Polskie Radio

Wielki Splendor 2021. W poniedziałek wręczenie nagród Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 10:55
Teatr Polskiego Radia wręczy w poniedziałek 6 grudnia swoje najważniejsze laury, czyli nagrody Wielkiego Splendora. Otrzymają je wybitni twórcy teatru radiowego. Podczas uroczystości, odbywającej się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia, uhonorowani zostaną również artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach. Relacja z wydarzenia - wieczorem tego samego dnia na stronach internetowych Polskiego Radia.
Wielki Splendor 2021. Statuetki już czekają
Wielki Splendor 2021. Statuetki już czekają Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zespół Teatru Polskiego Radia od 1988 roku wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Otrzymują go corocznie: aktorka i aktor. Nagroda specjalna - Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego - wręczana jest wybitnym twórcom świata kultury. Honorowy Wielki Splendor to z kolei prestiżowe wyróżnienie przyznawane artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia. - Zespół Teatru Polskiego Radia współpracuje z wybitnymi postaciami świata kultury, wyznaczając najwyższe standardy sztuki teatralnej w kraju. Twórcy radiowych spektakli kreują niezapomniane, mistrzowskie role i opowiadają wyjątkowe, poruszające, nierzadko trudne wręcz historie, na których realizację pozwala jedynie tak bliskie słuchaczom radio - podkreśla Agnieszka Kamińska, Prezes Polskiego Radia. - Wyróżniamy kreatorów trudnej i wymagającej sztuki teatru radiowego, doceniając ich wkład w rozwój radia artystycznego w Polsce. Swoim kunsztem, pracą oraz zaangażowaniem prezentują oni najwyższą klasę twórczą - dodaje Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia

Splendor młodych

Podczas poniedziałkowej gali docenieni zostaną także twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia, którzy otrzymają pięć statuetek w czterech kategoriach: Arete - za debiut aktorski (dwie nagrody: dla aktorki oraz aktora), Don Kichot - dla najlepszego debiutującego reżysera, Talanton - za debiut dramaturgiczny oraz Amadeusz - za debiut kompozytorski. - To wielki zaszczyt znaleźć się w tak prestiżowym gronie legendarnych twórców teatralnych. Polskie Radio odkrywa i wspiera uzdolnionych, młodych, poszukujących twórców, którzy realizując radiowe spektakle, dopiero rozpoczynają artystyczną drogę i wyznaczają trendy w swojej dziedzinie sztuki - mówił podczas ubiegłorocznej gali Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych. 

W blasku i cieniu

Uroczystość - zorganizowaną w kameralnej formule, dostosowanej do antycovidowych obostrzeń - poprowadzi Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczą: Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski i Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Relacja z wydarzenia - wieczorem 6 grudnia w portalu polskieradio.pl.

Rankiem tego samego dnia Janusz Kukuła - oraz laureaci Wielkiego Splendora - będą gośćmi porannej audycji "Sygnały dnia" (ok. godz. 8.15) na antenie Programu 1 Polskiego Radia. W poniedziałkowej audycji Dwójki "Po Splendorach" (od godziny 17.30) sylwetki laureatów przybliży także Małgorzata Szymankiewicz. 

mat. pras./ rk 

Czytaj także

Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz laureatami nagrody Wielki Splendor

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:18
Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia wręczana od 1988 roku - za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Przyznaje ją zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci Wielkiego Splendora. "Najważniejsze to obudzić głos"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:00
- W dniu nagrania słuchowiska dbam o to, by wstać odpowiednio wcześnie - mówiła w Dwójce Katarzyna Dąbrowska, która wraz z Andrzejem Mastalerzem została uhonorowana prestiżową nagrodą Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Splendor. Katarzyna Dąbrowska: oszalałam ze szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 10:12
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w poniedziałek wieczorem wręczono Nagrody Wielkiego Splendora. To najważniejsze wyróżnienia Teatru Polskiego Radia. Przyznawane są za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Dąbrowska: Splendory to wyjątkowe wyróżnienie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 15:29
Splendory to nagrody dla wybitnych twórców teatru radiowego. Tegoroczna gala odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. Zapraszamy do oglądania relacji z tego wydarzenia na stronach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

33. Wielkie Splendory. Janusz Kukuła: środowisko bardzo czeka na te nagrody

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 09:24
- To już 33. raz. A jeżeli coś zdarza się 33 razy, to jest nadzieja, że będzie zdarzało się i kolejne. (...) Środowisko bardzo czeka na te nagrody i przyjmuje je z wielkim entuzjazmem, zrozumieniem i taką wielką wewnętrzną pogodą ducha - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia odnosząc się do gali wręczenia Wielkich Splendorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

33. Wielkie Splendory. Znamy laureatów Nagród Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 13:05
Już po raz trzydziesty trzeci Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Prestiżowe statuetki otrzymali: Barbara Zielińska, Artur Barciś, Marek Barbasiewicz oraz Wojciech Marczewski. Podczas gali wyróżnieni zostali również debiutujący w Teatrze Polskiego Radia twórcy: Elżbieta Nagel, Jędrzej Hycnar, Ewa Małecki, Martyna Quant i Grzegorz Łapiński.
rozwiń zwiń