Antologia muzyki retro. Polska elektronika

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 09:30
- Muzyka elektroniczna towarzyszyła mi w mojej młodości i na winylach. Brakowało mi podsumowania, które byłoby hołdem dla jej kompozytorów - mówił w Czwórce Marek Horodniczy, redaktor wydanej przez Narodowe Centrum Kultury "Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej".
Audio
  • Marek Horodniczy o polskiej muzyce elektronicznej lat 70. i 80. (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Gary Perkin/Shutterstock.com

Publikacja obejmuje kilkanaście sylwetek osób i zespołów, ważnych na polskiej scenie muzyki elektronicznej lat 70. i 80. XX wieku. - Należy pamiętać, że młoda scena elektroniki bardzo dużo im zawdzięcza - przekonywał Marek Horodniczy. - Mamy w polskiej muzyce elektronicznej wrażliwości całkowicie odmienne, m.in. Józefa Skrzeka, Kapitana Nemo i Władysława Komendarka - opowiadał.

Marek Horodniczy Polska elektronika żyje. Wybory artystyczne zawsze były trafione, ale ja lubię porażki. Uniwersum muzyczne nigdy nie jest zamknięte

Jedną z sztandarowych postaci tej sceny jest Marek Biliński, któremu blisko było do estetyki francuskiej muzyki Jeana Michela Jarre'a. Czesław Niemen zaś na swoim kultowym albumie "Katharsis" wyprzedzał epokę, m.in., w doborze elektronicznych instrumentów, które także są bohaterami "Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej". Dopełnieniem tomu jest wywiad z Jerzym Kordowiczem oraz popularnonaukowa, muzykologiczna analiza zjawiska el-muzyki.

W rozmowie z Kamilem Jasieńskim Marek Horodniczy opowiadał też o nowatorstwie muzyki Andrzeja Korzyńskiego do "Akademii Pana Kleksa", zdradzał, dlaczego Obywatel GC zdenerwował się, gdy wygwizdano go na koncercie w Jarocinie i co zmieniło się w muzyce elektronicznej wraz z nastaniem lat 90.

W "Pierwsze słyszę" słuchaliśmy także muzyki Marka Bilińskiego oraz zespołu Omni, współtworzonego przez Rafała Błażejewskiego, który na co dzień zajmuje się dźwiękową oprawą Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marek Horodniczy (redaktor "Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej")

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 8.07

jsz/pg


Czytaj także

Magda Pasierska: w mojej muzyce jest schiza

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:25
- W moim nowym numerze "Lightly Brightly" jest wewnętrzny drive, który popycha go do przodu i powoduje reakcje - opowiada w "Stacji Kultura" wokalistka, znana m.in. z trio beatboxerskiego Me Myself And I. Czy jej solowy materiał "Mapa" oznacza rozwód z beatboxerami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pułapka nowoczesności. Dokąd zmierza dziennikarstwo?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:15
- Dzisiaj chodzi przede wszystkim o to, żeby dobrze "jadło", żeby było szybko - mówił gość "Stacji Kultura" Michał Olszewski, pisarz i publicysta. Jakie przesłanie niesie jego nowa powieść "#Upał"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w nauce. To nie tylko Curie-Skłodowska!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 11:00
- "Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat" to napisana przez Rachel Swaby książka, której naczelnym przesłaniem jest to, że płeć nie ogranicza aspiracji - mówił w Czwórce redaktor polskiego wydania tej publikacji Paweł Sajewicz.
rozwiń zwiń