Polskie Radio

Michał Góras gościem "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 17:18
Gościem "Sygnałów dnia" w sobotę (12.03) o godz. 8.15 będzie Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

- W czasie, gdy Ukraina zmaga się z agresją rosyjskiego najeźdźcy, solidaryzujemy się z całym narodem ukraińskim. Polska Fundacja Narodowa wraz z innymi fundacjami i stowarzyszeniami podjęła działania wspierające mieszkańców Ukrainy - czytamy na stronie Polskiej Fundacji Narodowej.

Jakie to działania? Porozmawiamy o tym z wiceprezesem Polskiej Fundacji Narodowej Michałem Górasem.

Ponad 2,5 miliona osób uciekło z Ukrainy

Na przejściu granicznym w Medyce, można spotkać osoby między innymi z Charkowa, Odessy oraz Irpienia. Pomagają im wolontariusze z całego świata, którzy kierują ich do odpowiednich autobusów w dalszą podróż. Wcześniej Ukraińcy mogą się posilić, napić lub po prostu porozmawiać.

- Do dzisiaj z Ukrainy uciekło ponad 2,5 miliona osób - podała w piątek Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM). Liczba ta w ciągu doby zwiększyła się o 200 tysięcy.

- Już ponad 1,5 mln uchodźców wjechało z Ukrainy do Polski - poinformowała w piątek Straż Graniczna.

W Ukrainie giną dzieci

- Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło w jej wyniku co najmniej 78 dzieci - poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Ponad 100 dzieci zostało rannych.

Denisowa podkreśliła, że nie ma obecnie możliwości dokładnego ustalenia liczby zabitych i rannych w takich miastach jak Mariupol czy Wołnowacha w obwodzie donieckim, a także w Irpieniu w obwodzie kijowskim ze względu na toczące się tam działania bojowe.

W swoim komunikacie Denisowa wskazała m.in., że w czwartek do szpitala w Browarach pod Kijowem został przywieziony 15-letni chłopiec, który wraz z ojcem trafił pod rosyjski ostrzał w samochodzie.

Czytaj także:

***

Na "Sygnały dnia" w sobotę (12.03) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Henryk Szrubarz i Patryk Michalski.

DS

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: musimy zabezpieczyć pomoc medyczną dla uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 09:12
- Wśród uchodźców z Ukrainy są przede wszystkim matki z dziećmi, dlatego koncentrujemy się głównie na pomocy pediatrycznej - powiedział w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy rozmawiać o tym, jaka część trafi do Polski". Horała o 14 mld dolarów wsparcia USA

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 07:58
- Mamy zupełnie nową sytuację, architektura bezpieczeństwa świata została przez rosyjską agresję zakwestionowana, więc reakcja musi być adekwatna, to już się dzieje, dochodzi do wzmocnienia obecności amerykańskiej na wschodniej flance NATO - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. Jak dodał, powinniśmy zabiegać o stałe bazy NATO w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal: trzeba pomóc Ukraińcom bronić ich nieba

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 09:07
- Ryzyko konfrontacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem istnieje już od wielu lat. Jeśli go nie zatrzymamy teraz, będzie jeszcze większe. Jedyne, co mogę powiedzieć teraz, to: więcej amunicji dla Ukrainy, więcej możliwości, żeby się broniła przed nalotami - powiedział w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń