Polskie Radio

Rozrywka i spotkania z kulturą. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 19:00
W Dniu Kolejarza przypomnimy Polaka, który wynalazł pierwszy automatyczny system sygnalizacji kolejowej. Podpowiemy, jak tłumaczyć dzieciom, które zachowania są akceptowane, a które niedopuszczalne? Będzie też o nieinwazyjnych metodach pomiaru cukru we krwi i o programach wspierających rozwój czytelnictwa. Wieczorem muzyczna rozgrzewka przed zbliżającymi się Andrzejkami, zatem będzie tanecznie! 
Studio emisyjne M2
Studio emisyjne M2Foto: Wojciech Kusiński/PR
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Jak tłumaczyć dzieciom, które zachowania są akceptowane, a które niedopuszczalne? Jak przywołać je do porządku i dyscyplinować, kiedy zachowują się niewłaściwie? Dlaczego krzyk i przysłowiowy "klaps ku przestrodze" są wykluczone, a najlepszy sposób rozwiązywania konfliktów to rozmowa i perswazja? O tym wszystkim będzie mówił gość audycji, Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego dzieci i młodzieży, autor wielu książek, m.in. tej zatytułowanej "Uśmiechologia. Pozytywna strona myślenia". W audycji zapowiemy też akcję edukacyjną "Dzień Otwarty Notariatu" organizowaną w tym roku pod hasłem "Porozmawiaj o tym z notariuszem, jak zadbać o swój majątek, bo warto zaufać profesjonaliście". Dzień Otwarty Notariatu, podczas którego notariusze będą udzielać bezpłatnych porad, odbędzie się w sobotę 27 listopada. Do konsultacji będzie zapraszała Ilona Sądel-Bendkowska z Izby Notarialnej w Warszawie. W audycji także konkursy: "A to kto to?" i "Od małego dla dużego" oraz kolejny odcinek powieści "Niebezpieczne związki".

19.30 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

Ponad 2,5 mln ludzi w Polsce nie wie, że ma cukrzycę.

Ostatnie badania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wykazują, że igły jednorazowe, które pacjenci wykorzystują w domach do pomiaru cukru we krwi, są używane nawet do 15 razy, co stwarza duże zagrożenie infekcji i zakażenia organizmu różnymi patogenami. Aby temu zapobiec, naukowcy pracują nad nieinwazyjnymi metodami pomiaru cukru we krwi. Gościem audycji będzie dr hab. inż. Artur Rydosz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Architektura snu.

Mamy wręcz urodzaj na prowadzenie badań snu. Jako pierwsi zajęli się tym tematem Chińczycy i okazało się, że w czasie pandemii COVID-19 aż 70 proc. mieszkańców Państwa Środka cierpi z powodu pogorszenia snu. Podobne wyniki dały badania przeprowadzone we Francji. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego określili nawet, ile wynosi w ciągu doby niezbędna dawka snu. W Polsce również prowadzi się podobne badania i mamy bardzo ciekawe wyniki dotyczące wpływu snu na: układ odpornościowy, produkcję hormonów, powstawanie choroby Alzheimera czy siły wzmocnienie organizmu po przyjęciu szczepionki chroniącej nas przed koronawirusem. Gościem audycji będzie prof. dr hab. n. med. Adam Wichniak z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Słuchowisko wg słynnej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki".

21.45 "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej, czyta Adam Ferency (Radiobook).

