Polskie Radio

Głosowanie na Historyczne Wydarzenie 2020 roku - sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 15:45
Można już głosować na finałową piętnastkę w konkursie na wydarzenie historyczne roku. Nominowani przez jury zostali podzieleni w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. Wśród nominowanych jest m.in serwis internetowy o Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W tym etapie plebiscytu głosować mogą wszyscy - i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do końca sierpnia. Organizatorem 14 edycji konkursu jest Muzeum Historii Polski. 
Wydarzenie historyczne roku 2020
Wydarzenie historyczne roku 2020 Foto: materiały promocyjne

Rozpoczął się właśnie drugi etap plebiscytu czyli GŁOSOWANIE: (1 lipca ‒ 31 sierpnia 2021). Internauci wskazują swoje typy z listy piętnastu laureatów - po 5 z każdej kategorii - umieszczonej na stronie internetowej Wydarzenia Historycznego Roku.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu i oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.

Materiały promocyjne Materiały promocyjne

Komisja konkursowa w składzie: prof. Andrzej Szczerski – Przewodniczący (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski) zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostało 15 wydarzeń, wśród których znalazły się:


KATEGORIA "WYDARZENIE"

- Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

- Obchody Roku Jana Kowalewskiego (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi)

- Lista Ładosia (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)

- Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego (Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach)

- Otwarcie wystaw stałych (Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej)


KATEGORIA "WYSTAWA"

- Otwarcie ekspozycji głównej (Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

- Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935 (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

- Skrzydła i ludzie XX wieku (Muzeum Lotnictwa Polskiego  w Krakowie)

- Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie. Wystawa stała w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)

- Zawołani po imieniu (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)


KATEGORIA "EDUKACJA"

- BITWA 1920. Internetowy serwis specjalny Polskiego Radia (Polskie Radio i Biuro Programu "Niepodległa")

- JP2 online. Największa baza wiedzy o Janie Pawle II (Centrum Myśli Jana Pawła II)

- Hetman (Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

- The Crown – Korona Rzeczpospolitej (Fundacja Książąt Lubomirskich)

- Polska Biblioteka Muzyczna (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)


To pierwszy taki plebiscyt w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci. W tym roku zostało zgłoszonym blisko dwieście projektów, z kraju i zagranicy, większość z nich realizowana była w formie online. Najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.

Plebiscyt zakończy we wrześniu uroczysta Gala w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podczas której nastąpi ogłoszenie zwycięzców.

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Partner: historia.org.pl

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, TVP, dzieje.pl, Polska Press Grupa,  Sieci, wSieci Historii, Gość Niedzielny.

Autorem statuetek dla zwycięzców plebiscytu jest Maciej Zychowicz.

Autorem tegorocznego plakatu jest Ryszard Kajzer Zerkaj Studio.

dz

Czytaj także

Audiobook w formie wideo. "Opowieść na szerokiej przestrzeni historycznej i geograficznej"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 10:17
- Historia ta toczy się na szerokiej przestrzeni historycznej i geograficznej. Zaczyna się 4000 lat temu w chwili upadku państwa Egipskiego i dociera właściwie do naszych czasów - powiedział o audiobooku w formie wideo jego twórca, Jacek "Wiejski" Góralski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Towary na kartki. Piotr Dmitrowicz: ten system obowiązywał przez prawie połowę PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 08:06
- Pamiętajmy, że system kartkowy obowiązywał tuż po wojnie, co w pewnym stopniu można było jeszcze tłumaczyć dramatycznymi wydarzeniami, zniszczeniami itd. Jeśli jednak popatrzymy na 45 lat PRL, to taki system obowiązywał ponad 20 lat, w różnych zakresach. Pokazuje to, czym był ten system - ocenił istnienie kartek, czyli bonów towarowych Piotr Dmitrowicz, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Prof. Zielińska: miała uratować kraj przed następnym rozbiorem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:30
- Konstytucja miała stanowić podstawę racjonalnego i sprawnie działającego państwa. Miała ratować osłabiony kraj przed następnym rozbiorem. Twórcy byli przekonani, że zadanie, które przed nimi stało, wykonali - powiedziała prof. Zofia Zielińska, historyk.
rozwiń zwiń