Kowno, Zarzecze, Troki. Litwa poza szlakami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 11:20
- Kiedy mój znajomy Litwin usłyszał, że wybieram się do Kowna, ze zdziwieniem zapytał: "Po co? Przecież tam nic nie ma". Nie zniechęcił mnie jednak, i to właśnie od tego miasta rozpoczęłam podróż po Litwie - wspomina autorka audycji Martyna Matwiejuk.
Panorama Kowna
Panorama KownaFoto: Shutterstock/J. Lekavicius

To, co najlepiej zrobić w Kownie, to zgubić się w trakcie "szwendania się" po mieście. Zajrzeć na podwórka kamienic, pooglądać murale Martyna Matwiejuk

Litwini żyją sztuką

Kowno nie leży na turystycznym szlaku i raczej mało pisze się o nim w przewodnikach. Tymczasem w dwudziestoleciu międzywojennym, na bardzo krótką chwilę, stało się ono stolicą państwa, co miało wpływ na jego niesamowitą architekturę. - Kowno uchodzi za skarbiec modernizmu. Mamy tu przeszklone przestrzenie, dużo światła, obłe balkony, czyli coś, o czym mówi się "architektura optymizmu" - wyjaśnia autorka audycji. Na wielbicieli historii sztuki czekają m.in. Poczta Główna, gmach przedsiębiorstwa mleczarskiego "Pienocentras", Muzeum Witolda Wielkiego czy Klub Oficerski. - Warto też odwiedzić Muzeum Narodowe, w którym prezentowana jest sztuka litewskiego Chopina, czyli Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, jednego z najbardziej znanych litewskich malarzy i kompozytorów.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis: A collection of 165 paintings (HD) / LearFromMasters

Posłuchaj
13:48 Czwórka W poszukiwaniu umami - litwa 31.07.2021.mp3 Przewodnik po Litwie. Podróże Martyny Matwiejuk (W poszukiwaniu umami/Czwórka)

Konstytucja Užupis składa się z 30 punktów. Wśród nich są m.in. prawo do bycia szczęśliwym i nieszczęśliwym, prawo do milczenia i prawo do tego, by wierzyć Martyna Matwiejuk

Alternatywna twarz Wilna

Užupis, czyli Republika Zarzecza, to państwo w państwie, usytuowane w zakolu Wilejki, nieopodal wileńskiej starówki. - Przed wojną tę dzielnicę zamieszkiwała społeczność żydowska, po doświadczeniach wojennych Zarzecze opustoszało, a do pustych budynków zaczęli wprowadzać się ludzie spod ciemnej gwiazdy - opowiada dziennikarka Czwórki. - Przez długi czas to miejsce nie cieszyło się dobrą opinią. Wszystko zmieniło się w w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Wraz z pojawieniem się artystów Zarzecze rozkwitło jako enklawa bohemy, wolności i nonkonformizmu. 1 kwietnia 1998 roku artyści proklamowali swoją własną konstytucję i tak Zarzecze stało się republiką. 

Vilnius In Your Pocket - Užupis / In Your Pocket City Guides

Posłuchaj także:

Sprawdź
barszcz ukraiński 1200 free
Kulinarne podróże. Z barszczem, warenikami i syrnikami przez Ukrainę

Litwa pachnie chlebem, dzikiem i kuchnią karaimską

Tam, jak w Polsce, też pachnie chlebem. Tyle że litewski chleb - "duona" - jest ciemny, gęsty i aromatyczny. Często znajdziemy w nim kminek, a na spodzie bochenka - przypieczone liście tataraku. Bywa podawany jako zakąska - w postaci przysmażanych na oleju chlebowych paluszków. Litwini mają też intrygujące przysmaki pochodzące z kuchni karaimskiej. Są to m.in. kybyny, gannawy i ak-ałwa. - Litewskie umami to kwas, który daje wyborny smak, zwłaszcza mięsu. Tu je się kiełbasy, wędliny i dużo dziczyzny oraz wszelkie potrawy ziemniaczane: bliny, babkę, kiszkę i kołduny - wymienia Martyna Matwiejuk.

10 Traditional Lithuanian Dishes You Need To Tray / Traditional Dishes

***

Tytuł audycji: "W poszukiwaniu umami"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 31.07.2021

Godzina emisji: 09.09

kul

Czytaj także

Tajlandia na językach. Jak brzmi i czym smakuje?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:50
- Język tajski jest bardzo trudny. Zwłaszcza dla Europejczyków - mówi podróżnik Jakub Stempniewicz. - Tajowie posługują się 70 dźwiękami zapisanymi w podobnych do siebie znakach. Co więcej, każda ze spółgłosek w tym języku ma przypisane do siebie jakieś słowo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macedonia Północna. Odwiedzamy kraj pełen legend i smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 19:10
- Pyszne jedzenie, piękne słońce i niezwykle przyjaźnie nastawieni mieszkańcy - to wszystko znajdziemy w północnej części Macedonii - opowiadała Martyna Matwiejuk, dziennikarka Czwórki.  
rozwiń zwiń