Polskie Radio

Eksperymenty, zabawa i doświadczenia. Sobota z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 19:00
Na wszystkich antenach relacje z Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Poza tym o projekcie cyberpsychologii pozytywnej, zgodnie z którym sztuczna inteligencja może pozytywnie wpłynąć na poziom satysfakcji z życia. W Międzynarodowym Dniu Odnawiania Znajomości rozmowy o tym, jak odnawiać relacje i czy wszystkie znajomości należy pielęgnować.​ Nie zabraknie również relacji z meczów oraz transmisji słuchowisk i koncertów. 
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych! Foto: Rafał Guz/PAP
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie. Informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Akcja charytatywna "Matki Matkom" to wspólna inicjatywa Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR i Polskiego Radia, której celem jest pozyskanie środków na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Całodzienną licytację przedmiotów, na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 26 maja, w Dniu Matki, poprowadzą Karolina Rożej i Daniel Wydrych. Finał licytacji w audycji specjalnej między 19.00 a 20.00.

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

Audycja z Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Planowane rozmowy z przedstawicielami m.in.: Instytutu Oceanologii PAN, Wydziału Fizyki UW, Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Instytutu Paleobiologii PAN.

15.10 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Ludzkie życie - czym jest? To temat, o którym ludzkość dyskutuje od zarania dziejów. Wiele było definicji życia i jego wartości. Dziś w dobie wojny za naszą wschodnią granicą na nowo stawiamy sobie to zasadnicze pytanie, czym jest życie w swej najgłębszej istocie? M.in. o tym porozmawiają: Ksiądz Bogdan Bartołd - proboszcz parafii archikatedralnej w Warszawie i Jurij Andruchowycz - ukraiński poeta, prozaik, piosenkarz i tłumacz, słowem - humanista.

17.00-18.00 - "Jedynka Dzieciom" / Audycja z Pikniku Naukowego - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Goście: Agata Borucka - warszawski ogród zoologiczny i Kamil Jaczyński - płetwonurek z Grupy Eksplorującej podwarszawskie nurkowiska.

18.00-20.00 - Studio "Piłkarska Multiliga" - zaprasza Andrzej Janisz


logo

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Agata Zubel Pamięć z brązu, wyk. Monika Kaźmierczak - carillon, Maciej Zieliński Barocode wyk. Katarzyna Duda - skrzypce, Katarzyna Budnik - altówka, orkiestra miasta Tychy Aukso, dyr. Marek Moś; Stefan Kisielewski 7 Pieśni do słów Konstantego Ildefonsa Gałczynskiego, wyk. Katarzyna Oleś-Blacha - sopran, Bartłomiej Kominek - fortepian; Rafał Janiak Nokturn, wyk. Kamila Wąsik-Janiak - skrzypce, Andrzej Karałow - fortepian; Paweł Mykietyn STOP, wyk. Monika Kaźmierczak - carillon; Stefan Kisielewski Kwartet smyczkowy, wyk. Kwartet Dafô; Fryderyk Chopin Sonata h-moll, wyk. Jakub Kuszlik; Marcin Stańczyk sursounds, wyk. Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet; Elżbieta Sikora Running North, wyk. Monika Kaźmierczak - carillon; Stefan Kisielewski Sonata na klarnet i fortepian, wyk. Piotr Lato, klarnet, Jerzy Tosik-Warszawiak - fortepian; Aleksander Nowak Trzy wezwania, wyk. Monika Kaźmierczak - carillon; Cezary Duchnowski WeLoweLive, wyk. Agata Zubel - głos, Klangforum Wien, dyr. Titus Engel; Krzysztof Meyer V Symfonia na orkiestrę smyczkową, op. 44, wyk. Polska Filharmona Kameralna Sopot, dyr. Rafał Janiak; Rafał Janiak Sonata na skrzypce i fortepian pamięci prof. Stanisława Moryty, wyk. Kamila Wąsik-Janiak, Andrzej Karałow - fortepian, Mieczysław Karłowicz poemat symfoniczny Odwieczne pieśni, wyk. Orkiestra Opery I Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Rafał Janiak Trio, wyk. Kamila Wąsik-Janiak - skrzypce, Andrzej Karałow - skrzypce, Piotr Ptak - klarnet; Ignacy Jan Paderewski Sonata es-moll op.21, wyk. Kevin Kenner - fortepian, Marcin Mielczewski Missa Super o Gloriosa Domina, wyk. Zespół Il Canto, Jarosław Malanowicz - organy.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek 

