Urodziny Wikipedii. Jak powstaje najpopularniejsza internetowa encyklopedia?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:08
Wikipedia, popularna encyklopedia internetowa, 15 stycznia skończyła 19 lat. - Obecnie dzięki niej użytkownicy mogą się dzielić swoją wiedzą z innymi, ale też czerpać ją właściwie bez ograniczeń - mówił Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Kuźmińskiego w Warszawie. 
Audio
  • Wikipedia - co znajdziemy w najpopularniejszej encyklopedii internetowej? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Yuganov Konstantin/Shutterstock.com

książka atari 1200.JPG
Atari, Commodore, ZX Spectrum. Jak rodziły się polskie gry?

Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa, działająca zgodnie z formułą "otwartych treści", czyli dostępnych dla każdego. Powstała 15 stycznia 2001 roku jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów i nieistniejącej już Nupedii. Od 2003 zarządzana jest przez organizację non-profit. Jednak jak podkreślał ekspert w Czwórce, Wikipedia to przede wszystkim społeczność "wikipedystów", czyli osób, które wspólnie rozwijają wielką, darmową encyklopedię. - Ci ludzie sami się organizują i sami decydują o kryteriach encyklopedyczności, czyli na przykład o tym, w jaki sposób kategoryzować hasła - mówił Dariusz Jamielniak. I jak tłumaczył, każdy może zostać wikipedystą, co oznacza prawdziwą "demokratyzację wiedzy". - Każdy, kto zacznie ją edytować w dobrej wierze, szybko się tego nauczy. Możemy więc dodawać i edytować artykuły, z których będą korzystać inni. Warto pamiętać, że Wikipedia opiera się wyłącznie opublikowanych badaniach naukowych - mówił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Komputer lepiej rozpozna depresję niż psycholog >>>

Choć panuje przekonanie, że Wikipedii można zaufać, jak przekonuje Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Kuźmińskiego, nie powinniśmy traktować jej jak publikacji naukowych. - Na przykład podręczników - mówił ekspert. - Korzystanie z niej jest jak najbardziej uprawnione, a wręcz wskazane, ale warto pamiętać, że może ona mieć pewne braki. Dlatego warto sprawdzać w niej nie tylko same hasła, ale także klikać w źródła i czytać materiał źródłowy. To dobry punkt startu do poszukiwań.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 8.16

kd/ac

Czytaj także

Człowiek - to on naruszył czystość wód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:21
- Jeszcze występują, zarówno wśród wód śródlądowych jak i oceanicznych, takie miejsca, które są czyste - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - W Polsce jest to kilka jezior w zachodnio-pomorskim, Kotlinie Kłodzkiej czy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polacy chętnie udostępniają swoje dane?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 18:18
Polacy nie są gotowi udostępniać swoich danych instytucjom, ale i tak to robią – to wyniki badań. Według danych z 2016 i 2019 roku - skłonność naszych rodaków do podawania swoich danych finansowym instytucjom niebankowym rośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobra zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - ferie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 12:26
Ferie w Czwórce - kulturalnie, klubowo, na sportowo i muzycznie. Zapraszamy m.in. na cykle "Kulturalne ferie" czy "Zimowe ciekawostki naukowe". Sprawdzamy, jak działają gogle, skąd się wzięły łyżwiarskie style, dowiemy się też, jakich aplikacji warto używać w czasie ferii i gdzie trenować za darmo. Zajrzymy też do świata gier wideo.
rozwiń zwiń