Polskie Radio

"BohaterON - włącz historię" - ostatni dzień na wysłanie kartki do Powstańca!

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 11:45
Chcesz podziękować uczestnikom walk o stolicę za ich odwagę i patriotyczną postawę? Wyślij kartkę do wybranego Powstańca Warszawskiego! Doceń ich i wesprzyj symboliczną wpłatą przeznaczoną na pomoc Bohaterom. W ramach V edycji kampanii "BohaterON - włącz historię" tylko do piątku 2 października można internetowo przesyłać pocztówki. 
materiały promocyjne akcji Kartka dla Powstańca
materiały promocyjne akcji "Kartka dla Powstańca" Foto: BohateON.pl

– W tegorocznej V już edycji, towarzyszącej 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, postawiliśmy na aktywizację internautów. Kartki zakupione i wypełnione online za pośrednictwem naszej strony zostaną wydrukowane i dostarczone do adresatów. Środki, które zgromadziliśmy dzięki akcji - przeznaczymy na wsparcie materialne Powstańców i realizację ich indywidualnych potrzeb. Dlatego zachęcamy do wysyłania płatnych kartek oraz do wpisywania na nich swojego numeru telefonu po to, by Powstańcy mogli oddzwonić, podziękować, porozmawiać, nawiązać dialog – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii "BohaterON – włącz historię!".

Na e-kartce obowiązuje limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Wypełnione przez Internet pocztówki zostaną wydrukowane i po zakończeniu akcji przekazane adresatom w formie tradycyjnej.

Od blisko czterech lat zespół kampanii BohaterON organizuje bezpośrednią pomoc w postaci dowożenia obiadów, przeprowadzania remontów, organizacji i opłacania opieki, zakupu środków medycznych. Odwiedza zaprzyjaźnionych Powstańców, organizuje dla nich spotkania urodzinowe, jest na bieżąco z indywidualnymi potrzebami bohaterów walk o stolicę, będących pod ich opieką. Zaangażowanie i efektywność skłoniło do finansowego wsparcia inicjatywy największego polskiego przewoźnika kolejowego – POLREGIO, który po dwóch latach udziału w roli partnera, dołączył do grona partnerów strategicznych V edycji kampanii.

BohaterON - zespół polskieradio.pl nominowany do nagrody
BohaterON - zespół polskieradio.pl nominowany do nagrody

Kampania "BohaterON – włącz historię!" prowadzona przez Fundację Sensoria i Fundację Rosa, od 2016 roku realizuje działania, którym przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc, które stanowią trzy główne filary kampanii. Sukces minionych edycji projektu to ponad 830 tys. kartek wysłanych do bohaterów walk o stolicę. Dzięki akcji dialog międzypokoleniowy trwa, a wiele pięknych relacji i przyjaźni zawartych w drodze korespondencji rozwija się do dziś.

Kartki można wysyłać poprzez stronę


***

Przypomnijmy, że BohaterON im. Powstańców Warszawskich to także specjalne nagrody za promowanie historii i edykację patriotyczną. Coroczne nagrody to wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989). 

Redakcja historii i serwisów specjalnych pod kierownictwem Krzysztofa Kossowskiego ma szansę na tegoroczną Nagrodę BohaterON im. Powstańców Warszawskich. Nominację przyznano za przygotowanie narracyjnego portalu internetowego na temat jednej z najważniejszych bitew w historii świata - Bitwy Warszawskiej 1920. To głosowanie do 14 października. 


Zobacz więcej na temat: POLSKA

Czytaj także

Bitwa Warszawska - posłuchaj wspomnień świadków

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 06:00
"Jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą ocaliła Europę Środkową i część Zachodniej przed przed fanatyczną tyranią sowiecką" – zapisał brytyjski dyplomata lord Edgar D’Abernon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Bez pomocy z Węgier mogliśmy przegrać z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 05:50
100 lat temu do Skierniewic przybył liczący 55 wagonów pociąg znad Dunaju. 22 miliony pocisków znajdujące się w transporcie pomogły w pokonaniu Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. Milion spośród nich Węgrzy odstąpili Polakom bezpłatnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska pokazała fenomen mobilizacji społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 12:07
 - Przydzielony do 2 Pułku Piechoty znalazłem w nim 500 starych żołnierzy i około 2 tysięcy ochotników – studentów, uczniaków, harcerzy siedemnasto-osiemnastoletnich, którzy po raz pierwszy trzymali w ręku karabin i strzelać ani bić się nie umieli– wspominał Józef Werobej, oficer Brygady Syberyjskiej. Ci zwykli ludzie obronili Polskę przed bolszewikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wspólnego ma "King Kong" z Bitwą Warszawską?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 16:00
Niewykluczone, że jedna z najbardziej kultowych scen w historii kinematografii zainspirowana była wydarzeniami wojny 1920 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europie groził totalitaryzm". Co by się stało, gdyby Polska przegrała Bitwę Warszawską?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 13:00
- Wiktoria 1920 roku stanowiła przełom, którego skali nie potrafimy sobie wyobrazić – oceniał w archiwalnej audycji Polskiego Radia prof. Andrzej Ajnenkiel. – Szanse na rządy totalitaryzmu w Europie były olbrzymie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizatorka akcji "BohaterON": celem naszego spotu jest edukacja

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 11:30
– Spot ma być zachętą dla obcokrajowców do zainteresowania się historią Polski XX wieku – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka akcji BohaterON.
rozwiń zwiń