Polskie Radio

Bohaterony 2023 rozdane! Znamy wyniki głosowania kapituły i publiczności [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 06:10
IPN, PGE, Fundacja Oczami Brata, Patrycja Karykowska, Ewa Błaszczyk, Małgorzata Ziętkiewicz oraz Bogdan Bednarczyk ze Złotymi Bohateronami 2023! Bohaterona Specjalnego odebrał też - z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego - profesor Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN. 
  • Popularyzatorzy historii odebrali kolejne Nagrody BohaterON. Złote statuetki odebrali przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej - znanego z cyklu "Przystanek Historia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia - Fundacji Oczami Brata, Polskiej Grupy Energetycznej oraz nauczycielka Patrycja Karykowska, aktorka Ewa Błaszczyk, dziennikarka telewizyjna Małgorzata Ziętkiewicz oraz propagator historii Bogdan Bednarczyk. BohaterONa Specjalnego odebrał też profesor Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN. 
  • BohaterONy to nagrody dla osób i instytucji, które w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.
  • Celem kampanii jest podziękowanie uczestnikom Powstania Warszawskiego, niesienie pomocy potrzebującym i szerzenie wiedzy na temat tak ważnego dla naszej tożsamości narodowej wydarzenia.
  • BohaterONy są przyznawane w siedmiu kategoriach: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonatdziennikarz
  • Współorganizatorami Gali Nagrody BohaterONy 2023 im. Powstańców Warszawskich, koncertu "Szczęśliwy, krótki sen" oraz "Piosenek z serca Powstańców" są Narodowe Centrum Kultury i Biuro Niepodległa, a partnerem jest Polskie Radio. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrody, nazywane też Historycznymi Oskarami, Bohaterony 2023 otrzymali - 

- w kategorii Instytucja:
Brązowy Bohateron - Muzeum Emigracji w Gdyni
Srebrny Bohateron oraz Złoty Bohateron Publiczności - Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Złoty Bohateron - Instytut Pamięci Narodowej

- w kategorii Organizacja non profit:
Brązowy Bohateron i Złoty Bohateron Publiczności - Stowarzyszenie Dzieje
Srebrny Bohateron - Dolnośląska Fundacja "Przystanek Rodzina"
Złoty Bohateron - Fundacja Oczami Brata

- w kategorii Firma:
Brązowy Bohateron i Złoty Bohateron Publiczności - Movie Box "Historia bez cenzury"
Srebrny Bohateron - Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
Złoty Bohateron - PGE Polska Grupa Energetyczna

- w kategorii Nauczyciel:
Brązowy Bohateron - Anita Plumińska-Mieloch
Srebrny Bohateron - Marta Bejnarowicz
Złoty Bohateron - Patrycja Karykowska
i Złoty Bohateron Publiczności - Jarosław Mikołajczyk

- w kategorii Osoba publiczna:
Brązowy Bohateron - bracia Golcowie
Srebrny Bohateron - Jacek Bławut
Złoty Bohateron i Złoty Bohateron Publiczności - Ewa Błaszczyk

- w kategorii Dziennikarz:
Brązowy Bohateron - Mariusz Kamiński z Radia Lublin
Srebrny Bohateron - Marcin Bąk z Radia Warszawa
Złoty Bohateron i Złoty Bohateron Publiczności - Małgorzata Ziętkiewicz z Telewizji Polsat

- w kategorii Pasjonat:
Brązowy Bohateron - Joanna Jaworska
Srebrny Bohateron i Złoty Bohateron Publiczności - Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet
Złoty Bohateron - Bogdan Bednarczyk

Bohateronem Specjalnym uhonorowano w tym roku profesora Krzysztofa Szwagrzyka. 

W tym roku już po raz piąty wyróżnieni zostali ci, którzy poprzez swoje działania podejmowane od 1 sierpnia 2022 roku do 31 lipca 2023 roku w szczególny sposób promowali historię Polski XX wieku oraz współczesny patriotyzm. 

Co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje oraz osoby prywatne podejmują wiele działań pielęgnujących pamięć o historii Polski i jej bohaterach. By pokazać ich pracę oraz jej wyjątkowe efekty, a także zachęcić innych do promocji pięknej i nierzadko trudnej historii Polski, ustanowiono Nagrodę BohaterONy. 

Nagroda nosi imię Powstańców Warszawskich - po pierwsze dla uczczenia przypadającej w 2019 roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, po drugie - z uwagi na ramy czasowe kampanii; i wreszcie po trzecie - dla uhonorowania bohaterów walk o stolicę - wyjątkowego Pokolenia Kolumbów, dla którego tradycja, przeszłość i pielęgnowanie historii były i nadal są bardzo ważne.

