Warszawski Festiwal Kulinarny zaprasza do "Królewskiego stołu"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 09:55
"Królewski stół" to hasło drugiej odsłony Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego. - Hasło zrodziło się z idei miejsca, w którym festiwal w tym roku będzie osadzony - mówił Adrian Ordakowski, edukator kulinarny.
Audio
  • Warszawski Festiwal Kulinarny zaprasza na królewską ucztę w Wilanowie (Sztuka jedzenia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel.com

- To miejsce, to muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Gdzie znaleźć bardziej królewski stół, niż u polskiego sarmaty, wielkiego smakosza Jana III, który wydawał naprawdę niezwykłe uczty? - mówił gość Beaty Kwiatkowskiej. 

Skąd wziął się pomysł przygotowania dań, które lądowały na stole króla i jego gości? Czy te przepisy da się odtworzyć? - Wiedzę na temat potraw czerpiemy ze źródeł historycznych. Mamy dostęp do pochodzących z tamtych czasów książek kulinarnych, na czele z Compendium Ferculorum - pierwszą książką kucharską wydaną w języku polskim, albo księgą szafarską - spisem dań, które pojawiały się w królewskim menu w konkretnym dniu - opowiadał Adrian Ordakowski.

Jaką rolę w tym, co dziś jemy odgrywa historia? Ile możemy dowiedzieć się o własnych nawykach żywieniowych zaglądając do karty dań naszych przodków? Czego będą dotyczyły przygotowane przez organizatorów debaty kulinarne i czym są "ścieżki degustacyjne"? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Adrian Ordakowski (edukator kulinarny)

Data emisji: 9.09.2018

Godzina emisji: 15.11

ac/kd

Czytaj także

Miłość, śmierć i jedzenie. Szekspir od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 18:24
William Szekspir słynął ze słabości do deserów. W jego sztukach pojawia się około dwóch tysięcy odniesień do kulinariów, a słowo uczta pada blisko 100 razy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od bazylii do kolendry. "Zioła na talerzu" Grzegorza Łapanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:57
- Gdy zaczynaliśmy pisać tę książkę, wszyscy chcieli mieć w domu bazylię, kolendrę i miętę. Dla mnie specyficznym ziołem, pełnym nostalgii jest jednak majeranek. Jego zapach, wraz z aromatem pieczonych jabłek, przypomina dzieciństwo - mówił mistrz kuchni, którego książka "Zioła na talerzu" właśnie się ukazała.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemiecki hamburger - bezsprzeczny symbol Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 11:00
28 maja obchodzimy Dzień Hamburgera. Dziś kojarzy się on głównie z Ameryką, ale przybył tam wraz z niemieckimi imigrantami. Hamburger, czyli kotlet z pieczeni po hambursku, zamknięty w dwóch kromkach pieczywa - był serwowany na pokładzie statków Hamburg America Line już w 1847 rok. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztućce a historia świata. "Diabelski widelec i usłużne ręce"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:40
- Jednym z pierwszych sztućców, które zostały wynalezione były pałeczki. Natomiast do dziś najpopularniejszymi sztućcami na świecie są ludzkie ręce - mówi antropolog kultury Magdalena Tomaszewska-Bolałek.   
rozwiń zwiń