Polskie Radio

Relacje, wywiady, porady. Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 19:00
W Jedynce przed południem o odpowiedzialności za wyprowadzanie zwierząt na spacer oraz o zagrożeniach czyhających na młode gwiazdy internetu. Po południu w Trójce reportaż o ostatniej Nocy Muzeów, a w Czwórce - porady jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje. Wieczorem w Dwójce koncert inauguracyjny Festiwalu Katowice Kultura Natura, z muzyką Schumanna, Nielsena i Adamsa. W Polskim Radiu 24 wieczorne rozmowy o oddźwiękach wojny na Ukrainie, a w Polskim Radiu Dzieciom - o rodzajach opieki nad dziećmi po urlopie macierzyńskim. 
Studio Trójki
Studio TrójkiFoto: Ola Baszun
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia"- zapraszają Karolina Rożej i Katarzyna Gójska

Gośćmi poniedziałkowego wydania audycji: o godzinie 7.15 Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki, a o godzinie 8.15 Jarosław Sachajko - poseł Kukiz'15.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

W sieci, zwłaszcza na TikToku, jest coraz więcej nagrań nastolatków i mniejszych dzieci, które chcą zostać gwiazdami społecznościowych platform. Zagrożenie dla dzieci czy forma rozrywki i rozwijanie kreatywności? Gościem Łukasz Wojtasik, ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, autor pierwszej polskiej kampanii na temat zagrożeń dla dzieci w sieci, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Psy bez smyczy i inne zwierzęta na chwilowej wolności - czyli gdzie wolno, a gdzie nie wolno puszczać samowolnie psów bez smyczy? Kiedy pies musi mieć kaganiec? Co to są "Nakazane środki ostrożności przy trzymaniu zwierząt"? Jaki mandat może dać straż miejska? Dlaczego są różne przepisy w zależności od gminy? Gość – mec. Marta Rozwadowska-Kucka, adwokat (zajmująca się tą tematyką). Dostałeś mandat za prowadzenie psa na smyczy, lecz bez kagańca, a masz ratlerka, yorka albo sznaucera miniaturowego. Albo byłeś z psem na polu, gdzie nie było żywej duszy. Czy słusznie?

19.30-20.00 - "Eureka" / "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

* 25. Piknik Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - WODA

Kolory mórz. Jakie bywają kolory wód morskich i oceanicznych, co decyduje o zabarwieniu wody morskiej? Dlaczego prowadzi się badania nad kolorami wód morskich? Jakie informacje niosą kolory wody i jak tę wiedzę można wykorzystać w praktyce? O tym opowie prof. Mirosław Darecki Kierownik Zakładu Fizyki Morza w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie.

Z kolei o wpływie zmian klimatu na strefę brzegową, o problemie podnoszącego się poziomu mórz i coraz częstszych sztormów opowie prof. Tymon Zieliński z IO PAN. 

