Piloci dronów. Coraz bardziej poszukiwani?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 11:53
Oferty pracy wskazują na to, że tak, jednak ciągle nie ma jeszcze wielu chętnych do obsługi bezzałogowych statków lotniczych. W Czwórce sprawdziliśmy m.in., czym w Polsce mogą zajmować się "droniarze", co trzeba zrobić, żeby jednym z nich zostać, a także, gdzie dronem latać nie wolno.
Audio
  • Pilot drona - zawód przyszłości? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
Dron to nie tylko zabawka, ale także nietuzinkowe narzędzie pracy
Dron to nie tylko zabawka, ale także nietuzinkowe narzędzie pracyFoto: pixabay.com/ajcespedes/domena publiczna

- Przede wszystkim, zakaz cyrkulacji dronów panuje wokół lotnisk. Nie możemy zaburzać ruchu powietrznego samolotów - wyjaśniał Tomasz Leśniak z firmy Propel RC. Na latanie dronami lekkimi nie ma jednak ograniczeń w przestrzeni prywatnej - i tu mogą się one okazać dobrą rodzinną rozrywką. 

Sprawdź także:
strażaczka 1200x660.jpg
Praca po zawodówce. Dobrze mieć fach w ręku?

Drony wykonują też różne zadania specjalne - na przykład transport leków albo badania jakości powietrza - tu trzeba jednak już dobrze wiedzieć, jak je obsługiwać, a na przyszłych "droniarzy" czekają specjalistyczne kursy i egzaminy. - Dzisiaj mamy już sporo punktów egzaminacyjnych, a sztuki latania można się uczyć w certyfikowanych ośrodkach prowadzących kursy - tłumaczył Łukasz Ławicki z Grupy Inspire.  

A czego dokładnie uczą na kursie obsługi bezzałogowych statków lotniczych oraz ile kosztuje dron zabawka, a i ile profesjonalny sprzęt? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem"  

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 18.14

jsz/kul

Czytaj także

Prawdziwie męski zawód - pilot

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 12:00
Jaką szkołę trzeba skończyć, żeby zostać pilotem? Jakie predyspozycje są niezbędne? O tym wszystkim w najbliższej audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyj, żeby pracować. Zadbaj o efektywność

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 20:00
W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny. To najwięcej od sześciu lat - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Czwórce sprawdziliśmy, jak wymierne są skutki naszej pracowitości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy opracowali unikalny system unieruchamiania dronów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 12:04
Polscy inżynierowie opracowali system wykrywania i unieruchamiania dronów. O zapewnieniu bezpiecznego nieba w obszarze bezzałogowych obiektów latających opowiedział gość Polskiego Radia 24, współtwórca systemu Radosław Piesiewicz z firmy SIRC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokopłatny sms - jak nie dać się nabrać?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 17:03
W audycji "TOP/Trochę Optymizmu Popołudniem" rozmawialiśmy m.in. o tym, jak nie dać się złapać w smsową pułapkę, i nie zapłacić kroci za coś, czego tak naprawdę wcale nie chcieliśmy kupić. Gościem był Marcin Papiński z InfoBip.
rozwiń zwiń