23.50 - Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy", czyta Krzysztof Kolberger. 


logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

00.55-01.00 - Przypadki słowa: Anna Skoczylas "Przeciąg" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna FN w Warszawie, dyr. Kazimierz Kord,

Apolinary Szeluto Sonata D-dur op. 73 na skrzypce i fortepian, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Andrzej Tatarski - fortepian

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof  Dziuba

Mendelssohn, Szostakowicz, Schumann, Handel, Ockeghem, Bacewicz, Vivaldi, Henderson, Debussy, Auber, Prokofiew

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Kaja Danczowska - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna FN w Warszawie, dyr. Kazimierz Kord,

Ignacy Jan Paderewski Sonata skrzypcowa a-moll op. 13, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Waldemar Malicki - fortepian

MojePolskieRadio.jpg
Moje.PolskieRadio.pl. "Te kanały internetowe nadają przez całą dobę"

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Trochę czasu ze sobą spędzamy, więc pewne rzeczy potrafimy komunikować w sposób natychmiastowy. Ryzyko związane z takim duetem jak nasz - to możliwość niedostrzeżenia między sobą profesjonalnego muzyka z całym bagażem doświadczeń i osobowością, a wyłącznie partnera" - tak podczas niedawnej rozmowy w Dwójce mówił Krzysztof Książek - o wspólnej działalności muzycznej z żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek. W najbliższą sobotę z Książek Piano Duo spotkamy się w audycji "Miejscówka z Dwójką". O szczegółach występu artyści opowiedzą w "Poranku Dwójki" o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: rozmowa o książce "Zaraza. Notatnik malarki" z autorką - Weroniką Naszarkowską-Multanowską; premiera "Wesela" w reż. Wojtka Klemma w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz odsłonięcie gwiazdy Andrzeja Żuławskiego w Łodzi. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie: Wieczór w londyńskim teatrze (w czwartkowe przedpołudnie). Wyk. The Theatre of Music, kier. art. Marion Fermé

11.10-12.00 - Camille Saint-Saëns Symfonia nr 3 c-moll "Organowa", wyk. Les Siecles, dyr. François-Xavier Roth

12.05-12.45 - Książek Piano Duo: Sergiusz Rachmaninow i Antoni Areński - Suity na dwa fortepiany

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Penderecki - powrót do przeszłości - opr. Konrad Handschuh.

Krzysztof Penderecki.jpg
Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert "Korzenie romantyzmu" (S1, 2002-06-20)

Etienne Nicolas Mehul Symfonia nr 1 g-moll, Ludwig van Beethoven - arie koncertowe i sceny wokalne, Symfonia nr 1 C-dur op. 21, wyk. Aga Mikołaj - sopran, Kryger Urszula - mezzosopran, Enesemble Philidor, Orkiestra Barokowa Concerto Polacco, Marek Toporowski - dyrygent, Didier Talpain - dyrygent

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Ponad 43 mln zł dla bibliotek i niemal 3 mln zł dla małych księgarni - programy wspierające rozwój czytelnictwa zostały rozstrzygnięte. "Certyfikat dla małych księgarni" to nowy program, który ma pomóc małym księgarniom w funkcjonowaniu i przetrwaniu. Drugi program to "Infrastruktura bibliotek 2021-2025" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. O obu programach porozmawiamy z dyrektorem Instytutu Książki, Dariuszem Jaworskim o g.16.30. W audycji także rozmowa o biografii poetki Beaty Obertynskiej z autorka Anną Piwkowską, spotkanie z Ireneuszem Skruczajem - reżyserem filmu "Obłoki śmierci", z Agatą Wolak rozmawiamy o jej książce "Zakopane, którego już nie ma". Zaprosimy także słuchaczy na kolejny koncert z cyklu "Jazz.pl", którego bohaterem jest Marek Napiórkowski. ​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Les Siècles, Isabelle Faust - skrzypce, John Heuzenroeder, tenor, dyr. François-Xavier Roth, 

Igor Strawiński Canticum sacrum ad honorem Sancti Marci nominis; Koncert skrzypcowy D-dur; Święto Wiosny (fragmenty) 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Barrandov - Praskie Hollywood - aut. Monika Zając

Goście: Jakub Zika, Janusz Majewski

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Przypadki Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka 

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Vladimir Nabokov "Obrona Łużyna", czyta Mariusz Bonaszewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp", czyta Jan Englert.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Ksawery Pruszyński "Opowiadania", czyta Michał Klawiter. 