21.00-22.00- " Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

"Państwo samodzielne, oznaczenie granic zastrzega się. Nowe Królestwo w łączności z obu sprzymierzonymi mocarstwami" - głosił manifest dwóch cesarzy: Niemiec i Austro-Węgier zwany aktem 5 listopada z 1916 roku, który dawał Polakom nadzieję na własną państwowość  w toczącej się Wielkiej Wojnie. Dlaczego skoro do tego momentu sprawa polska nie istniała, a jeszcze w 1915 roku Ignacy Daszyński ocenił sytuację jako opłakaną? Co sprawia, że data  5 listopada 1916 roku jest określana datą przełomową i ważnym punktem na polskiej drodze do niepodległości, choć w akcie nie określono granic i nie było mowy o powołaniu rządu polskiego? Deklaracja uznana została za gest propagandowy. Nadzieje Polaków studził fakt, że cztery dni po ogłoszeniu Aktu gubernatorzy okupowanych ziem Królestwa Polskiego wydali odezwy nawołujące ludność do wstępowania do wojska niemiecko-austriackiego i do walki z Imperium Rosyjskim. Informowali też, że z powodu wojny nowym państwem będą na razie rządzić Niemcy - niebawem utworzono Tymczasową Radę Stanu. Czy to była też realizacja niemieckiego projektu Mitteleuropy? Jak na akt  5 listopada zareagowały środowiska niepodległościowe krajowe i na emigracji, a jak zareagował świat? Co takiego się wydarzyło, że car odpowiedział obietnicą "Polski  wolnej złożonej ze wszystkich trzech części, dotąd rozdzielonych" i tym samym włączył się w licytację na deklaracje kto da nam więcej? Z kolei w grudniu 1916 roku parlament włoski wezwał do powołania niepodległej Polski. Miesiąc później w orędziu do Senatu amerykański prezydent Thomas Woodrow Wilson mówił o konieczności odrodzenia Polski. A w Rosji po rewolucji lutowej 1917 roku, kiedy car został obalony, nowa władza zadeklarowała odbudowę Polski, zaprzyjaźnionej i połączonej sojuszem z demokratycznym państwem rosyjskim. Jak zareagowali na to sojusznicy Rosji: Francja i Wielka Brytania? Dlaczego w tym momencie Wielkiej Wojny rozpoczęła się gra kartą polską?

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.  

logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Piotr Metz i Przemysław Psikuta

W audycji wokół krążków: Nick Cave and the Bad Seeds - "The Boatman's Call" (1997, Reprise) oraz PJ Harvey - "Let England Shake" (2011, Island). 

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Beata Szymańska "Wybór wierszy" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Juliusz Wertheim Sonata fis-moll op. 18 na skrzypce i fortepian, wyk. Szymon Telecki - skrzypce, Paweł Pawlik - fortepian, Juliusz Wertheim Wariacje na temat oryginalny op. 4, wyk. Paweł Pawlik - fortepian

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Franciszek Liszt, Mieczysław Karłowicz, Richard Strauss, Dora Pejačević, Tore Bjørn Larsen, Jean-Philippe Rameau, André Messager, Jan Sebastian Bach, Zoltán Kodály, Frederick Delius, Gioacchino Rossini, Giovanni da Firenze

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Jakub Gołąbek Symfonia C-dur, wyk. {0h!} Orkiestra Historyczna, dyr. Lorenza Coppola; Fryderyk Chopin Scherzo h-moll op. 20, wyk. Ewa Pobłocka - fortepian; Jakub Gołąbek Symfonia D-dur, wyk. {0h!} Orkiestra Historyczna, dyr. Lorenza Coppola; Fryderyk Chopin Walce f-moll op 70 nr 2, h-moll op.69 nr2, As-dur, a-moll, Des - dur op.64 nr 1, wyk. Ewa Pobłocka - fortepian.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek  

W audycji wspominać będziemy jednego z najwybitniejszych polskich aktorów - zmarłego w niedzielę Jerzego Trelę. O jego niezapomnianych teatralnych kreacjach, spuściźnie artystycznej, o metodzie budowania roli, współpracy z innymi aktorami i działalności pedagogicznej porozmawiamy z aktorką, rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Dorotą Segdą, z aktorką, dyrektor Teatru Polonia Krystyną Jandą oraz z Olgierdem Łukaszewiczem. Początek spotkania o godz. 9.05. W audycji wrócimy także do wspomnień o zmarłym Ignacym Gogolewskim. O wybitnym aktorze opowie Emilia Krakowska.

