Polskie Radio

Agnieszka Kamińska o teatrze radiowym

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 23:35
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas gali w Zamościu podkreśliła, że Polskie Radio daje szansę upowszechniania najwyższej kultury, muzyki, teatru i literatury, w szerokim kręgu odbiorców. - W tej dziedzinie polska radiofonia należała do przodujących w Europie - powiedziała.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu Dwa Teatry 2021 w Zamościu
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w ZamościuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
1200_gala_PR.jpg
XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Wielka gala i ogłoszenie laureatów

Słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera zdobyło Grand Prix XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.

Czytaj także:

- Już po pierwszych próbach w 1925 r. na naszej antenie pojawiły się fragmenty "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego. Trzy lata później w plenerach wileńskich zrealizowano pierwsze, napisane specjalnie dla Polskiego Radia słuchowisko. Był to "Pogrzeb Kiejstuta" autorstwa Witolda Hulewicza - mówiła Agnieszka Kamińska.

Posłuchaj
00:25 11304463_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu (IAR)

Prezes Polskiego Radia podkreśliła, że teatr radiowy to miejsce magiczne. - To najbardziej intymny teatr świata, w którym słowo nabiera szczególnej intensywności i którego scenografia niczym kalejdoskop powstaje w wyobraźni każdego słuchacza. Szanowni Państwo, zostańcie ze słuchowiskami Polskiego Radia i z tą magią - mówiła Agnieszka Kamińska.

W kategorii spektakli Teatru Telewizji Grand Prix zdobył "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. W konkursie w tym roku rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych.

pb

Czytaj także

"Zawód aktora to namiętność, której nie da wydrzeć się z serca". Ewa Wiśniewska z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 15:05
- Jeżeli traktuje się ten zawód poważnie, to niewątpliwie staje się on pasją - powiedziała Ewa Wiśniewska. W jej opinii "zawód aktora to namiętność, której nie da wydrzeć się z serca". Aktorka została laureatką Wielkiej Nagrody  XX Festiwalu "Dwa Teatry". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzień gniewu" na festiwalu "Dwa Teatry". Jacek Raginis-Królikiewicz: ten spektakl wbija widza w fotel

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:52
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można było obejrzeć m.in. spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jarosław Gajewski: każde słuchowisko jest edukacyjną przygodą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 11:30
W Zamościu trwa święto twórczości teatralnej radiowej i telewizyjnej "Dwa Teatry", w czasie którego prezentowane są dzieła Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z dwóch ostatnich lat. W "Kulturalnej Jedynce" rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Gajewskim o dwudziestej, jubileuszowej edycji festiwalu oraz o magii radiowych słuchowisk. 
rozwiń zwiń