Światła Braszowa. To zupełnie inne miasto niż Bukareszt

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:11
W audycji "Światła wielkiego miasta" wybierzemy się do Braszowa, jednego z większych rumuńskich miast. Miejsca zupełnie innego od stolicy Rumunii, w którym urodził się polski malarz Teodor Axentowicz. 
Braszów w Rumunii
Braszów w RumuniiFoto: dnovac / pixabay

Rumunia urzeka nas górami, pięknym morzem, opowieściami o Drakuli czy ciekawym jedzeniem. Jest też krajem ogromnie różnorodnym pod względem przyrody i architektury. 

Braszów, który odwiedzimy tym razem, jest ósmym co do wielkości rumuńskim miastem. Niektórzy mówią, że najpiękniejszym. W audycji "W poszukiwaniu umami" Martyna Matwiejuk opowiadała o nim tak:Karpaty to główne góry Rumunii. Cudowną, górską, leśną krainą jest Transylwania, czyli Siedmiogród. Trzeba pamiętać, że ta kraina do końca I wojny światowej należała do królestwa węgierskiego, a potem została wcielona do Rumunii. Widać ogromne różnice w układzie miasteczek, architekturze - ocenia dziennikarka. - Takim transylwańskim miasteczkiem jest Braszów, mieścinka ze starym rynkiem, kamienicami, inny od Bukaresztu świat. 

Głównymi zabytkami Braszowa są: piękne stare miasto z ratuszem, którego mury pamiętają 1410 rok, późnośredniowieczny "Czarny Kościół", cerkiew św. Mikołaja, dawna bułgarska dzielnica Șchei, mury miejskie z basztami i wieżami miejskimi, brama św. Katarzyny z 1559 roku, czy Strada Sforii - najwęższa ulica w Rumunii. 

W sobotni poranek zanurzymy się w tym miasteczku, pobłądzimy jego ulicami. 

***

Na audycję z cyklu "Światła wielkiego miasta" w sobotę (15.01) o godzinie 10.05 zaprasza Martyna Matwiejuk

pj

Czytaj także

Erasmus w Rumunii. "Bardzo wysoki poziom nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do wyjazdu na naukę do Rumunii - kraju kontrastów, który z otwartymi ramionami wita studentów Erasmusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na Polskę. Za co świat pokochał nasz kraj?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 17:08
Jak dowodzi badanie przeprowadzone dla Hampton by Hilton - zaczynamy doceniać nasz kraj i jego walory. Prawie trzy czwarte Polaków planuje w tym roku spędzić urlop w Polsce. Do naszego kraju ściąga także coraz więcej obcokrajowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budapeszt - nieoczywiste szlaki stolicy Węgier

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 14:40
Tym razem w naszym podróżniczym cyklu odwiedzamy stolicę Węgier, która formalnie powstała w latach 1872-1873 z połączenia trzech niezależnych miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu - na lewym. W późniejszych latach przyłączono do niej jeszcze 23 okoliczne miejscowości.
rozwiń zwiń