Polka w Chicago. Kasia Fira o życiu w USA

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 10:30
Kasia Fira od kilku lat mieszka w Chicago. Przeprowadziła się tam z rodziną jako szczęśliwa posiadaczka zielonej karty. - To była jedna z najważniejszych decyzji, jakie podjęliśmy w życiu. Ale nikogo nie namawiam, żeby szedł w nasze ślady, nikogo też nie zniechęcam - mówi twórczyni youtube’owego kanału Kasia F.
Chicago to trzecie co do wielkości miasto USA. Na zdjęciu: The Chicago Theatre.
Chicago to trzecie co do wielkości miasto USA. Na zdjęciu: The Chicago Theatre.Foto: Sean Pavone/Shutterstock.com
  • W Chicago znajduje się największe skupisko Polonii. 
  • Są tam miejsca, w których mówi się tylko po polsku.
  • Kasia Fira mieszka tam z rodziną już od kilku lat.
  • O życiu w Chicago opowiada na kanale Kasia F na YouTube.

Jak spełniać swoje marzenia?

- Przez długi czas Ameryka była dla mnie odległym kontynentem i niespełnionym marzeniem. Po raz pierwszy pojechałam do Stanów na zaproszenie koleżanki z podstawówki, która brała tam ślub. Potem wróciłam tam z rodziną na wakacje - opowiada. - Tak nam się spodobało, że postanowiliśmy złożyć wniosek w loterii na zieloną kartę, którą dostaliśmy przy drugim podejściu.

Spakowali się do sześciu walizek. Każdy z członków rodziny - Kasia, jej mąż i córka, dostał po dwie. Resztę rzeczy wysłali. Były to głównie zabawki, żeby ich 6-letnie dziecko w nowym miejscu poczuło się jak w domu. - To był naprawdę nowy początek - od kubków i łyżeczek - dodaje. 

"W Chicago dogadasz się po polsku"

Zamieszkali w Chicago, bo ma dogodne połączenia z Polską i większy rynek pracy. To także miasto, w którym znajduje się największe skupisko Polonii - trzecie co do wielkości miasto USA zamieszkuje ponad milion Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. 

- Mieszkamy na przedmieściach Chicago, ale w naszej okolicy nie ma wielu Polaków. Dużo więcej mieszka na północy miasta i są tam takie miejsca, w których w ogóle nie trzeba znać angielskiego, żeby się dogadać - przyznaje rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Co więcej - w sklepach są regularne dostawy polskich produktów, więc jeśli ktoś ma ochotę, może jeść tyko dania naszej kuchni.

Na sniadanie z Chicago do Texasu??? #zyciewusa | Kasia F

Fast food - najtańszy i na wyciągnięcie ręki

Jeśli chodzi o upodobania kulinarne samych Amerykanów - sprawdza się obiegowa opinia, że dużo jada się tam fast foodów i produktów wysoko przetworzonych. - Są one łatwo dostępne, ale to nie jest tak, że nie ma innego wyboru - podkreśla youtuberka. - Jest dużo dobrego jedzenia, ale w wyżej cenie.

Zobacz także:

Miasto przeciągów, śnieżnej zimy i gorącego lata 

O Chciago mówi się, że jest "wietrznym miastem". Przez położenie na brzegu jeziora Michigan, piątego co do wielkości jeziora na świecie i największego położonego w całości na terenie Stanów Zjednoczonych, w Chicago wieje i są przeciągi. - Zimy są mroźne i śnieżne, choć z roku na rok coraz mniej. Mamy też ciepłe lato. Tutaj pory roku rzeczywiście różnią się od siebie - dodaje Kasia Fira.   

Posłuchaj
09:29 CZWÓRKA Pierwsze slysze - fira 26^.02.2024.mp3 Życie w Chicago widziane ocazmi youtuberki Katarzyny Firy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Fira (youtuberka, twórczyni kanału Kasia F)

Data emisji: 26.02.2024 

Godzina emisji: 7.15

Czytaj także

Gdzie los poniesie. O podróżach, które zmieniają punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 17:00
- Podczas wypraw zmieniają się priorytety. Zamiast myśleć o problemach w pracy, muszę zająć się szukaniem noclegu albo organizowaniem sobie jedzenia - opowiada Dawid Białowąs, autor bloga "Gdzie los poniesie".    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamper. Jak przygotować się do życia w drodze?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 15:20
Daje swobodę i wolność, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zamiast wakacji "all inclusive", wybiera kampera i rusza tam, gdzie oczy poniosą. 
rozwiń zwiń