"Start - Wakacje" na Garmin Rescue Heroes. Zacznij lato z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:50
Trwa druga odsłona Mistrzostw Polski w Śródlądowym Ratownictwie Wodnym. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia. - Pogodę zamówiliśmy już wcześniej, a dziś cieszymy się, że dzięki temu wydarzeniu możemy promować bezpieczne zachowania nad wodą - mówił Krzysztof Piotrowicz, organizator wydarzenia.
Mistrzostwa ratownictwa wodnego Rescue Heroes 2021
Mistrzostwa ratownictwa wodnego Rescue Heroes 2021Foto: Mateusz Kulik/Czwórka

Specjalna audycja "Start - wakacje", prowadzona prosto z Mistrzostw Polski w Śródlądowym Ratownictwie Wodnym nad Zalewem Zegrzyńskim, to pierwsza odsłona letniego cyklu zawodów z zakresu sportowego ratownictwa wodnego Garmin Rescue Heroes, odbywających się już po raz kolejny.

- Łącznie mamy do rozegrania osiem konkurencji: cztery drużynowe i cztery indywidualne. Za nami już wyścig pływacki, a przed nami wyścigi sztafet i akcja ratunkowa z deską ratowniczą - wymieniał Krzysztof Piotrowicz, organizator wydarzenia. Jak podkreślał, wszystkie konkurencje rozgrywane w ramach zawodów są symulacją rzeczywistych akcji, które mogą się zdarzyć na plażach. 

Jak podkreślał, w zawodach Garmin Rescue Heroes ważne są nie tylko zmagania najlepszych ratowników, ale także profilaktyka, czyli edukacja w zakresie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. - Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Kąpmy się w miejscach strzeżonych przez ratowników - to pierwsza zasada, a druga to to, by nie wchodzić do wody po alkoholu - podkreślał organizator.

Posłuchaj
06:29 garmin czwórka piotrowicz 2022_06_25-13-08-17.mp3 Krzysztof Piotrowicz opowiada o zawodach i zasadach bezpieczeństwa nad wodą (Start - wakacje/Czwórka)

Z ekspertami rozmawialiśmy także o wakacyjnych sportach wodnych - o windsurfingu, kitesurfingu czy o nowym "wynalazku", czyli wingsurfingu, przy którym "latać" można już przy słabszych wiatrach. Jak tłumaczyła Anna Leciejewska, windsurferka, uprawianie tego sportu można zacząć w każdym wieku, podobnie jest z SUP-owaniem. - Jezioro Zegrzyńskie świetnie się do tego nadaje, jednak dobry będzie każdy akwen. Oczywiście na rzekach jest to mniej bezpieczne. SUP to bardzo fajny sposób na spędzanie czasu, jednak oczywiście należy robić to z głową, właściwie dobrać rozmiar deski - wyliczała. - Jezioro Zegrzyńskie nie jest jednak dobrym miejscem do nauki kitesurfingu, są drzewa, od razu jest głęboko - podkreślała. 

Posłuchaj
05:01 _PR4_AAC 2022_06_25-13-27-09.mp3 Anna Leciejewska opowiada o popularnych sportach wodnych (Start - wakacje/Czwórka) 


Garmin Rescue Heroes to cykl imprez z zakresu sportowego ratownictwa wodnego, których celem jest przede wszystkim podnoszenie umiejętności ratowników z zakresu technik posługiwania się profesjonalnym sprzętem wykorzystywanym w ratownictwie wodnym, integracja środowisk ratowników, a także sprawdzenie przygotowania zawodników do udziału w Mistrzostwach Świata, które zostaną rozegrane we wrześniu. 

Jak tłumaczył Adam Dubiel, dziewięciokrotny mistrz Polski w ratownictwie basenowym, formę warto trzymać przez cały rok. - Sam cały czas staram się być w ruchu, uprawiam m.in. bieganie. Ratownik powinien być człowiekiem wysportowanym, ale jednocześnie pewnym swoich umiejętności, by nie było sytuacji, w których oprócz samego tonącego trzeba byłoby ratować także ratownika - podkreślał. Jak mówiła Anna Dowkiert, pływaczka, w ratownictwie wodnym kobiety także świetnie sobie radzą.

Posłuchaj
08:25 czwórka ratownicy garmin 2022_06_25-13-38-26.mp3 O Garmin Rescue Heroes i zawodzie ratownika wodnego opowiadają Adam Dubiel i Anna Dowkiert (Start - wakacje/Czwórka) 

___

W ramach zawodów odbędzie się łącznie sześć spotkań w różnych miejscach Polski. Pierwsze były Mistrzostwa Polski w Śródlądowym Ratownictwie Wodnym - rozgrywane nad Zegrzem w dniach 25-26 czerwca. Kolejne odsłony cyklu, na których będzie można zobaczyć i usłyszeć Czwórkę, to Mielenko (International Polish Rescue Cup, 23-24 lipca) i Kąty Rybackie (Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim, 6-7 sierpnia).

Ekipę radiowej Czwórki będzie można spotkać podczas wielu wakacyjnych wydarzeń, m.in. na zawodach atletycznych LOGinLAB Tour 2022, które odbędą się w Chałupach 20 lipca oraz Krotoszynie 13-14 sierpnia, czy w czasie letnich festiwali muzycznych: Ostróda Reggae Festiwal (7-10 lipca), Czeluść Festival (22-23 lipca), Drum Basstion Festival (22-23 lipca) czy WROsound (15-16 lipca).

***

Tytuł audycji: Start - wakacje

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 25.06.2022

Godzina emisji: 13.05

kd

Czytaj także

Woda to groźny żywioł w każdych okolicznościach. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 17:10
Woda może być źródłem życia i niszczycielskim żywiołem. A szczególnie za sprawą pogody, co dotkliwie odczuli niedawno mieszkańcy południowej Polski. Może być groźna nie tylko wtedy, kiedy ktoś się kąpie czy pływa łódką. Żywioły wody i wiatru niszczyły wszystko, co stanęło im na drodze. Coraz częściej mamy do czynienia z niszczycielskimi nawałnicami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćwiczenia edukacyjne "Bezpieczne wakacje nad wodą"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 10:00
"Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu" - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Lato to sezon wypoczynku. By wakacyjna zabawa nad wodą nie przerodziła się w koszmar, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.  
rozwiń zwiń