Nagrodzeni otrzymali statuetki, a wszyscy nominowani – pamiątkowe dyplomy. Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy nominowani, kombatanci, członkowie Kapituły Nagrody, przedstawiciele partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, ambasadorzy akcji, uczestnicy naszych działań edukacyjnych, a także reprezentanci wybitnych polskich spółek i mediów.   

GALĘ NAGRODY BOHATERONY 2023 zobaczysz tutaj: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Kampanii BohaterON  

Po Gali wręczenia Bohateronów 2023 odbyło się również widowisko muzyczne "Szczęśliwy, krótki sen" Piosenki z serca Powstańców (również powyżej, w filmie wideo) w reżyserii Haliny Przebindy. Za kierownictwo muzyczne odpowiadał Michał Grott, a za oprawę muzyczną Grott Orkiestra. 

Na scenie pojawili się: Kamil Bednarek, Ewelina Flinta, Robert Janowski, Kasia Kowalska,
Magdalena Kumorek, Halina Mlynkova, Roxie Węgiel, Grzegorz Wilk, Grott Orkiestra oraz Voice Band

BohaterON - włącz historię! 

- Każda mądra wspólnota narodowa dba o swoją pamięć, o swoją tożsamość, a więc dba także o instytucje, które przywołują historię, bo od tego zależy siła duchowa i potencjał wspólnoty - powiedział podczas gali Nagrody BohaterONy 2023 im. Powstańców Warszawskich szef MKiDN Piotr Gliński.

W czwartkowy wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyła się gala Nagrody BohaterONy 2023 im. Powstańców Warszawskich. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: powstańcy warszawscy, członkowie Kapituły Nagrody i Komitetu Honorowego kampanii, przedstawiciele partnerów, rządu, instytucji, firm i ambasadorzy projektu.

Minister Gliński, który jest przewodniczącym Kapituły Nagrody, wskazał, że "każda mądra wspólnota narodowa dba o swoją pamięć, dba o swoją tożsamość, a więc dba także o instytucje, które przywołują historię, opowiadają o historii, dba o narrację historyczną, dba o swoją własną politykę historyczną, bo od tego zależy siła duchowa i potencjał wspólnoty do sprostania wyzwaniom, zwłaszcza w świecie współczesnym, bo jest ich wiele".

Przypomniał, że pod koniec września na warszawskiej Cytadeli otwarty został gmach Muzeum Historii Polski. "To jest jedna z 300 inwestycji w obszarze pamięci, jakie w ostatnich latach udało nam się zrealizować, przede wszystkim muzea, które powstają, ponieważ były »białe plamy pamięci« nieinstytucjonalizowane przez takie instytucje" - zwrócił uwagę szef MKiDN. 

Za nami już ósma edycja kampanii "Bohateron - włącz historię". W czwartkowy wieczór (12 października) odbyła się kolejna uroczysta Gala, na której przyznano statuetki Bohateron. Za nami już ósma edycja kampanii "Bohateron - włącz historię". W czwartkowy wieczór (12 października) odbyła się kolejna uroczysta Gala, na której przyznano statuetki Bohateron.

Minister podkreślił, że "jest wiele ośrodków i instytucji, które dbają o to, żeby polska narracja historyczna nadrabiała trochę stracony czas, a w każdym razie wyrażała też siłę naszej wspólnoty narodowej, ale tego wszystkiego by nie było, gdyby nie oddolne akcje społeczne, gdyby nie wsparcie obywateli, gdyby nie inicjatywy, które są trudne do zaplanowania, są właśnie oddolne i spontaniczne".

- Od ośmiu lat mamy jedną z największych akcji społecznych w Polsce, która jest związana z ideą BohaterON-ów, ideą, która bezpośrednio odwołuje się do systemu wartości, do etosu powstańców warszawskich - mówił minister kultury.

Zwracając się do powstańców warszawskich, powiedział: - To państwo uczycie nas, kolejne pokolenia, a przede wszystkim naszą młodzież, tego etosu i tych prawdziwych wartości, które są niezbędne dla naszego narodu, dla naszej ojczyzny, żeby trwała, mogła się rozwijać i żeby mogła także współcześnie podejmować wyzwania, które często są bardzo trudne. 

