Polskie Radio

Przeszkoleni terroryści

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 20:00
Wśród walczących z mniejszościami religijnymi dżihadystów jest wielu ochotników z państwa europejskich, m.in. z Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. Ich szeregi mogą wynosić nawet setki tysięcy osób.
Audio
  • Przeszkoleni terroryści (Więcej świata/Jedynka)
Członkowie milicji szyickich w Iraku prezentują swoje umiejętności podczas ceremonii po zakończeniu ich szkolenia w bazie wojskowej w mieście, Nadżaf południowym Iraku
Członkowie milicji szyickich w Iraku prezentują swoje umiejętności podczas ceremonii po zakończeniu ich szkolenia w bazie wojskowej w mieście, Nadżaf południowym IrakuFoto: PAP/EPA/KHIDER ABBAS

Kosowo stało się obok Bośni i Hercegowiny krajem europejskim, z którego pochodzi najwięcej dżihadystów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Szerzeniu się radykalizmu islamskiego w Kosowie sprzyja zwłaszcza bezrobocie wśród młodzieży: podczas gdy stopa bezrobocia w tym kraju wynosi ok. 40 proc., to wśród młodych mężczyzn - ponad 55 proc. Poza tym - Kosowo jest w kiepskiej kondycji ekonomicznej – twierdzi dr Monika Bartoszewicz, ekspertka ds. islamskiego terroryzmu.  - Coraz więcej młodych ludzi szuka swojej tożsamości i odpowiedzi na nurtujące ich pytania życiowe w islamie. Stąd bierze się wzrost radykalizmu wśród mieszkańców Kosowa.

 

Prowadził: Michał Żakowski

Autor: dr Monika Bartoszewicz (ekspertka ds. islamskiego terroryzmu )

Tytuł audycji: Więcej świata

Data emisji: 10.11.2014

Godzina emisji: 18.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Walka z dżihadystami. Czy wywiady połączą swoje siły?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:55
Izraelski minister obrony Mosze Ja'alon zaapelował do służb wywiadowczych krajów "wolnego świata" o współpracę w celu "powstrzymania i pokonania" dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irak: polska ambasada została zamknięta, dyplomaci bezpieczni

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 15:27
Informację o zawieszeniu działalności placówki potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ma to związek z pogarszającą się sytuacją w Bagdadzie i ofensywą dżihadystów z Państwa Islamskiego na północy Iraku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bohaterski" zamach w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 19:00
W Jerozolimie Wschodniej samochód wjechał na zatłoczoną wysepkę dla pasażerów, a następnie w samochody. Czy Palestyńczycy szykują kolejne powstanie - intifadę przeciwko Izraelowi
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iran deklaruje pomoc w zwalczaniu Państwa Islamskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 15:40
- W obliczu terroryzmu, musimy użyć wszystkich środków, Iran jest gotowy do przekazania wszystkich swoich zasobów do dyspozycji Iraku - powiedział irański wiceprezydent Eshaq Dżahangiri.
rozwiń zwiń