X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Urodziny Wikipedii. Jak powstaje najpopularniejsza internetowa encyklopedia?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:08
Wikipedia, popularna encyklopedia internetowa, 15 stycznia skończyła 19 lat. - Obecnie dzięki niej użytkownicy mogą się dzielić swoją wiedzą z innymi, ale też czerpać ją właściwie bez ograniczeń - mówił Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Kuźmińskiego w Warszawie. 
Audio
  • Wikipedia - co znajdziemy w najpopularniejszej encyklopedii internetowej? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Yuganov Konstantin/Shutterstock.com

książka atari 1200.JPG
Atari, Commodore, ZX Spectrum. Jak rodziły się polskie gry?

Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa, działająca zgodnie z formułą "otwartych treści", czyli dostępnych dla każdego. Powstała 15 stycznia 2001 roku jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów i nieistniejącej już Nupedii. Od 2003 zarządzana jest przez organizację non-profit. Jednak jak podkreślał ekspert w Czwórce, Wikipedia to przede wszystkim społeczność "wikipedystów", czyli osób, które wspólnie rozwijają wielką, darmową encyklopedię. - Ci ludzie sami się organizują i sami decydują o kryteriach encyklopedyczności, czyli na przykład o tym, w jaki sposób kategoryzować hasła - mówił Dariusz Jamielniak. I jak tłumaczył, każdy może zostać wikipedystą, co oznacza prawdziwą "demokratyzację wiedzy". - Każdy, kto zacznie ją edytować w dobrej wierze, szybko się tego nauczy. Możemy więc dodawać i edytować artykuły, z których będą korzystać inni. Warto pamiętać, że Wikipedia opiera się wyłącznie opublikowanych badaniach naukowych - mówił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Komputer lepiej rozpozna depresję niż psycholog >>>

Choć panuje przekonanie, że Wikipedii można zaufać, jak przekonuje Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Kuźmińskiego, nie powinniśmy traktować jej jak publikacji naukowych. - Na przykład podręczników - mówił ekspert. - Korzystanie z niej jest jak najbardziej uprawnione, a wręcz wskazane, ale warto pamiętać, że może ona mieć pewne braki. Dlatego warto sprawdzać w niej nie tylko same hasła, ale także klikać w źródła i czytać materiał źródłowy. To dobry punkt startu do poszukiwań.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 8.16

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek - to on naruszył czystość wód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:21
- Jeszcze występują, zarówno wśród wód śródlądowych jak i oceanicznych, takie miejsca, które są czyste - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - W Polsce jest to kilka jezior w zachodnio-pomorskim, Kotlinie Kłodzkiej czy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy chętnie udostępniają swoje dane?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 18:18
Polacy nie są gotowi udostępniać swoich danych instytucjom, ale i tak to robią – to wyniki badań. Według danych z 2016 i 2019 roku - skłonność naszych rodaków do podawania swoich danych finansowym instytucjom niebankowym rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - ferie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 12:26
Ferie w Czwórce - kulturalnie, klubowo, na sportowo i muzycznie. Zapraszamy m.in. na cykle "Kulturalne ferie" czy "Zimowe ciekawostki naukowe". Sprawdzamy, jak działają gogle, skąd się wzięły łyżwiarskie style, dowiemy się też, jakich aplikacji warto używać w czasie ferii i gdzie trenować za darmo. Zajrzymy też do świata gier wideo.
rozwiń zwiń