Podsumujemy również Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" - relacja i rozmowy z laureatami 24. odsłony wydarzenia oraz powiemy o unikatowym pokazie obrazu Wilhelma Sasnala "Broniewski", z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej, we wnętrzach willi Władysława Broniewskiego. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Jean Sibelius Valse triste; Edward Grieg Utwory liryczne wyk. Leif - Ove Andsnes - fortepian

11.10-12.00 - Hugo Alfven Rapsodia szwedzka, II Symfonia D-dur op.11 (fragm). Wyk. Deutsche Symphonie -Orchester Berlin, dyr. Łukasz Borowicz

12.05-12.45 - Franciszek Lessel Grand Trio op. 4, Wyk. Enesmble Dialoghi: Cristina Escaplez - fortepian historyczy, Lorenzo Coppola - klarnet, Bart Aerbeydt - róg

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Antoni Libera - opr. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert zespołu Il Pomo d’Oro pod dyrekcją Francesca Cortiego, solista: Jakub Józef Orliński – kontratenor (Londyn, 10.02.2022)

Jan Křtitel Tolar Intrada: Adagio. Allegro z Balletto I à 4, Johann Joseph Fux Non t’amo per il ciel z Il fonte della salute, Antonio Lotti Proh quantae sunt in orbe strages, Nicola Conti Salve sis, o Mater pià, Francisco António de Almeida Giusto Dio z oratorium La Giuditta, Baldassare Galuppi Concerto à 4 c-moll, Gaetano Maria Schiassi A che si serbano, Bartolomeo Nucci Dal beato eccelso volo z oratorium Il David trionfante, Antonio Vivaldi Peccator videbit z Beatus vir RV 795, Giuseppe Antonio Brescianello Chaconne in A, Georg Reutter D’ogni colpa la colpa maggiore, Davide Perez Gratias agimus tibi z Mszy à 5, Georg Friedrich Händel  Amen, Alleluia d-moll HWV 269

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Sala Koncertowa NOSPR (Katowice, 14.05) - koncert inauguracyjny Festiwalu Katowice Kultura Natura. John Adams Short Ride in a Fast Machine, Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54, Carl Nielsen IV Symfonia "Nieugaszalna" op. 29, wyk: Leif Ove Andsnes - fortepian, BergeAdamsa. n Philharmonic Orchestra, dyr. Edward Gardner

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - aud. Wacława Holewińskiego

Zawsze w kontrze: Fałsz i prawda w "sprawie Józefa Mackiewicza" - kto i dlaczego wydał wyrok śmierci na Józefa Mackiewicza.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Marek Nowakowski "Powidoki", czyta Krzysztof Wakuliński.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Jądro ciemności", przekład Aniela Zagórska, czyta Andrzej Łapicki.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Studio El-muzyki" - Jerzy Kordowicz

04.00-05.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

05.00-06.00 - "Trójka budzi": "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

W audycji m.in. o tym do kiedy możemy wykorzystać bon turystyczny, co oznacza koniec stanu epidemii, który obowiązywał ponad dwa lata oraz podsumowanie ostatniej Eurowizji. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Krzysztof Sobolewski z Prawa i Sprawiedliwości. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W 120 rocznicę urodzin Jana Kiepury wspomnimy twórczość artysty. Odwiedzimy także Lublin, gdzie Akademickie Centrum Kultury i Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej "Chatka żaka" postanowiło reaktywować Studencką Wiosnę Teatralną – ogólnopolski festiwal teatrów studenckich! Po 48 latach festiwal został wznowiony pod hasłem "Budować mosty".

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. o tym, jakie straty rolnicze i zniszczenia środowiska spowoduje trwająca wojna? Czy wpłyną one na bezpieczeństwo żywnościowe? Aby odpowiedzieć na te pytania i móc wdrażać działania naprawcze, trzeba monitorować ukraińską przyrodę i produkcję roślinną. O tym w spotkaniu z doktorem Przemysławem Żelowskim z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.45 - Reportaż w Trójce / "Noc muzeum". W miniony weekend po raz kolejny całą Polskę ogarnęła akcja Noc Muzeów. Jest to świetna okazja, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury - większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na specjalne atrakcje, takie jak warsztaty, spotkania czy koncerty. To także wyjątkowa okazja, aby zwiedzić miejsca, które zazwyczaj są niedostępne. Noc Muzeów przywędrowała do nas z Berlina, gdzie po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku. Impreza okazała się sukcesem, dlatego w kolejnych latach zaczęły przyłączać się inne europejskie miasta. Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku i miała miejsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Rok później, wydarzenie odbyło się w Warszawie i Krakowie. Co roku coraz więcej instytucji kultury otwiera swoje drzwi zwiedzającym. A jak było w tym roku - sprawdzała Aleksandra Dobieszewska. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka 

O historii i dokonaniach Jana Kiepury: Alicja Węgorzewska - polska śpiewaczka operowa, Łukasz Lech - reżyser oraz Wojciech Sokolnicki - śpiewak operowy.

