Nowe Technologie

Premier wyjaśnia: zbiórki na cele charytatywne nie będą opodatkowane

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 10:25
- Być może nadgorliwość niektórych urzędników - ale też i dobra wola - doprowadziła do zamieszania, którego już nie ma - wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię tzw. podatku od zbiórek.
Premier o tzw. podatku od zbiórek: być może nadgorliwość niektórych urzędników doprowadziła do zamieszania
Premier o tzw. podatku od zbiórek: być może nadgorliwość niektórych urzędników doprowadziła do zamieszaniaFoto: PAP/Dave Thompson

W czwartek podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce niedaleko od Warszawy premier został zapytany w sprawę tzw. podatku od zbiórek. Chodzi o uchwaloną na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawę deregulacyjną, która m.in. podnosi kwoty wolne od podatku zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Jak wskazywała w środę Interia.pl, w nowelizacji "pojawił się jednak haczyk". - Na liście podatków pojawiła się nowość - "podatek od zrzutek". O co chodzi w zapisie? Przykładowo: jeśli rodzice zbierają pieniądze na chore dziecko, używając do tego platformy takiej jak choćby zrzutka.pl, muszą liczyć się z dodatkowym kosztem. Jeśli wartość zbiórki przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi przekroczy łącznie 54 180 zł, wówczas beneficjent opłaca podatek. Jego wartość może z kolei sięgnąć 20 proc. od nadwyżki ponad 22 256 zł otrzymanych donacji - czytamy.

Cele charytatywne

Do sprawy odniósł się w rozmowie z portalem w środę premier. Zadeklarował, że nie pozwoli, "żeby to w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy".

- Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślili te kwestie. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność - oświadczył.

Dopytany o tę kwestię w czwartek premier podkreślił, że żadnego nowego opodatkowania zbiórek nie będzie. "Wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej. Trzeba powiedzieć uczciwie, że nadgorliwość niektórych urzędników, ale też być może dobra wola - chcieli coś uszczelnić, zmienić - doprowadziła do tego zamieszania, którego już nie ma" - zaznaczył Morawiecki.

Spadki i darowizny

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że pracuje nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. MF zaznaczyło, że nowe przepisy nie wpływają w żaden sposób na zbiórki środków na cele charytatywne.

Ministerstwo Finansów wskazało, że nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn podwyższa kwotę wolną od podatku, dzięki czemu podatki będą niższe. Podkreślono, że wprowadzone do ustawy górne kwoty limitów dla darowizn od kilku osób miały wyeliminować ewentualne nadużycia. - Nie wpłynie to jednak w żaden sposób na zbiórki środków na cele charytatywne. MF pracuje nad doprecyzowaniem zapisów - zaznaczył resort.

Czytaj także:

Wiceminister rozwoju o KPO: projekt ustawy o SN wypełnia możliwość złożenia pierwszego wniosku o wypłaty

PAP,pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polityk PO chciał zawstydzić TVP znajomością stawek VAT na paliwo. Pomylił je jednak z... prądem i gazem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 16:32
Poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk nagrał film, w którym zaatakował TVP za materiał na temat paliw. "TVP kłamie, bo to nie Komisja Europejska, ale Polska jest winna narzuceniu 23 proc. VAT na paliwa" - mówi polityk. Jednak w swoim nagraniu to on pomylił stawki VAT na paliwo ze stawkami na gaz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? Prof. Uścińska: państwo musi realizować konstytucyjne obowiązki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 16:30
Prof. Gertruda Uścińska powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że pomysł dobrowolnej składki ZUS dla przedsiębiorców nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdaniem prezes ZUS, uniemożliwi to realizowanie konstytucyjnych obowiązków państwa.
rozwiń zwiń