Nurkowie sprzątają akweny wodne. Nie róbmy śmietników z naszych wód

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 08:40
Nurkowy Finał Sprzątania Świata za nami. Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska tym razem zdecydowała się posprzątać glinianki w Zielonce, pod Warszawą. Wyłowili m.in. znak drogowy, kuchenkę gazową i mnóstwo śmieci. 
Spod wody sprzątający nurkowie wyławiają mnóstwo małych śmieci, ale i gabaryty.
Spod wody sprzątający nurkowie wyławiają mnóstwo małych śmieci, ale i gabaryty. Foto: Shutterstock/zixia
  • Za nami Nurkowy Finał Sprzątania Świata. Tym razem nurkowie z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska oczyścili glinianki w Zielonce, pod Warszawą. 
  • Pasjonaci czystych wód sprzątnęli śmiecie spod wody, ale i oczyścili linię brzegową. 
  • Nurkowie wyłowili mnóstwo śmieci, choć woda wcale nie była przejrzysta. 
  • Nie małym problemem dla środowiska są "utopione" sprzęty elektroniczne. Wyławianie ich pokazuje problem i zwiększa świadomość na temat czystości wód. 

W weekend odbył się Nurkowy Finał Sprzątania Świata. To nie pierwsza akcja, w której biorą udział nurkowie z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska. Ich celem tym razem było oczyszczenie dna zielonkowskich glinianek, pod Warszawą. Wydobyli kilkadziesiąt kilogramów śmieci, uprzątnęli też linię brzegową. 

Nurkowie sprzątają pod wodą

W tym roku skupiliśmy się na gliniankach w Zielonce. To miejsce, gdzie ludzie lubią sobie urządzać pikniki i widać, że wygodnie im jest rzeczy przynieść, rozłożyć, skorzystać z nich, niż później sprzątnąć po sobie i zabrać resztki ze sobą - mówi Kuba Cieślak z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska, nurkolog.pl. -  Tu linia brzegowa traktowana jest jako wspólny śmietnik. Chyba ludzie myślą, że to samo znika. 

Nurkowie w wodach Zielonki znaleźli m.in. kuchenkę gazową, znak drogowy i fragmenty sejfu. Wszystkie śmieci wyjęli z akwenów. 

Warto zauważyć, że sprzątanie wód śródlądowych w Polsce nie jest łatwe i nieszczególnie przyjemne. Przejrzystość wody nie jest zbyt dobra, dna zbiorników śródlądowych często są zamulone. - W gliniankach w Zielonce kiedyś woda była bardzo przejrzysta. Jednak jej poziom spadł i wody mocno zarosły - tłumaczy gość Czwórki. - Dziś widoczność mierzymy tam w milimetrach. 


Posłuchaj
14:25 czwórka pierwsze słyszę 19.09.2023 nurkowie 8.16.mp3 O sprzątaniu polskich wód śródlądowych opowiadają nurkowie (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Nurkowy Finał Sprzątania Świata odbywał się w ciepłe dni, dlatego też amatorów kąpieli nie brakowało. Każdy uczestnik zabaw wodny wpływa na przejrzystość wody. Nurkowie nie robią z tego zarzutu, podkreślają że wchodząc do akwenu, by sprzątać, stawiają na cel. - W tym nurkowaniu nie chodzi o celebrację nurkowania, a dbanie o akwen - podkreślają. - Sprzątanie pod wodą nie jest łatwe i wdzięczne, stosujemy metodę "na macanta", przez dotyk identyfikujemy śmieci, a potem je wyławiamy. Mamy już w tym doświadczenie, nie boimy się tego, a nawet sprawia nam to jakąś radość. 

Co wyrzucamy do wody?

Obok gabarytów wyrzucanych do naszych wód śródlądowych możemy nurkowie wyławiają też mniejsze przedmioty, nierzadko o dużej wartości. Odnajdują portfele, kamery sportowe, telefony czy nawet hulajnogi. - Większość z tych rzeczy pewnie nie trafia do wody intencjonalnie. Warto jednak wiedzieć, że urządzenia elektryczne, które znajdują się pod wodą są niebezpieczne dla naszego środowiska - mówią goście Mateusza Kulika. - Gdy wyławiamy je, zwykle już nie nadają się do użytku, ale my budujemy świadomość wśród obserwatorów naszych działań. Mówimy o zagrożeniach. 

Nurkowanie w Polsce

Nurkowanie to pasja Kuby Cieślaka i Michała Kosuta. Działają by promować Polskę, jako dobre miejsce do nurkowania, bo przy niewielkich staraniach znajdziemy tu i przejrzystą wodą i przyzwoite temperatury.  

Tajemnice świata nurków będzie można poznać na Targach DeepSpot, które odbędą się 23-24 września. Czwórkowi goście zapraszają na nie pasjonatów tej aktywności, ale także tych, którzy dopiero planują taką przygodę. DeepSpot to bardzo głębokie miejsce na mapie Polski, a nawet świata. Jak zdradza Michał Kosut, jest to zbiornik wodny o głębokości 45 metrów. Jest on drugim pod względem głębokości na świecie. Mieści się w nim 9000 metrów sześciennych wody. ***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Mateusz Kulik

Goście: Kuba Cieślak (Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska, nurkolog.pl), Michał Kosut (DeepSpot) 

Data emisji: 19.09.2023

Godzina emisji: 8.12

pj

Czytaj także

Co i jak jeść, by mieć czyste sumienie i dbać o planetę?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 09:19
Produkcja żywności wpływa na zmiany klimatyczne. Codziennymi wyborami możemy spróbować walczyć z ociepleniem klimatu. Eksperci podpowiadają, by stawiać na lokalne produkty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 11:00
Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
rozwiń zwiń