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​

Wojna na Ukrainie dotyka wszystkich sfer życia społecznego, także Kościoła. O tym, jak radzi on sobie w czasie rosyjskiej agresji, a także o prześladowaniach w okresie sowieckim opowie o. dr Paweł Wyszkowski OMI, proboszcz parafii św. Mikołaja w Kijowie​.

23.35 - "W antrakcie" - zapraszają Magdalena Kuydowicz i Malwina Kiepiel

O tym jak wojna na Ukrainie odciska swoje piętno na kulturze i sztuce opowiedzą w Polskim Radiu 24 Dariusz Pawłowski, dziennikarz "Dziennika Łódzkiego" i Anita Jancia-Prokopowicz, aktorka​.


logo

Płyta tygodnia - "Łajzol Serious"

"Łajzol Serious" to pierwszy solowy album rapera Łajzola znanego ze składu JWP, w którym występował z Kosim i Erosem. Razem wydali 3 albumy. Płyta do wygrania w Muzycznym Lunchu między godz. 13.00 a 14.00 od poniedziałku do piątku. 


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Robert Grzędowski

Wuzetanalia, Kozienalia, Kortowiada - rozpoczął się czas juwenaliów. Jak świętują studenci w tym roku, dwa lata po pandemii?

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Damian Sikorski 

Wywiad z zespołem wyróżnionym przez Czwórkę w konkursie na Festiwalu Nowa Tradycja, a także z rozmowa z Martą Zalewską, laureatką konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno" w 2017 roku o płycie "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" wydanej niedawno nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Bambinizacja - co to takiego? To zjawisko, które polega na przypisywaniu ludzkich cech zwierzętom. Chodzi o bezbronność, dobro, niewinność i wiele, wiele innych. Pokłosiem tego są akcje mające na celu pomoc naszym braciom mniejszym, a tak naprawdę niosące za sobą daleko idące konsekwencje dla środowiska naturalnego. Jakie?

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

"Pic na wodę, fotomontaż" - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach post-prawdy.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kacper Ponichtera

Przegląd najciekawszych nowości z izraelskiej sceny muzycznej. Izrael to kolebka takich brzmień, jak goa trance czy progressive house, ale tym razem skupimy się na gatunkach, które aktualnie rozgrzewają telawiwskie parkiety: od indie dance, dark disco po osobliwą mieszankę electro i house’u. Sprawdzimy w jakim rytmie buja się Bliski Wschód.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Znamy już 10 finalistów wybranych przez Jury Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022. O tym, kto otrzyma tytuł zdecydują słuchacze, głosując na stronie Czwórki. Aby ułatwić wybór, na przedstawimy sylwetki finalistów.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz. 

logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna wyprawa do Turcji. Kiedy rozpoczną się wakacje, wielu z Was uda się z rodzicami na wakacje do Turcji, która jest bardzo popularnym miejscem turystycznym. Czy warto w Turcji poznać jej muzykę? Jakich dźwięków możemy spodziewać się w tym kraju? Jakie instrumenty są charakterystyczne dla muzyki tureckiej?

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Jak działa i jak można ćwiczyć nasze szare komórki? A czy każdy ma mózg

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Od iskry do żarówki - historia oświetlenia.

