Nowe Technologie

KE wszczęła postępowania antymonopolowe wobec firmy Apple. Chodzi o reguły konkurencji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 15:05
Komisja Europejska chce ocenić, czy reguły firmy Apple dotyczące dystrybucji aplikacji za pośrednictwem App Store naruszają unijne zasady konkurencji. Jeśli uzna, że koncern naruszył unijne przepisy, może nałożyć kary.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay.com

Sprawa dotyczy w szczególności obowiązkowego korzystania z zastrzeżonego przez Apple systemu zakupów oraz ograniczeń dotyczących możliwości informowania przez twórców aplikacji użytkowników iPhone'a i iPada o alternatywnych, tańszych możliwościach zakupu.

apple-email-iphone-17663.jpg
Czy Facebook, Google, Amazon, Apple zapłacą podatek w Polsce? Resort finansów przygotowuje ustawę o podatku cyfrowym

Dochodzenie to jest następstwem oddzielnych skarg firmy Spotify i dystrybutora e-booków oraz audiobooków dotyczących wpływu zasad App Store na konkurencję na rynku strumieniowego przesyłania muzyki, e-książek i audiobooków.

- Aplikacje mobilne zasadniczo zmieniły sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do treści. Apple ustanawia zasady dystrybucji aplikacji wśród użytkowników iPhone'ów i iPadów. (...) Musimy dopilnować, aby te reguł nie zakłócały konkurencji na rynkach, na których Apple konkuruje z innymi twórcami aplikacji, na przykład z usługą strumieniowania muzyki Apple Music lub z Apple Books. Dlatego postanowiłam przyjrzeć się dokładnie zasadom Apple App Store i ich zgodności z regułami konkurencji UE - powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Komisja zbada w szczególności dwa ograniczenia nałożone przez Apple w umowach z firmami, które chcą dystrybuować aplikacje wśród użytkowników urządzeń Apple.

Pierwsza to obowiązkowe korzystanie z zastrzeżonego przez Apple systemu zakupów w aplikacji "IAP" do dystrybucji płatnych treści cyfrowych. Apple pobiera od twórców aplikacji prowizję w wysokości 30 proc. od wszystkich opłat abonamentowych dokonanych za pośrednictwem IAP.

Drugie ograniczenie dotyczy możliwości informowania przez twórców aplikacji użytkowników o alternatywnych możliwościach zakupu poza aplikacjami. Zasady firmy uniemożliwiają programistom informowanie użytkowników o takich możliwościach zakupu, które są zwykle tańsze.

>>> CZYTAJ TAKŻE Steve Jobs – spełniony american dream

KE wszczęła również drugie postępowanie antymonopolowe wobec Apple, by sprawdzić, czy aplikacja Apple Pay narusza unijne reguły konkurencji. Dochodzenie dotyczy m.in. sposobów integracji Apple Pay z aplikacjami handlowymi i stronami internetowymi na iPhone'ach i iPadach oraz ograniczeniami Apple'a w zakresie dostępu do funkcji komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) na iPhone'ach w celu dokonywania płatności w sklepach.

Apple Pay to zastrzeżona przez Apple technologia płatności mobilnych na iPhony i iPady wykorzystywana do płatności w aplikacjach i e-sklepach, a także w punktach handlowych.

- Rozwiązania płatności mobilnych szybko zyskują akceptację wśród użytkowników urządzeń mobilnych, ułatwiając płatności zarówno w internecie, jak i w sklepach fizycznych. Wzrost ten jest przyspieszany przez kryzys związany z koronawirusem, wraz ze wzrostem liczby dostępnych online płatności i płatności zbliżeniowe w sklepach. Wygląda na to, że Apple określa warunki korzystania z Apple Pay w aplikacjach i witrynach handlowców - powiedziała Vestager.

Jak dodała, technologia Apple nie może uniemożliwiać konsumentom skorzystania z innych technologii płatniczych. - Dlatego postanowiłam przyjrzeć się praktykom Apple dotyczącym Apple Pay i ich wpływowi na konkurencję - podkreśliła wiceszefowa KE.

>>> CZYTAJ TAKŻE Giganci technologiczni łączą siły, by walczyć z koronawirusem

Ponadto Apple Pay to jedyne rozwiązanie do płatności mobilnych, które może uzyskiwać dostęp do technologii NFC wbudowanej w urządzenia mobilne z systemem iOS do płatności w sklepach.

Dochodzenie skupi się również na domniemanych ograniczeniach dostępu do Apple Pay dla określonych produktów konkurentów na inteligentnych urządzeniach mobilnych iOS i iPadOS. Komisja zbada możliwy wpływ praktyk Apple'a na konkurencję w zakresie dostarczania rozwiązań płatności mobilnych.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Steve Jobs – spełniony american dream

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 05:40
- Pionier w dziedzinie elektroniki. Tomas Edison naszych czasów, który swoimi pomysłami wybiegał daleko poza początek XXI wieku. Zrewolucjonizował nie tylko technologię, ale sam kontakt człowieka z komputerem – mówił na antenie Polskiego Radia Piotr Chęciński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Facebook, Google, Amazon, Apple zapłacą podatek w Polsce? Resort finansów przygotowuje ustawę o podatku cyfrowym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 12:10
Czy takie sieciowe giganty jak Facebook, Amazon, Google, zapłacą podatki w krajach, gdzie świadczą usługi, na których zarabiaja miliardy? Ministerstwo Finansów przyznaje, że prowadzi prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych. Jak poinformowało PAP biuro prasowe resortu, punktem wyjścia jest projekt stosownej dyrektywy zaproponowanej przez Komisję Europejską w marcu 2018 r. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykanie zapowiadają wprowadzenie ceł na francuskie towary

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 07:40
Specjalny przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer zapowiedział, że administracja prezydenta Donalda Trumpa wprowadzi odwetowe taryfy celne na towary importowane z Francji w związku z podatkiem od obrotów dużych firm internetowych w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

iPrzyłbica. Apple wyprodukuje osłony na twarz dla medyków

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 10:10
Gigant technologiczny, specjalizujący się w telefonach i komputerach – amerykańska firma Apple – rozpoczyna produkcję osłon na twarz dla pracowników służby zdrowia. Docelowo będzie powstawać ponad milion przyłbic tygodniowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giganci technologiczni łączą siły, by walczyć z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 15:01
Google i Apple wspólnie chcą zwalczyć COVID-19. Giganci pracują nad rozwiązaniem, które ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
rozwiń zwiń