Szczyt klimatyczny w Madrycie. Czy coś zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 08:38
Szczyt klimatyczny w Madrycie rozpoczął się 2 grudnia, wzięli w nim udział przedstawiciele blisko 200 państw. Jakie decyzje zapadły, które z nich zaskoczyły? 
Audio
  • COP 25. Dlaczego nasze oczy powinny być zwrócone na Madryt? (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Circlephoto/Shutterstock.com

Klimat to sprawa nas wszystkich, to dobro wspólne wszystkich państw. Żeby go chronić, musimy działać razem prof. Zbigniew Karaczun

Szczyt klimatyczny COP 25. Nazwa odnosi się do nazwy ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Biorą w niej udział państwa, które cztery lata temu podpisały tzw. porozumienie paryskie, na mocy którego kraje zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz środowiska i zatrzymania globalnego ocieplenia.

W czasie konferencji padły ważne słowa: ludzkość stoi na rozdrożu i ma do wyboru dwie drogi. Jedna prowadzi do przełomu, druga, do utraty kontroli. Jak mówił badacz polityki ekologicznej i zarządzania środowiskiem prof. Zbigniew Karaczun dziś droga do powrotu na bezpieczne tory biegnie przez Madryt, i to tam waży się poniekąd los naszej planety. - Chodzi o to, by wszystkie strony wynegocjowały sposób, w jaki w najbliższych latach będą redukowały emisję gazów cieplarnianych, jak będą odchodzić od węgla i paliw kopalnych, jaki mają pomysł na ochronę klimatu - komentował ekspert.

Co zmieniło się od 1992 roku, kiedy 193 kraje podpisały Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu? Co jest tematem konferencji COP 25? Co zostało ustalone w ramach porozumienia katowickiego? Na czym polegało porozumienie paryskie? Kto sfinansuje działania na rzecz klimatu w najbiedniejszych krajach? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: prof. Zbigniew Karaczun (działacz ekologiczny, badacz polityki ekologicznej i zarządzania środowiskiem, związany z katedrą Ochrony Środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie) 

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kd

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekoiści. Powstanie zrównoważonych miast zależy od nas

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:18
Julia Blanc-Michalska od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna. Wymaga wiele, ale najwięcej od siebie. -  Nie można budować zrównoważonego miasta, jeśli samemu nie żyje się w ten sposób - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrożone gatunki. Które wyginą na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:07
Ostatnia przedstawicielka nosorożców sumatrzańskich naturalnie żyjących w Malezji zmarła w sobotę na wyspach Borneo. Ostatni samiec tego gatunku zginął w maju tego roku. Koala giną masowo w pożarach lasów w Australii. Gatunek został uznany za funkcjonalnie wymarły. Podobne informacje możemy usłyszeć również na temat gatunków żyjących w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19. Watch Docs. Richard Gere zaprasza na filmowe święto praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 18:40
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs to jeden z największych na świecie festiwali zajmujących się tematyką związaną z prawami człowieka, który w tym roku możemy śledzić w aż 40 miastach w całej Polsce. W grudniu ruszy 19. odsłona tej imprezy. 
rozwiń zwiń