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki 

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Krzysztofa Dracza - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Transmisja z Pikniku Naukowego - prowadzą Paweł Siwek i Andrzej Sułek

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Ewy Szczecińskiej, Karola Radziwonowicza i Andrzeja Sułka

Bela Bartók - I Koncert fortepianowy

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" - NeoQuartet

Karolina Piątkowska-Nowicka (I skrzypce), Paweł Kapica (II skrzypce), Michał Markiewicz (altówka), and Krzysztof Pawłowski (wiolonczela) >>> WIĘCEJ

19.30-22.30 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Lech Budrecki "Powroty"

Słuchowisko wyprodukowane w 2008 roku, adaptacja i reżyseria - Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna - Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne - Renata Baszun. Obsada: Mariusz Bonaszewski, Marian Opania, Krzysztof Banaszyk, Leon Charewicz, Miłogost Reczek, Jan Matyjaszkiewicz, Aneta Todorczuk-Perchuć, Stanisław Brudny. 

Słuchowisko według nieznanych wcześniej opowiadań Lecha Budreckiego to historia Andrzeja, skazanego wczasach stalinowskich na "czapę" za swoją działalność w podziemiu niepodległościowym w czasie II wojny światowej i tuż po niej. W słuchowisku rzeczywistość więzienia na Rakowieckiej miesza się z pięknym snem o wolności.

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Giuseppe Verdi Falstaff - Opera w trzech aktach (Aix-en-Provence, 6.07.2021), wyk. Christopher Purves - baryton (Sir John Falstaff), Stéphane Degout - baryton (Ford), Juan Francisco Gatell - tenor (Fenton), Carmen Giannattasio – sopran (Alice Ford), Daniela Barcellona - alt (Mistress Quickly), Giulia Semenzato - sopran (Nannetta), Antoinette Dennefeld - mezzosopran (Meg Page), Gregory Bonfatti - tenor (Dr Caius), Rodolphe Briand - kontratenor (Bardolfo), Antonio Di Matteo - bas (Pistola), Chór Opery w Lyonie, Orkiestra Opery w Lyonie, dyr. Daniele Rustioni. 

23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / Cyberpsychologia - aut. Michał Nowak 

Psychologowie badający relacje między ludźmi a technologią koncentrują się zazwyczaj na zjawiskach niepokojących. Wskazują na groźbę dehumanizacji i uzależnień, snują obawy związane z perspektywą pojawienia się systemów o nadludzkich możliwościach. W kontrze do tych głosów powstał projekt cyberpsychologii pozytywnej, zgodnie z którym sztuczna inteligencja może pozytywnie wpłynąć na poziom satysfakcji z życia. W jaki sposób? Porozmawiamy o tym z doktorem Pawłem Fortuną z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00  - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda  

05.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz'n'bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan i Raf Uzar 

W audycji m.in. o zmianach w sporcie w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyrównują pensje zawodników i zawodniczek. Kobiety z reprezentacji narodowej będą dostawały takie samo wynagrodzenie, jak ich koledzy z męskiej drużyny. Na żywo z Florydy - Jan Pachlowski.

Odwiedzimy również Śląsk, gdzie powstał pierwszy drewniany trzykondygnacyjny biurowiec. W czwartek nastąpiło jego uroczyste otwarcie. To pierwszy w regionie budynek biurowo-usługowy, który został wzniesiony w technologii modułowych konstrukcji szkieletowych konstrukcji gotowych do montażu.

Z kolei w Międzynarodowym Dniu Odnawiania Znajomości rozmowy o tym, jak odnawiać relacje i czy wszystkie znajomości należy pielęgnować?​ 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz  

Gośćmi audycji: Krzysztof Gawkowski, Nowa Lewica, Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska, Bartosz Kownacki, Kancelaria Prezydenta, prof. Andrzej Zybertowicz, Kancelaria Prezydenta. 

Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebook-u i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.

10.00 -12.00 - "Lista przebojów Trójki po godzinach" - Tomasz Miara

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

W szkole podstawowej malować musiał każdy. Na związanie się z tą dziedziną na stałe decydują się jednak nieliczni. Edukacja na akademiach sztuk pięknych oraz później praca w zawodzie nie są bowiem najprostsze. Gościem audycji - prof. sztuk plastycznych Jacek Wojciechowski z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nie zabraknie więc pytań o system kształcenia, o konieczne umiejętności, o sposób rozwijania talentu, o sytuację branży oraz przyszłość tego rzemiosła.