17:15 "Skarbonka" - Miesiąc maj to czas pierwszych komunii i właśnie wówczas niektórzy ze słuchaczy po raz pierwszy zetkną się z dużą ilością gotówki. Co z nią zrobić, jak mądrze zarządzić budżetem kilkukrotnie wyższym niż zawartość naszej Skarbonki? Pomożemy i podpowiemy.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jaki rodzaj opieki wybrać dla dziecka po zakończonym urlopie macierzyńskim. Jako rodzice stajemy wtedy przed wyborem sposobu opieki nad naszym maluchem. O idealne rozwiązanie naprawdę trudno, a krytyka otoczenia wisi w powietrzu. Gdy już decyzja została podjęta, zastanawiamy się, jak zacząć adaptację
i nawiązać relację z opiekunami dziecka. Gość: Karla Orban - psycholog, mama trójki dzieci, trener empatycznej komunikacji, autorka książki "Żłobek, babcia, niania, czy ja sama?".

23.00-01.00 "Co nam w duszy gra?" - W audycji miejsce dla debiutantów- pojawi się Angelika Jakubowska "Anozie" ze swoim długo wyczekiwanym krążkiem. Mieszanka R&B, Soul i Pop z najwyższej półki. Artystka niedawno urodziła swoje pierwsze dziecko. Pojawi się też Grzegorz Jarek, przedstawiciel formacji Elastic Golf, który przyniesie do studia pierwszy album swojej kapeli z tytułem "Driving Until 2022". W audycji także wyniki Konkursu Piosenki Eurowizji, przedstawienie najlepszych piosenek uczestników. 


.


17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]

Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis", przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na odcinek zatytułowany "Raj akustyczny i upiorna kakofonia, czyli Karol Irzykowski jeszcze o hałasie". 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski 

Chopiniana, Chopinesque... Tak zatytułowanych utworów, które powstały w hołdzie dla Fryderyka Chopina jest wiele. A co z imieniem? Czy inspiruje tak samo jak nazwisko? Czy bywa wybierane jako tytuł kompozycji? Czy każdy Fryderyk to Chopin? Odpowiedzi brzmią: tak, tak i nie, nie każdy Fryderyk to Chopin, ale w wybranych przeze mnie przykładach naprawdę nie ma wątpliwości, o którego Fryderyka chodzi.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Menahema Presslera przez ponad pół wieku znaliśmy przede wszystkim jako pianistę wielkiego Tria Beaux Arts. Jednocześnie jednak muzyk wiódł skromniejszą, ale znakomitą karierę solową. W ostatnich latach, w bardzo już sędziwym wieku, jej też właśnie pozostał wierny, nagrywając niedawno piękną płytę z muzyką francuską. W audycji usłyszymy z niej m.in. Preludium nr 1 Tancerki delfickie oraz nr 2 Żagle Claude’a Debussy’ego, ale też wcześniejsze, klasyczne już nagrania Presslera z towarzyszeniem Vienna State Opera Orchestra: I Koncert fortepianowy g-moll op. 25 Feliksa Mendelssohna pod batutą Hansa Swarowskiego, a także I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina pod batutą Davida Josefowitza.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. W poniedziałek poznamy finalistów plebiscytu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 00:01
To już ostatnie dni oczekiwania na finałową dziesiątkę Nieprzeciętnych 2022. Wybór jury poznamy już w poniedziałek 16 maja o godzinie 6.00. Wtedy też rozpocznie się głosowanie. Kto zostanie Nieprzeciętnym 2022? Zwycięzcę poznamy 23 czerwca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyjątkowe lektury Lata z Radiem". Trwa drugi etap zabawy Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:56
W piątek, 29 kwietnia, w audycji "Cztery pory roku" wystartowała wyjątkowa zabawa. Słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia proponujemy wybór lektury "Lata z Radiem". W poniedziałek (13 czerwca) ruszył drugi etap.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie jest czarny neseser?" Polskie Radio i kolekcja płyt z 1939 roku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 11:25
Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Część odnalezionej kolekcji - 93 metalowe płyty gramofonowe - została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Motywem przewodnim woda

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 10:01
Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza  odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda.
rozwiń zwiń