Pierożki karelskie - jak przyrządzić je samodzielnie?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 11:30
Pierożki karelskie, czyli karjalanpiirakat to jeden z popularniejszych przysmaków w Finlandii. Sprawdzamy w jaki sposób najlepiej zrobić je w domu.
Pierożki karelskie
Pierożki karelskieFoto: Shutterstock.com/Grisha Bruev

Nie tylko Święty Mikołaj

Finlandia kojarzy się głównie ze Świętym Mikołajem i reniferami, mrozem, śniegiem, i przyciąga miłośników sauny. Tymczasem ma również do zaoferowania swoją kuchnię, która pełna jest przepysznych tradycyjnych potraw. - Fińskie dania, mimo, że jesteśmy sąsiadami przez Morze Bałtyckie, w Polsce są stosunkowo mało znane, a szkoda, bo Finowie mają dużo ciekawych rzeczy do zaoferowania - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kierownik Food Studies, na Uniwersytecie SWPS. - Jest to kuchnia, która bardzo smakuje Polakom.


Farsz to podstawa

Pierożki karelskie, to tradycyjne danie fińskie, wypełnione są owsianką ryżową, sosem jęczmiennym, purée lub warzywami. - W tradycyjnych pierogach karelskich stosowano nadzienie z jęczmienia lub talkuny, to mieszanka gruboziarnistych mąk z prażonego jęczmienia, żyta, z owsa, a nawet z grochu. Popularny też był farsz ziemniaczany, czyli utłuczone z masłem i mlekiem ziemniaki doprawione solą - opowiada gość audycji. - Obecnie najpopularniejszym nadzieniem jest ryż gotowany na mleku ale nie na słodko, tylko w wersji bardziej wytrwanej. Pierogi są wypiekane w piecu, po upieczeniu smaruje się je rozpuszczonym masłem, dzięki czemu nabierają specyficznego smaku.

Karjalanpiirakat można napełniać nie tylko owsianką, ale również innym farszem, na przykład marchewkowym, dyniowym, gryczanym, czy serowym - w zależności od uznania. - W supermarketach i piekarniach spotkamy bogaty przekrój pierogów karelskich, których nadzienia mogą zaskoczyć niejednego smakosza - opowiada Magdalena Tomaszewska-Bolałek. - Można znaleźć takie rarytasy jak pierogi z mięsem renifera czy mięsem z łosia. Wszystko zależy od kreatywności osoby, która przygotowuje pierogi.


Źr.Youtube/Finnish Your Food! - True Karelian Pastries 

Charakterystyczna falbanka sprawia, że pierogi wyglądają jak ciastka. Kolejną ciekawą cechą karelskich pierożków jest to, że są od góry... otwarte, dzięki czemu cała ich zawartość jest widoczna.

Sprawdź także:

W 2008 roku pierogi karelskie zostały wpisane do unijnego rejestru jako fińska gwarantowana tradycyjna specjalność. - Obecnie pierogi te są symbolem fińskiej kuchni, mimo, że do II wojny światowej były bardziej znane we wschodniej części Finlandii. Jednak po wojnie karelscy Finowie zostali przesiedleni w różne części Finlandii, a pierogi karelskie zaczęły się rozprzestrzeniać na cały kraj i stawać coraz bardziej popularne - dodaje gość Czwórki.


Posłuchaj
17:10 Czwórka/Nie na-żarty pierożki karelskie 23.01.2022.mp3 Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kierownik Food Studies na SWPS, opowiada jak przyrządzić pierożki karelskie (Nie na-żarty/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek (kierownik Food Studies, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 22.01.2022 

Godzina emisji: 17.15

aw/kd

Czytaj także

Polska kuchnia. "Już nie narodowa, tylko regionalna"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 18:00
We Włoszech i we Francji przywiązanie do receptur jest częścią dziedzictwa kulturowego, a każdy kraj ma flagowe, rozpoznawalne na całym świecie potrawy. Jak na tym tle wypada polska kuchnia? Czym możemy się pochwalić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smash burger - jak przygotować go samodzielnie w domu?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 10:10
Swoją nazwę smash burger zawdzięcza specjalnej metodzie przygotowywania mięsa. Czy możliwe jest przyrządzenie tego specjału we własnej kuchni?
rozwiń zwiń