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Witold Lazar   

Rozmowy z gośćmi o sytuacji na Ukrainie:  gen. Roman Polko, Beata Płomecka, Tomasz Grzywaczewski, Michał Strzałkowski, Grzegorz Kuczyński i Paweł Buszko. 

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska  

W Międzynarodowym Dniu Różnorodności Kulturowej zastanawiamy się jaki język dominuje i staje się "łaciną" Europy. Czy istnieje esperanto świata? Zależy od czasów. Kiedyś językiem uczonych i dyplomatów była łacina. A jak brzmiały ballady w tym języku? Kto mniema, że dziś nikt nie śpiewa piosenek po łacinie - jest w błędzie. Mamy na to dowody.

Potem przez stulecia kultura przemawiała po francusku. Ten język przegrał wojnę o prymat w kulturze w połowie lat 60. XX wieku. Od tamtych czasów nasz glob zdominował angielski.

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

17.00-18.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

18.00-20.00 - "Trójka na Pikniku Naukowym" - Piotr Łodej, Mateusz Tomaszuk  

20.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański  

logo

08.05 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta 

W audycji przypomnimy postać zmarłej 11 maja dziennikarki i pisarki Maryny Miklaszewskiej. Gościem będzie Magdalena Piejko, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji.

20.30 - "Ideo-pop" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Dokąd zmierza Rosja? Jakie jest jej prawdziwe oblicze? Czy to, co obserwujemy, niesie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa? W książce "Przekleństwo imperium. Źródła rosyjskiego zachowania" dr Paweł Rojek rysuje obraz dzisiejszej Rosji, tego, co myślą zarówno władze, jak i zwykli obywatele. 

logo


10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

Miasto położone na 14 wyspach - odwiedzimy połączony ponad setką mostów Sztokholm. To tam metro jest istną galerią sztuki, a zestresowani studenci mogą legalnie krzyczeć w środku nocy na jednej z ulic. W mieście znajdziecie również najbardziej fotogeniczną bibliotekę i pozostałości po fabryce nitrogliceryny Alfreda Nobla.

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek

Co musi potrafić młody mecenas sztuki? Czy do tego potrzebne jest wykształcenie, zaplecze finansowe i doświadczenie? Co mała galeria może oferować początkującym artystom?

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

W dniu Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik do studia zaprosiliśmy czwórkę uczniów z SLO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Przygotowują oni specjalne pokazy związane z alternatywnymi źródłami energii. Matthew, Adam, Ignacy i Arden opowiedzą także o międzynarodowej maturze, do której się przygotowują.

13.00-14.00 - "Ropa XXI wieku - 25. Piknik Naukowy" - Weronika Puszkar i Oliwia Krettek

Woda zajmuje ponad 70 proc. powierzchni Ziemi, ale tylko 0,6 proc. to wody słodkie będące źródłem wody pitnej. To chyba najcenniejszy nasz skarb. Bez wody nie ma niczego, nie ma życia. Warto lepiej poznać wodę, jej właściwości i wszystkie fascynujące zjawiska z nią związane. Będziemy to robić podczas 25. Pikniku Naukowego przed Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, który w tym roku upłynie pod hasłem "Woda".

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski

Sobotnie popołudnie spędzimy podróżując po wodnych, muzycznych szlakach w  różnych zakątkach świata. Nie zabraknie też nowości muzycznych. Na początek audycji wylądujemy we Francji i usłyszymy nowy singiel zapowiadający album Carbon Jean-Benoît Dunckela. Następnie dwa fragmenty albumu L’eau et La Peau (tłum. Woda i Skóra) zagra dla nas Gaël Faure. Z Francji przeniesiemy się do Kolumbii, gdzie wysłuchamy dwóch utworów pochodzących z EP’ki Agua (tłum. Woda) zespołu Bomba Estéreo.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Chili con carne to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni meksykańskiej. Kusi aromatem, wybornie smakuje i syci.  Danie składa się z mielonej wołowiny, kukurydzy i czerwonej fasoli. Świetnie smakuje z dodatkiem kwaśnej śmietany i nachosów.


logo

10.00-11.00 - "Rodzinny W-f" - Czy dzieci kaskaderów też zostają kaskaderami? Czy są dziecięcy kaskaderzy? Co potrafią, jak trenują? Gość: Marek Sołek, kaskader.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Audycja plenerowa z Pikniku Naukowego. Po co roślinom woda i jaką pełni funkcję w przyrodzie? Gość: Stanisław Łoboziak - Koordynator Laboratorium Biologicznego CNK.