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Tomasz Gajownik 

Maurycy Mochnacki - jego wpływ na rozwój ruchu niepodległościowego przed i w czasie Powstania Listopadowego. Gość - Krzysztof Augustyniak, historyk.

02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan   

W Dniu Kolejarzy przyjrzymy się temu środkowi transportu, odkryjemy co kryje się za "Black Friday" i sprawdzimy od kogo pożyczamy pieniądze. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem - Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

Odwiedzimy wystawę "Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza" w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie oraz powiemy o akcji "Folkowe przystanki". 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar

Mercury_1200x660_1.jpg
Freddie Mercury. 30 rocznica śmierci wokalisty Queen. SERWIS SPECJALNY

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.45 - reportaż "Włoch w Warszawie", który przygotowała Urszula Żółtowska-Tomaszewska. To opowieść o Giannim, który od ponad 20 lat mieszka w Warszawie. Pochodzi z Sardynii. Ma żonę Polkę. Przyjechał do Polski za swoją wielką miłością. Polubił Polskę, ale też stara się zaszczepić u nas część włoskiej kultury. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

20.00-21.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk 

Biografia ważnego polityka z czasów PRL Mieczysława Rakowskiego, ostatniego I sekretarza KC PZPR. Gość - dr Michał Przeperski, autor biografii wydanej przez IPN. 

22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Małgorzata Łukowska


LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

22.06 - "Nakręceni" - magazyn premier filmowych - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek

W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Łukasz Adamski i Piotr Gociek zrecenzują najnowsze dzieło Wesa Andersona "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun", nową odsłonę "Ghostbusters" oraz dokumentalny hit Netflixa "Król tygrysów".

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Warszawskie Targi Sztuki (WTS) - to jedna z najważniejszych imprez artystycznych w Polsce. W tym roku odbędą się w dniach 27-28 listopada 2021 r. w hali EXPO XXI w Warszawie. Nowe miejsce stwarza jeszcze większe możliwości wystawiennicze. W Będzie można kupić i obejrzeć ponad 1.000 obiektów, które zaprezentuje ponad 70 wyselekcjonowanych galerii i antykwariatów z całej Polski. Szczegóły ujawni dyrektor programowy Kama Zboralska.​

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Powstał pierwszy na świecie klub, który pozyskuje energię odnawialną z … tańca. Jak działa technologia bodyheat? 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Kto wynalazł semafor? W Dniu Kolejarza przypomnimy Polaka, który wynalazł pierwszy automatyczny system sygnalizacji kolejowej.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska

W cyklu "Był sobie numer" Damian Sikorski opowie o utworze "Koniec" Spajka i Dziunka.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Pamiętniki wokalisty Kurta Cobaina oraz poetki Sylwii Plath w służbie nauki? Lingwistyka badająca depresję brzmi egzotycznie, ale może okazać się bardzo pomocna w diagnostyce tego problemu. Spotkanie z dr Magdaleną Nowicką, psychologiem różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS.

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon

Rozgrzewka przed zbliżającymi się Andrzejkami, zatem będzie tanecznie. Zagrają: Bruno Mars i Anderson.Paak jako Silk Sonic, Bartek Królik, Lowpass, Ebo Taylor, Durand Jones & The Indications, Shibo i Nick Dorian, czy choćby Łąki Łan.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Tadeusz Konwicki "Kronika wypadków miłosnych" w adaptacji Teatru PR.  Czyta Grzegorz Kwiecień - aktor Teatru Narodowego w Warszawie.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Świętujemy dzień Pluszowego Misia! Bohaterami będą dziś nasze ukochane pluszaki. Jak i gdzie powstał pierwszy miś maskotka. ​

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Bywa w oknie, w samochodzie, czasem bywa przyciemniane. Szklanki z niego są, kieliszki, dzbanki, miski i talerze. Czyli wszystko o szkle.

