Polskie Radio

Halina Bortnowska: genderyzm nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 13:35
- Istnieją ludzie, którzy mają różne poglądy na temat płci - powiedziała w radiowej Jedynce Halina Bortnowska. Filozof, teolog i publicystka skomentowała w ten sposób list polskich biskupów, którzy stwierdzili, że genderyzm jest złowrogą ideologią, która zagraża rodzinie i prowadzi do "destrukcji osoby ludzkiej".
Audio
  • Halina Bortnowska: genderyzm nie istnieje (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Halina Bortnowska
Halina BortnowskaFoto: PAP/Archiwum/Tomasz Gzell

Ich list ma być odczytany w kościołach 29 grudnia, w Niedzielę św. Rodziny.

Zdaniem Bortnowski fakt, że ludzie mają różne poglądy na temat odmienności nie jest równoznaczny z kultem płci. - Nie jest postanowieniem, że będziemy przeciągać ludzi o innych poglądach na swoją stronę. Przerabiać kobiety na mężczyzn i mężczyzn na kobiety. To są obawy przed czymś, czego nie ma - powiedziała Bortnowska.

Była przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka opowiedziała się za tym, by ludzie słuchali się nawzajem. - Papież Franciszek przynajmniej próbuje się przebić do ludzi. Z tego powodu należy mu się wysłuchanie i wzięcie pod rozwagę jego uwag. Boję się jednak, że tak się nie stanie. Nie słuchaliśmy nawet naszego ukochanego papieża Polaka - powiedziała Bortnowska w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Zdaniem Bortnowskiej święta Bożego Narodzenia dają szansę na zabliźnienie podziałów między ludźmi. Nie da się jednak tego zrobić na siłę. - Podziały mogą być pokonane większym wysiłkiem serca. Nie powinniśmy ani na chwilę przestawać widzieć człowieczeństwa u osób o innych poglądach - powiedziała Bortnowska.

Święta z Jedynką - spędźmy ten czas razem >>>

Teolog życzyła wszystkim, by dotarła do nich tajemnica Bożego Narodzenia. - Jestem wierzącą chrześcijanką, ale jest we mnie poczucie, że poruszam się w swoim chrześcijaństwie wśród tajemnic. Są to tajemnice dobra i bożych darów - podsumowała Bortnowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj

Czytaj także

Papież Franciszek przestrzega przed klerykalizmem w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 15:07
- Kiedy w Kościele brakuje proroctwa, górę bierze w nim klerykalizm - mówił papież Franciszek podczas porannej mszy w kaplicy swojej rezydencji w Domu św. Marty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: Kuria ma służyć kościołom, a nie być urzędem kontroli i inkwizycji

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 13:22
Profesjonalizmu i posługi oczekuje papież Franciszek od pracowników Kurii Rzymskiej. Mówił o tym on sam podczas tradycyjnej wymiany życzeń świątecznych z pracownikami centralnych urzędów Stolicy Apostolskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: trzeba uczynić wszystko, by każda rodzina mogła mieć swój dom

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 14:42
- Rodzina i dom idą razem w parze - podkreślił papież Franciszek podczas ostatniego przed Bożym Narodzeniem spotkania z pielgrzymami na Anioł Pański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

List Episkopatu w sprawie ideologii gender. "Kościół powinien przed tym ostrzegać"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 15:28
Ideologia gender ma charakter destrukcyjny wobec człowieka, relacji międzyludzkich, a więc całego życia społecznego - przestrzegają polscy biskupi. Ich słowa komentują politycy.
rozwiń zwiń