Polskie Radio

Recital fortepianowy Krzysztofa Książka. Premiera płyty Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 06:00
Mazurki i inne utwory Fryderyka Chopina, a nawet kompozycja autorstwa Zhang Zhao - jednego z najbardziej znanych i szanowanych współczesnych chińskich kompozytorów. To wszystko na jednym krążku, który wydaje Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Płyta jest zapisem ze studia im. Witolda Lutosławskiego, a utwory w wykonaniu wybitnego pianisty Krzysztofa Książka można było usłyszeć podczas Dnia Polskiego z okazji udziału polskiej reprezentacji olimpijskiej w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Tę płytę powinien mieć każdy wielbiciel Fryderyka Chopina i każdy kibic reprezentacji Polski. Krążek ukazuje się dziś (11 marca). 
Dzień Polski
Dzień Polski Foto: Polskie Radio

Wydawnictwo zawiera nagranie recitalu fortepianowego Krzysztofa Książka, który wykonał kompozycje Fryderyka Chopina, uzupełnione utworem autorstwa Zhang Zhao – jednego z najbardziej znanych i szanowanych współczesnych chińskich kompozytorów.

Dni Polskie to wspólna inicjatywa Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezes Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena Elżbiety Pendereckiej. Ukazuje ona więzi sportu ze sztuką, nawiązując do wzorców antycznych oraz olimpijskich konkursów sztuki, na których Polacy wielokrotnie zdobywali medale olimpijskie. Jest także doskonałą okazją do promocji kultury polskiej na najwyższym poziomie.

Dni Polskie, od 2012 roku, są tradycyjnie organizowane w miastach gospodarzach kolejnych edycji igrzysk olimpijskich i igrzysk europejskich, poprzez Londyn, Soczi, Baku, Rio de Janeiro, Pjongczang, Mińsk, Tokio aż po Pekin. Niestety, z powodu trwającej pandemii i ograniczonej możliwości uczestnictwa gości w wydarzeniu, edycje w Tokio i Pekinie nie mogły odbyć się w krajach goszczących igrzyska. Dzień Polski Pekin 2022 został zatem zorganizowany w Centrum Olimpijskim w Warszawie, w przededniu rozpoczęcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022.

Czytaj też:

Dzień Polski Pekin 2022 został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Partnerami Dnia Polskiego Pekin 2022 jest Polska Fundacja Narodowa (Partner Główny) oraz Polska Organizacja Turystyczna.

Krzysztof Książek jest półfinalistą i laureatem dwóch nagród pozaregulaminowych podczas XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2015 oraz laureatem III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków w czasie I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instru­mentach Historycznych w roku 2018. Jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Obecnie, w ramach studiów podyplomowych w klasie prof. Arie Vardiego, studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. W 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana. Do tej pory ukazały się trzy płyty Książka z muzyką Chopina, w tym nagranie Koncertu f-moll na kopii warszawskiego fortepianu Chopina (Buchholtz z ok. 1825 roku).

Czytaj też:

Nagranie zrealizowano w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w dniach 16 stycznia i 3 lutego 2022 roku. Polskie Radio od wielu lat współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim jako nadawca olimpijskich relacji, a od tego roku również jako wydawca okolicznościowej płyty. 

being.png

Tracklista:

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

 1. Nokturn H-dur op. 62 nr 1 07:23
 2. Rondo Es-dur op. 16 11:03

Mazurki op. 6

 1. Mazurek fis-moll op. 6 nr 1, 03:25
 2. Mazurek cis-moll op. 6 nr 2, 02:50
 3. Mazurek E-dur op. 6 nr 3, 02:00
 4. Mazurek es-moll op. 6 nr 4, 01:04
 5. Mazurek C-dur op. 6 nr 5, 05:51
 6. Barkarola Fis-dur op. 60, 08:11

Sonata h-moll op. 58

 1. Allegro maestoso, 09:19
 2. Scherzo. Molto vivace, 02:40
 3. Largo, 09:18
 4. Finale. Presto non tanto, 05:00

ZHANG ZHAO (1964)

 1. Pi-Huang (Beijing Opera) 06:63

Czas całkowity   69:25 

ZOBACZ RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI DNIA POLSKIEGO - PEKIN 2022: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Komitetu Olimpijskiego 

Mat. promocyjne / kh, rk 

Czytaj także

Krzysztof Książek: Ogólnopolski Konkurs Chopinowski jest po to, żeby się poznawać

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 11:23
- Ogólnopolski Konkurs Chopinowski jest taki bardzo nasz – wszyscy się znamy mniej lub bardziej z jurorami i uczestnikami. A założenie jest takie, żeby móc się porównywać na gruncie polskim - mówił w Programie 2 Polskiego Radia laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Książek: cieszę się, że mogę grać z moją żoną

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 18:01
- Mieliśmy bardzo podobną edukację, tych samych pedagogów. Nawet jeśli pracowaliśmy nad swoimi kameralnymi rzeczami, to również z tymi samymi ludźmi. Mam wrażenie, że mamy bardzo podobny sposób słyszenia, więc na poziomie muzycznym nasza współpraca jest bardzo prosta - mówił w Dwójce młody pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jazz Forum Talents" – album w nowej serii wydawniczej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 06:30
Cotygodniowe jazzowe koncerty – nie tylko na antenie Dwójki i w internetowych transmisjach wideo! 18 lutego nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się pierwszy album z nowej serii "Jazz.PL". Pierwszą płytową prezentacją jazzowych koncertów jest zapis występu grupy Jazz Forum Talents. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Radziwonowicz "Requiem dla świata"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 08:00
W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (25.02) ukazała się płyta "Requiem dla świata" Tomasza Radziwonowicza. To kolejne wydawnictwo z serii publikacji Polskiego Radia, poświęconych tematyce patriotycznej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polski blues". Harlem w rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 06:30
Trudno znaleźć dwóch innych polskich twórców, niż Tadeusz Nalepa i Bogdan Loebl, o których z takim przekonaniem można by powiedzieć, że ich życie to blues. Wspólne utwory tych dwóch przez lata stały się prawdziwym kanonem polskiego bluesa. W dniu piętnastej rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza na premierę singla zespołu Harlem "Polski blues". 
rozwiń zwiń