O ogród dbaj cały rok! Wiosnę rozpocznij już teraz

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 11:34
Praca w ogrodzie kojarzy się nam z wiosną i latem oraz jesiennym grabieniem liści. Sebastian Kulis, autor czterech książek o ogrodnictwie i roślinach, przekonuje, że i zimowe miesiące to czas ogrodniczej pracy. 
By rozkoszować się pięknym letnim ogrodem warto dbać o niego cały rok
By rozkoszować się pięknym letnim ogrodem warto dbać o niego cały rokFoto: Szutterstock

- W mojej książce staram się pokazać, ze właściwie każda pora roku niesie jakieś ogrodnicze prace. Teraz, na przełomie stycznia i lutego, jest bardzo dobry czas, żeby rozmnażać wiele drzew czy krzewów w bardzo prosty sposób - przekonuje Sebastian Kulis, gość Beaty Kwiatkowskiej. - Wystarczy uciąć gałązkę, włożyć ją do ziemi, do doniczki i ona nam wytworzy system korzeniowy, zamieni się w roślinę - podpowiada. 

Młody ogrodnik wyjaśnia, że rośliny teraz nie mają liści, więc bardzo łatwo im "skupić się" na tym, by tworzyć korzenie. - To niesamowita, magiczna sztuczka natury. Dzieje się to minimalnym kosztem i czasem - zachwyca się. 

Siewy w lutym

Wcale nie musimy czekać do marca czy kwietnia, żeby zacząć siewy. - Ja już za tydzień zabieram się do pierwszego siania kwiatów, ziół i warzyw. Niektóre z nich będę siał w domu, inne w doniczkach na zewnątrz czy w szklarni - opowiada gość Czwórki. 

Niezwykle ciekawym sposobem, żeby przyspieszyć nadejście wiosny w naszych domach jest wykorzystywanie gałązek drzew owocowych i tzw. warzyw odrastających. - Gałązki jabłoni czy gruszy, ale też leszczyny czy winogron, wsadzone do wody zamienią się w kwitnące ozdoby - poleca Sebastian Kulis. - Resztki warzyw takich jak cebula, por, fenkuł, koper włoski, sałata, buraki, marchewka możemy posadzić w naczyniu z wodą. Po pewnym czasie wypuszczą listki, które są zdrowe i smaczne. Są też świetnym urozmaiceniem naszych dań, dodadzą im świeżości - zdradza. 

Kiełki i sałaty

Domowy parapet okazuje się doskonały miejscem do hodowli kiełków i warzyw zielonych takich jak sałata czy szpinak. - Możemy wysiekać przeróżne zieleniny, w tym np. te japońskie jak musztardowce czy mizuny - poleca gość Beaty Kwiatkowskiej. - Dla niech właściwie nie ma złego czasu na wysiew, może poza grudniem i styczniem. 

Ocalić pestki

Jakiś czas temu Alicja Patanowska, artystka, ceramiczka zaprojektowała naczynia, dzięki którym łatwiej będzie dać drugie życie pestkom, z których mogą wyrosnąć rośliny. Sebastian Kulis wyjaśnia, że z każdej pestki coś może nam wyrosnąć, ale nie zawsze możemy liczyć na owoce. - W przypadku awokado będziemy mieć mało wymagającą roślinę domową, ale bez owoców - mówi. - Cytryny potrzebują dużo czasu, żeby zaowocować nawet w dogodnych warunkach. Możemy liczyć na owoce kumkwatów. W przyrodzie kumkwat występuje jako krzew i ma dość małe owoce, dlatego w domowych warunkach łatwiej jest to osiągnąć - dodaje. 

Gość Czwórki poleca również, by zimowy czas wykorzystać na czytanie i planowanie. Zwraca uwagę, że wiosną czy latem w natłoku zajęć nie zawsze mamy na to czas. - Zimą warto dowiedzieć się co sadzić i kiedy. Gdy będziemy zdobywać wiedzę dowiemy się, że sałata to nie tylko sałata - podpowiada. 


Posłuchaj
13:44 czwórka sztuka jedzenia 30.01.2022.mp3 Sebastian Kulis podpowiada jak przez cały rok dbać o ogród, a na domowy parapet zaprosić wiosnę już w lutym (Sztuka jedzenia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Sebastian Kulis (autor książki "Ogród na cztery pory roku")

Data emisji: 30.01.2022

Godzina emisji: 13.12

pj

Czytaj także

Balkon - pomidorowa dżungla, czy miejsce na stolik kawowy?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 08:30
- Na każdym balkonie można stworzyć ogródek, chodzi o odpowiednią organizację i optymalizację tej przestrzeni - mówi Basia Chronowska-Cholewa autorką książki "Wyhoduj i zjedz". - Każda przestrzeń się nadaje, trzeba tylko odpowiedzieć sobie, co jest dla nas ważne na balkonie - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedyś działki, dziś ogrody społeczne. "Grzebanie w ziemi mamy w DNA"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 17:50
Chęć do uprawiania własnego ogródka jest tak duża, że nawet nie mając kawałka ziemi, tworzymy i nadal będziemy tworzyć mikroogrody nawet na małych przestrzeniach, nawet w centrach miast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwiaty w domu. "To świetny czas na malwy i stokrotki"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:18
Ci z nas, którzy mają taką możliwość chętnie zakładają na działkach, balkonach, a nawet parapetach prawdziwe ogrody. - Początek lata to świetny czas. by sadzić rośliny dwuletnie - mówił ​Łukasz Skop, który na co dzień pasjonuje się ogrodnictwem i prowadzi na ten temat warsztaty.
rozwiń zwiń