Raw Pop Tour - gitarowe brzmienie w niegitarowych czasach

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 09:20
Już 27 stycznia odbędzie się pierwszy koncert w ramach minifestiwalu Raw Pop Tour. Jak przyznaje Michał Wójcik, organizator imprezy, słowo "pop" w nazwie użyte jest dość przewrotnie, a festiwalowe zespoły łączy przede wszystkim gitarowe brzmienie. 
RAW POP TOUR to mini-festiwal - trzy wyjątkowe koncerty.
RAW POP TOUR to mini-festiwal - trzy wyjątkowe koncerty.Foto: Pushish Images / Shutterstock

Raw Pop Tour to minifestiwal wokół idei surowego, ale nadal piosenkowego grania. Powstał w 2014 roku z inicjatywy krakowskiego trio Cinemon, które zainicjowało kilka wspólnych koncertów m.in. z Magnificent Muttley, Katedrą, Tape Reels czy The October Leaves. 

- Początki tej imprezy rzeczywiście sięgają 2014 roku. To inicjatywa naszego zespołu Cinemon - potwierdza Michał Wójcik, muzyk, organizator Raw Pop Tour 2022. - Postanowiliśmy grać nie tylko samodzielnie, ale też zapraszać do tego grania znajomych czy zespoły, których brzmienia są nam bliskie. Właśnie te grupy chcielibyśmy pokazać naszym fanom, ale też my chcielibyśmy zaprezentować się przed ich publicznością. Wg takiego klucza działamy od jakiegoś czasu - dodaje. 

Pod szyldem Raw Pop odbyły się dwa festiwale i jedna trasa koncertowa. - W 2022 roku wypływamy z nowymi zespołami - mówi gość Czwórki. - Raw pop, czyli surowy pop, to określenie trochę przewrotne. Gramy sobie nim. Nie ma to z popem, w tradycyjnym sensie, zbyt wiele wspólnego. W naszym graniu jest indie, trochę rockandrolla, trochę brzmień garażowych. To granie jest prawdziwe i szczere. Zawsze jest to muzyka gitarowa, która przybiera przeróżne odcienie, od alternatywy po cięższe gatunki - dodaje. 

Raw Pop Tour 2022

Organizując wydarzenie, Michał Wójcik i jego współpracownicy znajdują część wspólną dla dwóch-trzech zespołów i właśnie ten element jest esencją koncertów. 

W tym roku zaplanowano trzy koncerty w trzech miastach. Wystąpią Cinemon, hai i Monsieur Premiere. - Hai i Monsieur Premiere to stosunkowo młode zespoły. My cały czas trzymamy rękę na pulsie i właśnie takie grupy wyszukujemy. Wyciągamy perełki i mamy nadzieję, że fani też je docenią - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego. 

Wydaje się, że dzisiejsze czasy nie są najlepsze dla gitarowych brzmień. Czwórkowy gość nie zraża się tym i zauważa, że okolice Serbii czy Macedonii wciąż sprzyjają takiej muzyce. - Z Cinemonem działamy ponad 15 lat i pewnie działać nie przestaniemy, bez względu na klimat gitarowych brzmień - podkreśla. 

Koncerty w ramach Raw Pop Tour 2022 odbędą się 27 stycznia we Wrocławiu, 28 stycznia w Krakowie i 29 stycznia w Lublinie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Michał Wójcik (członek zespołu Cinemon, organizator o Raw Pop Tour 2022)

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 08.22

pj

Czytaj także

Wrona o "Double Tap": zawsze chciałam nagrać kolorowego cyberpunka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 10:32
- Klip utrzymany jest w stylistyce gamerskiej, futurystycznej, jest trochę cyberpunkowy. Ten pomysł przyszedł mi do głowy już dawno temu - opowiadała w rozmowie z Czwórką Weronika "Wrona" Jasiówka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża muzyczna wdraża działania ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 12:50
Music Climate Pact to nowa inicjatywa ekologiczna, do której przystąpiły największe wytwórnie muzyczne. Co to oznacza?
rozwiń zwiń