Lisboa Story Centre. Historia Portugalii w 3D

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 15:54
Lisboa Story Centre to multimedialne muzeum, gdzie dzięki słuchowi, dotykowi, wzrokowi i węchowi poznamy, jak Lizbona kształtowała się przez dzieje. 
Audio
  • Szlakiem historii Portugalii i przypraw. Justyna Tylczyńska odwiedza multimedialne muzeum w Lizbonie (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Justyna Tylczyńska, Małgorzata Kawiak
Justyna Tylczyńska, Małgorzata Kawiak Foto: Justyna Tylczyńska/Czwórka

Nowe miejsce, które wyrosło w stolicy Portugalii swoją nazwę zawdzięcza dzięki filmowi Wima Wendersa "Lisbon Story". Kulturalne centrum położone jest w samym sercu Lizbony tuż przy słynnym Praça do Comércio. Jak zapewniała przewodniczka Małgosia Kawiak poczujemy w nim zapach przypraw przywożonych z najdalszych krańców świata.

Multimedialne muzeum w Lizbonie Multimedialne muzeum w Lizbonie, fragment ekspozycji

Wejdziemy na podkład statku, którym transportowane były przyprawy z całego świata, a w jednym z multimedialnych pomieszczeń poczujemy, jakie to uczucie, gdy pod nami zaczyna wibrować ziemia. - Ekspozycja wprowadza nas w klimat największego w Portugalii i tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi z listopada 1755 roku. Możemy poczuć namiastkę tego, co przeżywali mieszkańcy miasta, gdy zatrzęsła się ziemia - mówiła przewodniczka. 

Multimedialne muzeum w Lizbonie Multimedialne muzeum w Lizbonie

Na ponad 2200 metrach kwadratowych, znajdziemy 5 ekspozycji, a wśród nich m.in.: repliki dawnych map, instalacje wideo, modele łodzi i hologramy 3D. W muzeum zobaczymy ekspozycję przedstawiającą wirtualny model stolicy, umożliwiający zwiedzającym obejrzenie miasta oraz jego architektury z zupełnie innej perspektywy. Więcej o muzeum w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 8.15

ac/kd

Czytaj także

Yves Saint Laurent: przed Marrakaszem wszystko było czarne

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 14:00
W roku 1980 Yves Saint Laurent i Pierre Berge kupili w Marrakeszu jeden z najwspanialszych ogrodów świata - Jardin Majorelle. Tutaj rozsypane zostały prochy słynnego projektanta, tutaj też mieści się muzeum poświęcone jego twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wonderful things": baśniowy świat Tima Walkera na wystawie w V&A Museum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:39
Ekscentryczny, błyskotliwy, wyrazisty. Nazywają go wizjonerem i "Piotrusiem Panem współczesnej fotografii". Tim Walker fotografuje największe gwiazdy muzyki i kina, a jego prace pojawiają się na łamach takich czasopism jak "Vogue", "W Magazine", "Elle", "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schody, na których tańczył Joker stały się atrakcją turystyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:28
Schody, na których zatańczył filmowy Arthur Fleck, tytułowy Joker, niespodziewanie stały się atrakcją turystyczną. Każdego dnia okupują je dziesiątki fanów filmu. Mieszkańcy okolicy nie są jednak zadowoleni z nagłej popularności tego miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łata Miasta w Katowicach. Gdzie znajdziesz ich murale?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 16:40
Łata Miasta to projekt streetart'owy, który wykorzystuje elementy multimedialne. Główną ideą jest łatanie ubytków w poniszczonej tkance miejskiej i nadawanie jej nowego charakteru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Targi Plakatu. W polskim designie ilustracji dzieje się bardzo dobrze

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:43
- Na Targi Plakatu zapraszamy już siódmy raz - mówi Karolina Kiepas, współorganizatorka. - To wydarzenie się niesamowicie rozwinęło. Od maleńkiej imprezy, po wydarzenie, które odwiedza kilkanaście tysięcy osób w ciągu ośmiu godzin - dodaje. 
rozwiń zwiń