Wirtualny Amsterdam. Dokąd się wybrać, co zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:30
W historycznym centrum Amsterdamu znajduje się plac Spui. Na jego tyłach - w starym budynku sierocińca - od lat działa jedno z najciekawszych muzeów w mieście, w którym historia spotyka się z najnowocześniejszą technologią. 
Plac Spui w Amsterdamie
Plac Spui w AmsterdamieFoto: Steve Photography/Shutterstock.com

Sprawdź
muzeum_sztuka_maseczki_pandemia_Shutterstock_1200.jpg
Wystawy online. Co warto zobaczyć w galeriach na świecie?

Muzeum tworzone przez mieszkańców

Amsterdam Museum przy Kalverstraat 92 prezentuje historię i kulturę miasta oraz wiele dzieł sztuki z przełomu wieków. - Muzeum ma liczne ekspozycje stałe, ale znajdziemy tam również różne platformy digitalne. To, co wyróżnia tę instytucję na tle innych, to fakt, że muzeum tworzą mieszkańcy i turyści - opowiada przewodnik po Amsterdamie Alicja Górnik.

Posłuchaj
04:29 CZWORKA TOP - amsterdam 18.02.2021.mp3 Wirtualna wycieczka po Amsterdamie - co warto zobaczyć? (TOP/Czwórka)

Zobacz
dognity 6 1200.jpg
Dognity. Nasi pupile w kreacjach mistrzów

Jakie jest DNA Amsterdamu? 

Odwiedzający przesyłają swoje wspomnienia, doświadczenia, refleksje i spostrzeżenia na platformy digitalne, które można śledzić, nie wychodząc z domu. - Ekspozycja, którą poleciłabym obejrzeć jako pierwszą, jest "Amsterdam DNA" - podpowiada rozmówczyni Agaty Nowotnik. - To opowieść o historii miasta definiowanego przez cztery główne wartości, kluczowe dla istnienia Amsterdamu - przedsiębiorczość, swobodne myślenie, obywatelstwo i kreatywność - dodaje.

Amsterdam Museum trailer / Amsterdam Museum

Posłuchaj
shutterstock Sandra_M sztuka 1200.jpg
Polish Art Now. Michał Borowik o inwestowaniu w sztukę

Cały świat w jednym mieście

Warto też sprawdzić wystawę "Amsterdam - miasto światowe", która bada interakcje między Amsterdamem a resztą świata. W jaki sposób Amsterdam zyskał tak ważne miejsce na mapie świata? Kto tu zostaje? Kto odchodzi? - Tak, jak Amsterdam jest częścią świata, tak świat stał się częścią tego miasta - opowiada przewodniczka.

Rondleiding dove museumgids | Wereld-Stad - Amsterdam Museum

Zobacz
Aachen katedra shutter 1200 Christian_Schmidt.jpg
Zwiedzaj z domu. Wirtualne spacery śladem UNESCO

Opowieści z czasu zarazy

Muzeum Amsterdamskie zdecydowało się też w wyjątkowy sposób upamiętnić wydarzenia związane z pandemią COVID-19. Wystawę na temat życia codziennego w takich warunkach można zwiedzać wirtualnie, a także w samym muzeum. - To ekspozycja o wpływie pandemii na życie Amsterdamczyków. Są tam wzięte z życia historie mieszkańców miasta oraz turystów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami właśnie w internecie - opowiada Alicja Górnik. - Proszę sobie wyobrazić, że od 30 kwietnia do 15 maja 2021 roku tę digitalną platformę odwiedziło 100 tysięcy osób.

Muzeum Amsterdamu już niedługo przejdzie gruntowną przebudowę. Powtórne otwarcie planowane jest na 2025 rok.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 18.02.2021

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:40
Banksy – jeden z najpopularniejszych artystów sztuki ulicznej. Od lat działa anonimowo. Jego dzieła podziwiać można na ulicach całego świata. Teraz także na poświęconej mu wystawie w Warszawie. 
rozwiń zwiń