"Opóźnienie może ulec zmianie". Podróż po marzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:00
Marcin Antosz, autor książki "Opóźnienie może ulec zmianie", aby spełnić kolejowe marzenia, porzucił pracę informatyka i sam przygotował się do specjalistycznego egzaminu. Dziś wozi nas po Polsce. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

żubr białowieża 1200.jpg
Anna Kamińska o historiach Białowieży opowiedzianych szeptem

Posłuchaj
22:38 czwórka faktofonia 27.06.2021.mp3 Być maszynistą na polskiej kolei (Czwórka/Faktofonia)

 

Na opóźnienia polskich pociągów narzekamy wszyscy, ale nie brak i pozytywnych emocji związanych z wygodą, ekologią czy romantyzmem tego sposobu podróżowania. Pociągi towarzyszą nam w życiu od małego, jednak niewielu z nas ma jakiekolwiek pojęcie o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami lokomotywy. Marcin Antosz z przykrością przyznaje, że do japońskiej punktualności pociągów wiele nam brakuje, mimo to bycie maszynistą to praca jego marzeń. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Marcin Antosz (@maszynista.eu)

- Jeszcze niedawno bez szkoły i rodziny na kolei otrzymanie pracy jako maszynista było właściwie niemożliwe - wspomina. - To było jednak moje marzenie, od dziecka ciągnęło mnie do pociągów, to było mocne uczucie. Mało jeździłem pociągami i ta fascynacja zaczęła się, gdy oglądałem je z krawędzi peronu, pisk kół, widok potężnej maszyny, która ciągnie skład. To mnie ciągnęło - dodaje. 

Posłuchaj także:

Marcin porzucił pracę informatyka i zaczął przygotowania do egzaminów na maszynistę. - Dziś jest łatwiej, można zacząć już od wyboru szkoły średniej, wróciły szkoły kolejowe, młodzi mogą je wybrać - zdradza. - Ewentualnie, po 18. roku życia, można zapisać się na kurs, po którym otrzymamy licencję maszynisty - dodaje. 

Niezwykle ciekawe mogą być również rozmowy z maszynistami. Jednak one są mocno utrudnione, gdyż podczas podróży pociągiem są oni odseparowani od pasażerów. - Mimo to ja wybrałem prowadzenie pociągów pasażerskich, bo chciałem robić coś dla ludzi, w bardziej bezpośrednim kontakcie - zdradza gość Czwórki. 


Zobacz
wisła 1200 free.jpg
Przygoda z Wisłą wciąż trwa. Na szlaku polskiej rzeki


W pracy tej nie brakuje niebezpiecznych sytuacji. Zdarzają się bawiące się na torach dzieci, jednak najczęstszym problemem są kierowcy aut, którzy mimo opuszczonych szlabanów wjeżdżają na przejazdy kolejowe, lawirują na rogatkach. - W takiej sytuacji mogę wdrożyć jedynie tzw. hamowanie nagłe i podać sygnał dźwiękowy "Baczność". Niewiele więcej mogę zdziałać - przyznaje maszynista. - W takich sytuacjach przydają się nerwy ze stali - dodaje. 

Wśród niezbędnych cech maszynisty Marcin Antosz wymienia też: cierpliwość do m.in. niezaplanowanych postojów, "końskie" zdrowie, gdyż tę pracę wykonuje się w bardzo różnych godzinach, czy umiejętności techniczne, które przydadzą się przy niewielkich awariach starszych składów. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Marcin Antosz (@maszynista.eu)

Marcin Antosz dziś zna kolej jak własną kieszeń. Marząc o pociągu idealnym dla pasażera, mówi o działającej klimatyzacji lub ogrzewaniu, w zależności od pory roku, działającym WiFi, wagonie restauracyjnym w każdym składzie i bezawaryjności. 

Czwórkowy gość, zaczynając pracę, musi stawić się na stacji na godzinę przed odjazdem pociągu. To czas na uruchomienie maszyny i przeprowadzenie wszystkich testów. Zdarza się też, że maszyniści przekazują sobie pociągi na trasie, wtedy oczywiście nie ma dodatkowego postoju. Mimo to zdarza się, że czas podróży się wydłuża. - Najczęściej dzieje się tak przez remonty na szlakach - zdradza Marcin Antosz. - Jednak, żeby było lepiej, to przez jakiś czas musi być gorzej. Innymi przyczynami opóźnień są np. usterki różnych urządzeń, np. sterowanie ruchem kolejowym lub samych pociągów. W takiej sytuacji jedna awaria wpływa na kilka maszyn i to się ciągnie cały dzień - dodaje. 

Dzisiejsza sytuacja na kolei nie jest idealna. Ten rodzaj komunikacji wciąż boryka się z konsekwencjami po latach zaniedbań. - Długa droga przed nami - ocenia gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Agata Nowotnik i Szymon Jaworski

Gość: Marcin Antosz (autor książki "Opóźnienie może ulec zmianie")

Data emisji: 27.06.2021

Godzina emisji: 16.08

pj

Czytaj także

Wakacje w Polsce jak wyprawa dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 12:20
Wieża Eiffla w Gliwicach, czeska Praga w Krakowie i Kaszuby jak Szwajcaria. W naszym kraju są miejsca, które wyglądają jak z zagranicznych pocztówek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska - Gruzja. Za co siebie lubimy?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 21:16
Gruzja to doskonały kierunek na wakacje. Z krajem, który kojarzy się z pięknymi widokami, słońcem, górami, wspaniałym jedzeniem i gościnnymi ludźmi, łączy nas nad wyraz wiele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spakować się na wakacje? "Kompromis to podstawa"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:00
Wiesz już kiedy i gdzie, ale ciągle nie wiesz jak i co zabrać ze sobą na wakacje. Kiedyś plan na pakowanie walizki robiło się na kartce, dziś możemy skorzystać ze specjalnych aplikacji, albo posłuchać rad blogera i podróżnika Bartka Dziwaka. 
rozwiń zwiń