Wakacje na Bali. A może warto zamieszkać tam na stałe?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 13:06
Aleksandra Najda-Michałowska, blogerka i autorka książki "Bali. Opowieści z wyspy Bogów", na wyspie mieszka już 5 lat. W Czwórce przekonuje, że to doskonałe miejsce do życia, a wakacje na Bali to spełnienie marzeń wielu. 
Aleksandra Najda-Michałowska
Aleksandra Najda-Michałowska Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Jak Aleksandra Najda-Michałowska zamieszkała na Bali. 
  • Możliwości znalezienia swego miejsca na Bali jest wiele. Przed wyborem warto poznać wyspę
  • Dla kogo są wakacje na Bali?
  • Plusy i minusy wakacji na Bali

Zamieszkać na Bali

- Bali nie było pierwszym miejsce za granicą, w którym zamieszkałam. Najpierw była Tajlandia, tam zamieszkałam na dłużej - opowiada Aleksandra Najda-Michałowska, blogerka i autorka książki "Bali. Opowieści z wyspy Bogów". - Z moim ówczesnym chłopakiem, mieliśmy takie wizy, które wymagały od nas częstych wyjazdów za granicę. Mogliśmy przebywać w Tajlandii tylko 30 dni z rzędu. W związku z tym zwiedzaliśmy Azję Południowo-Wschodnią. Pewnego dnia trafiliśmy na Bali. Oboje się zakochaliśmy - dodaje. 

Pierwsze wrażenia z Bali Czwórkowy gość porównuje do wejścia do wnętrza ciepłej wilgotnej gąbki. Zdradza, że początkowo klimat jest trudny do wytrzymania, ale organizm bardzo szybko się przyzwyczaja, bo po około dwóch tygodniach już nie czuje się uciążliwości tego klimatu. Temperatura powietrza w ciągu roku waha się od 26-33 stopni w ciągu dnia, zaś w nocy spada nieznacznie. - Trudno mi się dziś przyzwyczaić do klimatu Polski. Jest tu bardzo sucho - ocenia. 

Jak znaleźć swoje miejsce na Bali?

Bali jest wyspą bardzo różnorodną. By tam zamieszkać warto je poznać. - W każdym miasteczku zajedziesz coś zupełnie innego: klimat, ludzi, aktywności. Dobrze jest sprawdzić co oferuje wyspa - podpowiada blogerka. 


Posłuchaj
14:19 czwórka pierwsze słyszę 16.06.2023.mp3 Wakacje na Bali. O urokach wyspy i mieszkaniu tam opowiada Aleksandra Najda-Michałowska (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jeśli chcemy na Bali zamieszkać, a nie tylko odwiedzić je w celach turystycznych, musimy postarać się o trochę inną wizę. Teraz jest wiele różnych możliwości. Powinniśmy wybrać coś, co będzie pasowało do naszych planów. - Na wizie turystycznej na Bali możemy przebywać tylko 60 dni - wyjaśnia blogerka. - Wizy załatwia się przed wyjazdem i trzeba za nie zapłacić. 

Dziś napływ zagranicznych turystów na tę oceaniczna wyspę jest ogromny. Dziś wcale nie jest łatwo znaleźć fajne mieszkanie. Jednak jeśli nie mamy wygórowanych oczekiwań to poszukiwania na pewno zakończą się sukcesem. - Dziś Bali doświadcza masowej turystyki i napływu Rosjan z nieograniczonym budżetem. To bardzo zepsuło rynek - ocenia gość Kamila Jasieńskiego. 

Wakacje na Bali - stolicy cyfrowych nomadów

Tajemnicą wyspy jest różnorodność. - Ona jest magiczna, każdy znajdzie coś dla siebie: surferzy, jogini, miłośnicy ciszy i spokoju, gór, czarnych plaż, białych plaż... - wymienia autorka bloga "Bali Expert". - Jest tu i natura i cywilizacja. 

Dziś większość Balijczyków utrzymuje się z turystyki. Przynosi im ona godne zarobki, ale i sprawia, że w miejsce pól ryżowych buduje się nowe hotele, rośnie zanieczyszczenie.  - Dziś na Bali są miejsca, którymi można się mocno rozczarować, ale jeśli się od nich odjedzie to otwiera się przed nami nowy wspaniały świat. 

Mimo już 5 lat spędzonych na wyspie Aleksandra Najda-Michałowska wciąż jest nią zauroczona. Bali docenia wielu cyfrowych nomadów, nawet ci, którzy, ze względu na różnice czasu, muszą pracować w godzinach 15-24. - Na wyspie raczej nie ma problemów z internetem, ale wynajmując mieszkanie zawsze warto o to zapytać -poleca. 

Wśród minusów magicznej wyspy gość Kamila Jasieńskiego wymienia drobne oszustwa, z którymi możemy się spotkać np. w kantorze czy w taksówce. Zwraca też uwagę, że targowanie się na balijskich straganach jest swego rodzaju tradycją, więc warto to robić. 

Obok Rosjan na Bali wciąż chętnie przybywają Australijczycy, a i Polaków jest tam sporo. Są polskie hotele, restauracje, i jak ocenia gość Czwórki - nie ma biznesu, w którym by brakowało Polaków. 

- Moim zdaniem Bali na żywo nie różni się od tego miejsca pokazywanego na Instagramie. Wszystko jednak zależy od tego, co się wybiera. 

Lot z Polski na Bali trwa około 24 godziny. Najwyższą temperaturę odnotowuje się tam w sierpniu, wrześniu i październiku. W czasie wakacji na Bali warto wynająć skuter, na wyspie nie ma transportu publicznego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Aleksandra Najda-Michałowska (autorka książki "Bali. Opowieści z wyspy Bogów") 

Data emisji: 16.06.2023

Godzina emisji: 8.12

pj

Czytaj także

Odwołali Twoją opłaconą wycieczkę - złóż wniosek o zwrot pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 10:56
Tylko do końca tego roku możemy składać wnioski do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jeśli nasza wycieczka z powodu pandemii została odwołana i nie dostaliśmy żadnej rekompensaty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałtyckie stolice na city break. Poznaj z nami Rygę i Tallinn

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 11:00
Niezwykle ciekawą opcją na weekendową wycieczkę jest wypad do krajów bałtyckich. Podczas takiej wyprawy możemy odwiedzić Rygę i Tallinn - dwie wyjątkowe stolice. 
rozwiń zwiń