Muzeum OdBudowy. Nie tylko dla miłośników architektury

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 12:29
Muzeum OdBudowy ma stać się instytucją "od budowy" - będą tam m.in. eksponowane dokumenty i projekty architektoniczne stołecznych budynków, czy archiwalne fotografie dokumentujące nieistniejące już obiekty.
Audio
  • O planowanym Muzeum OdBudowy opowiada Malwina Piorun (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Osiedle domków fińskich na Jazdowie w Warszawie. To w tym budynku mieścić się będzie Muzeum OdBudowy
Osiedle domków fińskich na Jazdowie w Warszawie. To w tym budynku mieścić się będzie Muzeum OdBudowyFoto: Malwina Piorun

Malwina Piorun Chcemy spotykać się z ludźmi, którzy na co dzień interesują się architekturą stolicy, ale także z tymi, którzy wciąż pamiętają jej dawne zabudowania. Muzeum ma być miejscem spotkań i dyskusji.

- To projekt wciąż w trakcie realizacji. Wierzymy, że pierwszą wystawę uda się zorganizować jak najszybciej. Dotychczas jednak już realizowaliśmy różne wydarzenia, skupiające rzesze osób chętnych, by z nami współpracować - opowiadał Malwin Piorun.

Poza działalnością wystawienniczą, Muzeum OdBudowy organizować będzie prelekcje i prezentacje poruszające tematykę stołecznego budownictwa, zarówno dawnego jak i współczesnego. Prowadzone będą debaty nad kształtem i zmianami wprowadzanymi w planach zagospodarowania przestrzennego stolicy oraz jej układu, a także nad problemem ochrony warszawskich obiektów zabytkowych.

Malwina Piorun Chcemy organizować głównie wystawy czasowe ze względu na przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Eksponaty będzie można prezentować także na zewnątrz budynku.

Muzeum powstało z inicjatywy oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie i będzie mieścić się w jednym z fińskich domków na stołecznym osiedlu Jazdów. Co jeszcze czekać będzie na gości tej instytucji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi:  Kamil Jasieński

Gość: Malwina Piorun (Muzeum OdBudowy)

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 8.15

kd/kul

Czytaj także

Nie tylko "Wiedźmin". Historia polskich gier

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 17:10
Polscy twórcy gier należą do ścisłej czołówki europejskiej, a nawet światowej - podkreślają organizatorzy wystawy "Digital Dreamers". Początki branży sięgają lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z podwórka na scenę z Mieczysławem Foggiem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 11:59
"Chłopak z Woli" to tytuł reportażu Jerzego Swalskiego o Bogdanie Jaczewskim, warsawianiście, poecie i wokaliście, który występował z Mieczysławem Foggiem. Reportaż powstał w 1990 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa subiektywnym okiem jej mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 15:27
Gośćmi Kamila Jasieńskiego w "Pierwsze słyszę" byli tym razem zapaleni Warszawiacy i blogerzy współtworzący stołeczną "Pańską skórkę" - Mateusz Kaczyński i Andrzej Jędrzejczak. Co "eleganckiego", a co "frajerskiego" wydarzyło się w Warszawie w zeszłym roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiński Nowy Rok. Tym razem patronuje mu Kogut

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 13:05
Symbolizuje on dynamizm i entuzjazm w działaniu, ryzyko, ale także stawianie w życiu na jakość. - Kogut oznacza też współpracę i ważny jest pierwiastek, który mu towarzyszy. Ogień oznacza, że wszystko może iść gwałtownie w dobrą lub złą stronę - wyjaśnia w Czwórce Zuzanna Krzysztofik z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.    
rozwiń zwiń