Skąd wzięło się słowo "majówka"?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 17:50
Dziś "majówka” kojarzy się odpoczynkiem. Dawniej to słowo oznaczało wiechę z młodej jodły przybranej wstążkami, którą chłopak stawiał przed domem wybranej dziewczyny.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.Foto: shutterstock/Ivan Kruk

W cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych" - sprawdzimy pochodzenie tego słowa. W dawnych czasach "majówkę" stawiano zwykle w maju - w nocy przed pierwszym albo przed trzecim maja, albo przed pierwszą niedzielą maja, albo też w noc Zielonych Świątek. Z czasem nazwa ta zaczęła oznaczać także wycieczkę za miasto, niekoniecznie w maju, ale zawsze w ciepłych porach roku - wiosną lub latem, połączoną często z zabawą czy tańcami.

W pierwszy majowy poranek zaserwujemy Wam także fińskie przysmaki śniadaniowe. - Helsinki to miasto portowe, które jest usytuowane na skałach. Mimo że jesteśmy w centrum, daje to możliwość niesamowitego doświadczania natury – opowiadała w Czwórce podróżniczka Jessika Kaczmarczyk. – Ludzie spędzają tu dużo czasu na świeżym powietrzu więc ich jedzenie musi spełniać pewne wymagania. Finowie najczęściej jadają po prostu kanapki z wędliną lub z serem, owsiankę z mlekiem i z dżemem oraz  takie potrawy narodowe – takie jak pierogi karelskie. Jak smakuje to danie?

Przedstawimy Wam także propozycje krótkich wypadów w Polskę. Grunwald, Orzeł, Czarownica i Piramidy czekają na turystów w rezerwacie przyrody nieożywionej, który znajduje się w Ciężkowicach, na prawym brzegu rzeki Biała, niespełna 30 kilometrów od Tarnowa. - Skamieniałe Miasto to nic innego, jak zbiór piaskowych ostańców, które są skryte w leśnym gąszczu - opowiada Kasia Łaskawiec, współautorka bloga "Polska po godzinach". - Można tu przyjechać i wybrać się na bardzo dziwny spacer, podczas którego co chwilę będziemy natykać się na fantazyjnie ukształtowane skałki. Gdzie coś ciekawego w okolicy mogą zobaczyć mieszkańcy województwa świętokrzyskiego? Czym zachwycą się po sąsiedzku Pomorzanie? A dokąd mogą wybrać się mieszkańcy Lublina?

***

Na "Pierwsze słyszę" - w poniedziałek (01.05), o godz. 7.00 - zaprasza Kamil Jasieński

kul

Czytaj także

Bornholm. "Dla Duńczyków to najbardziej egzotyczne miejsce w ich kraju"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 13:40
Dawno temu, na północy Europy - na styku dwóch płyt tektonicznych - pojawiło się niepozorne wypiętrzenie. Czterysta milionów lat później znamy je jako wyspę, która przyciąga miłośników świętego spokoju, rowerowych wypraw i wędzonego śledzia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break. Wiedeń warto zobaczyć z góry - wybierz swoją opcję

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 10:00
Stolica Austrii przyciąga turystów o każdej porze roku. Słynie z wyjątkowej architektury, wybornej kawy i ma też wiele atrakcji, które pozwalają popatrzeć na nią niemal z lotu ptaka.
rozwiń zwiń