Czy potrafisz zabezpieczyć swoje mienie podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 12:48
W sezonie wakacyjnym nasila się aktywność włamywaczy i kieszonkowców. Wykorzystują naszą nieobecność w domu i wakacyjną beztroskę. Mamy do dyspozycji antywłamaniowe systemy, monitoring, alarmy. Może jednak najlepszym zabezpieczeniem przed włamywaczami i kieszonkowcami jest sąsiedzka pomoc i zdrowy rozsądek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteśmy w Kątach Rybackich na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 12:00
Nasi dziennikarze są w Kątach Rybackich. To tam w ten weekend rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń