Kosz - posortuje śmieci i sprawdzi stan powietrza

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 09:12
Kosz na śmieci Raccoon Smart Trash stał się powodem powstania studenckiego start-upu, kieruje nim Michał Jankowski, student III roku informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/KENG MERRY paper art

Oprócz samodzielnego sortowania śmieci ten kosz może mierzyć natężenie ruchu, poziom zanieczyszczenia powietrza i być drogowskazem dla osób niewidzących. Na wdrożenie pilotażu czekają partnerzy oraz potencjalni inwestorzy. "Raccoon" po angielsku oznacza szopa pracza, a "smart trash" – inteligentny kosz. Pojemnik na odpady stworzony przez studentów PJATK rozpoznaje plastik, szkło, metal, papier oraz bioodpady, angażuje też mieszkańców w recykling. Wpisuje się w środowisko inteligentnego miasta. W Czwórce o tym wynalazku z Michałem Jankowski porozmawiamy chwilę po 8.05. 

Czytaj także:

W audycji sprawdzimy także: 

  • jak wybrać odpowiedni test na Covid -19. Co charakteryzuje dostępną diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2? Czym różnią się poszczególne badania? Które z nich powinniśmy wykonać w danym przypadku? Jak interpretować wyniki oraz czym jest wynik fałszywie ujemny? 
  • na czym polegają zwroty za odwołane wycieczki z powodu epidemii i jak się o nie starać. UFG przypomina: Wnioski można składać tylko do końca roku. Z Turystycznego Funduszu Zwrotów wypłacono już ponad 100 milionów złoty - przekazał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 
  • serwis kulturalny
  • przegląd prasy
  • serwis sportowy

***

Na audycję "Pierwsze słyszę" zapraszamy w poniedziałek (28.12) po godz. 6.05. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka koronawirus ekologia

Czytaj także

Przyroda w pandemii wróciła do życia. Na jak długo?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 15:26
- Jeśli naprawdę chcemy doprowadzić do zmiany i ulżyć naturze, to musimy zacząć od siebie - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Nabyte w trakcie kwarantanny nawyki mogą nam w tym pomóc.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

DIY. Robimy samodzielnie kalendarz na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 09:22
Co będzie nam potrzebne? Z pewnością papier, klej i nożyczki. - Ręcznie zrobiony kalendarz będzie miał swój własny, niepowtarzalny charakter - mówiła zajmująca się na co dzień grafiką Zuzanna Kreft.
rozwiń zwiń