Gwiazdkopisanie 1200.jpg
Trwa "Gwiazdkopisanie" - świąteczny konkurs literacko-plastyczny dla dzieci

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Co jesienią robią mrówki? Gość: Igor Siedlecki, przyrodnik, ekolog, biolog​.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - ​Często podkreśla się, że jedną z misji szkoły powinno być rozwijanie talentów szczególnie uzdolnionych dzieci. Nie jest to łatwe zadanie w masowej edukacji. Jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do motywowania dzieci do samorozwoju są różne konkursy przedmiotowe. Porozmawiamy o tym, jaki są układane, prowadzone, kto i jak może do nich dzieci przygotować i jakie mogą być z nich korzyści dla uczniów i szkół. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bracia Lwie Serce" na podstawie powieści Astrid Lindgren, w adaptacji Hanny Bielawskiej, w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Teatr Polskiego Radia, 1986 r. Wystąpili m.in. Artur Pontek, Janusz Paluszkiewicz, Stefan Lewicki, Michał Bukowski.

.


13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

W audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni "Jakież kwiaty" Chopina do słów I. Maciejowskiego. Utwór zabrzmi w dwóch najtrafniejszych interpretacjach: Henryki Januszewskiej i Hany Blažikovej. Całość dopełnią "Ellens Gesänge" Schuberta i tradycyjna muzyka z Czech i Moraw.

PRCH_KATEDRA_fb1.jpg
"Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin" - odcinek 2 [ZOBACZ WIDEO]

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski 

Muzyka Stinga, Charlie Parkera i temat z filmu Mission Imposible w Polskim Radiu Chopin? Nie ma misji niemożliwych, gdy gospodarzem programu jest Mariusz Gradowski. Posłuchajmy, jak udowodni związki znanych z popkultury tematów muzycznych z twórczością Fryderyka Chopina.

22.00 - Czarne na białych - Jakub Puchalski

Istnieje muzyka, której nadrzędnym celem jest popis - a zatem: rozrywka. Takimi właśnie utworami są Rapsodie węgierskie Liszta. Zapraszamy na zbiór tych barwnych utworów, które przedefilują przed słuchaczami w nagraniach najróżniejszych pianistów, sięgając od Rosenthala i Mischy Levitzkiego, przez niezwykłego Ervina Nyiregyhaziego, do Światosława Richtera.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Antoni F. Ossendowski "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 10:45
Trójka zaprasza na codzienne spotkanie z literaturą. "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów. Konno przez Azję Środkową" autorstwa Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to historia ucieczki z ogarniętej przez rewolucję sowiecką Rosji, do odzyskującej niepodległość Polski. Czyta Mirosław Zbrojewicz. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życzenia od słuchaczy Jedynki. Finał akcji "Piosenki dla żołnierzy"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 10:10
- Serdecznie pozdrawiam służby mundurowe i cywilne, które biorą udział w ochronie granic państwa polskiego. Bardzo dziękuję za waszą codzienną służbę - tak Pan Piotr, słuchacz Jedynki, wyraził swoje wsparcie dla polskich mundurowych pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej. Ciepłych słów pod adresem żołnierzy w audycji "Piosenki na życzenie" było znacznie więcej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Kto otrzyma statuetkę dla najlepszego muzyka?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 08:00
Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymali nominacje do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. Kim są nominowani?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska alternatywa i hip-hop we Wrocławiu. Sprawdź nasze festiwalowe audycje

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 06:00
W piątek i w sobotę Wrocław był stolicą muzyki. Najpierw w Hali Stulecia odbył się Wrocław Hip Hop Festival, potem - One Love Music Festival. Byliśmy na obu imprezach i przygotowaliśmy dla Was specjalne audycje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Nahorny Trio na 80. urodziny lidera [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:00
W kolejnym koncercie z cyklu "Jazz.PL" gościliśmy trio Włodzimierza Nahornego. Wybitny jazzowy pianista, saksofonista i kompozytor muzyki filmowej 5 listopada obchodził 80. urodziny, kilka dni później jego zespół wystąpił w Studiu S-3 Polskiego Radia. Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń