Efekt pandemii - nieunikniona cyfryzacja

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 20:00
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy coraz więcej korzystamy z internetu. Wiele urzędowych spraw możemy załatwić online, używamy też elektronicznych recept, zwolnień lekarskich, wypełniamy PIT-y... Cyfrowa rewolucja postępuje. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Rok 2021 ma być rokiem przełomowym dla Polski, zwłaszcza jeżeli chodzi o realizację planów związanych z cyfryzacją naszego kraju. Jak ocenia Centrum GovTech, działające przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ze względu na pandemię koronawirusa Polska, podobnie jak inne kraje, stanęła przed koniecznością przyśpieszonej cyfryzacji. Ten proces dotknie kilku aspektów naszego życia.


Posłuchaj
19:16 Czwórka/Czat Czwórki - Profil zaufany 01.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o cyfryzacji (Czat Czwórki/Czwórka)

Wystarczy kilka kliknięć myszką i jesteśmy w wirtualnym urzędzie i tutaj możemy bez wychodzenia z domu załatwić sporo spraw, ale musimy pamiętać, żeby mieć założony profil zaufany. - Profil zaufany działa mniej więcej jak odręczny podpis, możemy dzięki niemu wysyłać wnioski i pisma do różnych urzędów - mówi Maciej Gajewski ze spidersweb.pl. - Generalnie jest to cyfrowy mechanizm do potwierdzania naszej tożsamości przed stosownym urzędem.

Coraz bardziej przekonujemy się do wirtualnej formy załatwiania spraw. Wielu Polaków ma założony profil zaufany i aktywnie korzysta z usług e-urzędów. Z jednej strony jest to wygodne, jednak czy jest bezpieczne?


whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą

Czytaj także:

- Mam nadzieję, że nie zabraknie edukacji obywateli w tym wymiarze, bo czym innym jest udostępnianie rozwiązania, a co innego oznacza pokazanie, w jaki sposób można z niego korzystać w bezpieczny sposób - mówi dr Krzysztof Kuźmicz, ekspert ds. technologii cyfrowych w Akademii Leona Koźmińskiego, w Instytucie Analiz Społecznych Quantum. - Pamiętajmy, że te technologie to jest dobrodziejstwo naszych czasów, ale trzeba z tego korzystać z zachowaniem reguł cyberbezpieczeństwa.

Wiele wrażliwych informacji jest teraz przechowywanych na serwerach, a jak tłumaczy dr Karolina Małagocka, ekspert ds. cyberbepieczeństwa Akademii Leona Koźmińskiego, prawie połowa osób pracujących z domu została ofiarami fishingu, czyli na przykład ofiarą maila, który miał ich nakłonić do przejścia na zainfekowaną stronę lub zostawienia swoich danych w miejscu, w którym nie powinny ich zostawić.

Posłuchaj także:

- Mówi się również, że zaledwie od marca do maja 2020, prawie pół miliona osób objęły wycieki danych z różnych rozwiązań do wideokonferencji. Więc ta skala jest ogromna, bo i nasze zaangażowanie w internet jest coraz większe - wyjaśnia gość audycji. - Bardzo dużo rzeczy robimy codziennie samodzielnie, a wcześniej korzystaliśmy z komputerów zabezpieczonych przez firmę. Pandemia to zmieniła i coraz częściej korzystamy z urządzeń, które podłączamy do danych firmowych. To wszystko ma znaczenie. 

Jak przekonuje ekspert - powinniśmy postawić na edukowanie o tym, jak korzystać z rozwiązań online oraz jak dbać o swoją tożsamość i prywatność w sieci. - Czyli tak naprawdę jak zadbać o siebie i edukować ludzi odnośnie tego, jak nasze dane mogą być wykorzystywane - wyjaśnia dr Karolina Małagocka. - Bardzo też ważne są kwestie różnego rodzaju uzależnień i przyzwyczajeń, i to zarówno od samego "czasu ekranowego", jak i od rozwiązań, które coraz bardziej "wchodzą" w nasze codzienne życie.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik 

Goście: dr Krzysztof Kuźmicz (ekspert ds. technologii cyfrowych Akademia Leona Koźmińskiego, Instytut Analiz Społecznych Quantum), dr Karolina Małagocka (ekspert ds. cyberbepieczeństwa Akademii Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 01.03.2021

Godzina emisji: 15.08

aw

Czytaj także

Ozdrowieńcy z ulgami, jeśli tylko oddadzą osocze

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 18:40
Sytuacja epidemiczna związana z koronawirusem sprawia, że lekarze i rządzący apelują o oddawanie osocza przez osoby, które przeszły zakażenie COVID-19. Ozdrowieńcy, którzy się na to zdecydują, będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kończy się era mediów społecznościowych?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 16:30
Przez wiele lat dorobiliśmy się tysięcy znajomych, nasze zdjęcia polajkowało wiele osób. Media społecznościowe pozwalają na błyskawiczny kontakt z innymi użytkownikami, jednak spora grupa internautów świadomie rezygnuje lub ogranicza korzystanie z nich. Sprawdzamy, czy to możliwe. 
rozwiń zwiń