17.00-18.00 - "Mali strażnicy dzikiego królestwa" - Czy wiosna przybyła już w góry? To nie takie proste, gdyż śnieg utrzymuje się tak długo. Sprawdzamy wiosenne postępy w polskich górach.

18.00-19.00 - "Kuferek przyjemności" - W Kuferku Przyjemności czeka nas kolejna wizyta w gospodarstwie Lucynki. Lucynka z mamą hodują w swoim gospodarstwie kozy, psy, koty i kury. Tydzień temu opowiadały o  kozach a dzisiaj wspólnie z mamą opowiedzą o tym, jakie zwyczaje mają Una, Cruellla De Mon, Pantera, Grażyna 1 i Grażyna 2 czyli kury mieszkające w ich gospodarstwie.

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Magda i Sergiusz, czyli nasza ekipa Dziecka w drodze rozmawiają z podróżnikami Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi, którzy właśnie wrócili z podróży po jednym z najbardziej niezwykłych krajów świata. Arabia Saudyjska była przez całe lata kompletnie niedostępna dla turystów. Przez to narosło wiele mitów i legend dotyczących tego największego kraju arabskiego, w którym są najświętsze miasta islamu – Mekka i Medyna. Od niedawna można do Arabii Saudyjskiej pojechać turystycznie – wizę można wyrobić sobie przez Internet w pięć minut. Ale jak się podróżuje po tym kraju? Na co należy uważać? Co jeść? Jak się zachowywać? A przede wszystkim czy warto tam jechać.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji Judy Watley, znana z formacji Shalamar i jej drugi solowy krążek "Larger Than Life" z 1989 roku, Nazareth z "Cinema" płytą wydaną w 1986 roku a także zespół Sparks, z ich dziewiątym LP "Terminal Jive" wydanym w 1980 roku.


..

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

W romantycznej Europie niemal synonimem muzyki ukraińskiej stała się dumka. Skromna, melancholijna pieśń ludowa szybko zawędrowała na salony sentymentalistów, a następnie - w drugiej połowie XIX wieku – stała się jednym z gatunków muzyki instrumentalnej. Różni twórcy tytułowali swoje utwory jako dumki, ale najbardziej zdeklarowanym miłośnikiem gatunku został Antonin Dworzak - jest autorem kilkunastu dumek, czy to jako pojedynczych utworów, czy to jako części cyklu.

15.00 - Audycja specjalna  [PREMIERA]

Program specjalny z okazji 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którego tematem jest w tym roku "woda". W swojej audycji Magdalena Sawicka skupi się na formie barkaroli, biorąc jako punkt wyjścia Barkarolę Fis-dur Fryderyka Chopina. Posłuchamy również jego preludiów i dzieł ​m.in. Faurego, Offenbacha i Mendelssohna.

19.00 - Audycja specjalna [PREMIERA]

Program specjalny z okazji 25. Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Audycję wypełnią dzieła muzyczne powstałe z inspiracji żywiołem wody, która jest motywem przewodnim tegorocznej imprezy. Usłyszymy m.in. Preludium "Deszczowe" Chopina, Morze Debussy'ego, Kwintet fortepianowy "Pstrąg" Schuberta i Fontanny rzymskie Respighiego. Zaprasza Małgorzata Pęcińska. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

25. Piknik Naukowy. Świetna zabawa i tłumy uczestników [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 10:00
Za nami 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W warsztatach i pokazach naukowych uczestniczyły całe rodziny.  Słuchacze Programu 1 mogli liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami. Jak było? Zapraszamy do zapoznania się z zapisem relacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. Piknik Naukowy za nami. Wszystkie oblicza wody. Posłuchaj i zobacz!

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 19:53
Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było znaleźć na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W audycji specjalnej "Trójka na Pikniku Naukowym" wprost ze studia plenerowego rozmawialiśmy m.in.  o znaczeniu wody dla życia na Ziemi i wpływie pary wodnej na klimat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak było na 25. Pikniku Naukowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 20:00
Za nami 25. Piknik Naukowy, którego organizatorami są Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio. Poszczególne anteny prowadziły na miejscu swoje studia plenerowe, a w godz. 15.00-17.00 działało studio radiowej Dwójki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za nami 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. "Woda to ropa XXI wieku"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 20:00
- Wodę możemy traktować jako napęd przyszłości - przekonywali studenci Instytutu Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, którzy na Pikniku Naukowym opowiadali o stanach skupienia wody i o różnicach we właściwościach pomiędzy zwykłą i ciężką wodą.
rozwiń zwiń