Czytaj także: 

ZOBACZ KLIP PROMUJĄCY AKCJĘ W POLSKICH SZKOŁACH: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Kampanii BohaterON  

ZOBACZ SPOT opublikowany przed tegoroczną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Kampanii BohaterON  

BohaterON 2023. Pamięć, edukacja, historia

Na przestrzeni tych lat kampania zmienia się i co roku kreujemy nowe działania, reagujemy na to, co dzieje się dookoła nas. Zaczynaliśmy w 2014 roku z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wtedy żyło blisko pięć tysięcy uczestników tego wydarzenia, dziś, wśród nas - niespełna pięćset osób - zaznaczała w Polskim Radiu Agnieszka Łesiuk-Krajewska. 

Trzy filary kampanii to pamięć, edukacja i pomoc. - Szczególną rolę mają w niej do odegrania media. Polskie Radio od samego początku jest partnerem akcji BohaterON, która pielęgnuje pamięć o powstańcach warszawskich - zaznaczyła podczas konferencji rzeczniczka Polskiego Radia Monika Kuś. - Ich zbrojny zryw jest niepodważalnym dowodem patriotyzmu, a przed nami, dziennikarzami, stawia wyzwanie przekazywania tej wiedzy kolejnym pokoleniom. To misja, którą jako publiczny nadawca nieustannie realizujemy. Właśnie w taki sposób możemy i powinniśmy dziś kształtować postawy patriotyczne wśród młodych ludzi. Pragnę zapewnić, że wzorem lat ubiegłych na antenach Polskiego Radia będziemy informować o tej tak społecznie ważnej akcji - mówiła. 

 

Czytaj także: 

W ramach kampanii "BohaterON - włącz historię!" organizatorzy przeznaczyli na pomoc powstańcom prawie 1 milion 600 tysięcy złotych. Dostarczane im są obiady, środki higieniczne, sprzęt medyczny, realizowane są zamówienia na artykuły medyczne i żywność specjalnego przeznaczenia.

BohaterON

 

mat.pras./IAR/PAP/zch/rk

Czytaj także

BohaterON: powstańcy nauczycielami życia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 11:49
- Patriotyzm nabywa się od maleńkiego dziecka, wszystko zależy od rodziny, która nas wychowuje, w której się wychowujemy i naśladujemy swoich rodziców. Miłość do ojczyzny to jest patriotyzm, udział w społeczeństwie pracą, nauką, doświadczeniem. Patriotyzm to jest "Bóg, honor, Ojczyzna", takie wychowanie nabyliśmy w harcerskich szeregach - mówił w czasie inauguracji akcji "BohaterON" Zbigniew Rylski, który walczył podczas powstania na Woli i w Śródmieściu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka na froncie. "Wynalazki" z czasów Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 14:50
- W kontekście okupacji, a potem Powstania Warszawskiego, nie mówiłbym o wynalazkach, bo to było niemożliwe, żeby w tym czasie stworzyć coś nowego. Bardziej chodziło o umiejętne wykorzystanie dostępnych materiałów, by odtworzyć rzeczy, które w normalnych warunkach powstałyby w laboratoriach i na uniwersytetach - tłumaczy historyk Łukasz Przybyłek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gala nagród BohaterON 2022 - poznaj nagrodzonych [ZAPIS TRANSMISJI]

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 21:47
Poznaliśmy tegorocznych laureatów projektu "BohaterON - włącz historię!". Jedną z nagrodzonych jest Edyta Poźniak, szefowa i współautorka serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia, dyrektorka Polskiego Radia Kierowców - za stworzenie - wspólnie z Olafem Ważyńskim - serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii". Uroczystości towarzyszy widowisko muzyczne pt. "Bohaterowie z ruin, czyli historia warszawskich robinsonów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gala Nagrody BohaterONy 2022. Przebinda: chcieliśmy pokazać warszawskich robinsonów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 11:30
- Chcieliśmy pokazać tych, którzy po upadku powstania zostali w Warszawie, w momencie gdy obowiązywał zakaz pozostawania w mieście i groziło to śmiercią - mówiła w Polskim Radiu 24 Halina Przebinda, reżyser widowiska muzycznego "Bohaterowie z ruin, czyli historia warszawskich robinsonów", które odbędzie podczas "Gali BohaterONy 2022". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzeć w oczy zesłanych na Syberię. Edyta Poźniak laureatką nagrody BohaterON

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 13:10
Za reżyserię i scenariusz serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii" przygotowanych wspólnie z Olafem Ważyńskim Edyta Poźniak otrzymała nagrodę Złoty BohaterON im. Powstańców Warszawskich w kategorii Dziennikarz. Produkcja redaktorów Polskiego Radia opowiada o losie dzieci zesłanych w głąb Związku Sowieckiego. - Tej historii poświęcam sporą część mojej dziennikarskiej aktywności - opowiada Edyta Poźniak.
rozwiń zwiń