Polskie Radio

"Ich bohaterstwo jest dla nas wszystkich napomnieniem". Krzysztof Czabański o radiowcach z 1939 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 13:10
Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odsłonili tablicę poświęconą pamięci pracowników Polskiego Radia w Warszawie, którzy w 1939 r. do kapitulacji stolicy nadawali program radiowy. 
W budynku Polskiego Radia odsłonięto tablicę upamiętniającą pracowników, którzy w 1939 r. mobilizowali Polaków
W budynku Polskiego Radia odsłonięto tablicę upamiętniającą pracowników, którzy w 1939 r. mobilizowali PolakówFoto: Cezary Piwowarski
1200_Kamińska_PR.jpg
Polskie Radio w hołdzie radiowcom z września 1939 r. Odsłonięto pamiątkową tablicę

Krzysztof Czabański w swoim wystąpieniu podkreślał bohaterstwo pracowników rozgłośni Polskiego Radia oraz rolę, jaką ta instytucja odegrała w tworzeniu i utrzymaniu państwowości po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

- Media publiczne udowadniają, że są mediami, które powinny być utrzymywane przez obywateli - po to, żeby mogły iść drogą wskazywaną przez polską rację stanu. Informować obywateli o wszystkich sprawach, które są tak ważne dla budowy silnego państwa. Dziś oddajemy hołd bohaterom z 1939 r. Ich bohaterstwo jest również dla nas wszystkich napomnieniem, żebyśmy dobrze służyli i naszej ojczyźnie i Polskiemu Radiu - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Na pamiątkowej tablicy umieszczono kilkadziesiąt nazwisk radiowców, ale może być ona uzupełniana. Świadectwem bohaterstwa pracowników rozgłośni Polskiego Radia są też ocalone przez nich stalowe płyty gramofonowe z nagraniami z września 1939 r., m.in. z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.

Posłuchaj
00:31 11282044_11.mp3 Krzysztof Czabański o roli Polskiego Radia i mediów publicznych (IAR)

W siedzibie Polskiego Radia w Warszawie otwarta dziś także została wystawa przedstawiająca najważniejsze dla rozgłośni Polskiego Radia osoby, miejsca i wydarzenia z września 1939 roku.

 
"To są nasi bohaterowie - zarówno Polskiego Radia, jak i całej Ojczyzny" - dodała prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

oprac. pb/rk 


Czytaj także

"Wszyscy jesteśmy żołnierzami!". Komunikat specjalny Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 05:58
– Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast, za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny – usłyszeli odbiorcy Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 7 września 1944. "To był dzień najbardziej dla mnie tragiczny, zginęli wszyscy moi przyjaciele"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 05:45
Trzydziesty ósmy dzień powstania, czwartek. Po zajęciu Powiśla oddziały niemieckie ruszają na północną część Śródmieścia, nacierają na Nowy Świat, a z Ogrodu Saskiego i placu Za Żelazną Bramą na plac Grzybowski. Od strony Dworca Głównego atakują Chmielną, a z placu Zawiszy ulicę Towarową. Jednocześnie niemieckie lotnictwo bombarduje ten teren.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Halo! Halo! Tu mówi Polskie Radio". Skarby Archiwum Polskiego Radia z września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 05:58
- Najwcześniejszym nagraniem Polskiego Radia z września 1939 roku jest komunikat o wybuchu wojny, o którym wiemy, że był nagrany kilka dni wcześniej i odtworzony na antenie 1 września - mówił Wojciech Barcikowski z Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"A więc wojna!". Komunikat Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 10:36
1 września nad ranem hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa - największy w historii konflikt zbrojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio w hołdzie radiowcom z września 1939 r. Odsłonięto pamiątkową tablicę

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 11:40
Polskie Radio upamiętniło swoich pracowników, którzy we wrześniu 1939 r. mobilizowali Polaków do obrony przed inwazją wojsk niemieckiej Trzeciej Rzeszy. W budynku odsłonięto tablicę pamiątkową. Jak mówiła podczas uroczystości prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, pracownicy wykazali się w tamtym czasie odwagą i poświęceniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio w hołdzie radiowcom z września 1939 roku. Pamiątkowa tablica, wystawa i wyjątkowe wydawnictwo

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 10:56
W siedzibie Polskiego Radia nastąpi dziś uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci bohaterskich pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń