Polskie Radio

Serwis "Galaktyka Lema" na tzw. krótkiej liście nominowanych do Prix Italia!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 15:40
Multimedialny i interaktywny serwis internetowy Polskiego Radia "Galaktyka Lema" znalazł się na "krótkiej liście" prestiżowej Prix Italia, w kategorii: Web Fiction. - Stanisław Lem był niezwykłym umysłem XX wieku. Był nie tylko pisarzem, ale także filozofem i futurystą, czyli przewidywał przyszłość - mówi w Polskim Radiu Izabella Mazurek, współautorka serwisu.
Stanisław Lem, zdjęcie z 1973 roku
Stanisław Lem, zdjęcie z 1973 rokuFoto: Forum/SZ-Photo/Brigitte Friedrich
  • Prix Italia to międzynarodowy konkurs organizowany we Włoszech. W konkursie przyznawane są najbardziej prestiżowe, międzynarodowe nagrody dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwanych "radiowymi Oscarami". 
  • Nagrodę ustanowiono w 1948 roku przez RAI (wtedy Radio Italiana) w Capri. W roku 2009, na partnerów i członków Prix Italia składało się 87 publicznych i prywatnych, radiowych i telewizyjnych, nadawców z 46 krajów i z pięciu kontynentów.
  • Początkowo Prix Italia przyznawano tylko za działalność radiową. W 1957 roku rozszerzono kategorie konkursu o telewizję, a w 1998 roku ustanowiono specjalną nagrodę za działalność internetową, która w 2000 roku stała się nagrodą regularną. 
  • Wyróżnienia przyznawane są za produkcje z dziedziny dramatu (jednorazowe produkcje oraz seriale), dokumentu (kultura i aktualności), sztuk performatywnych (telewizja) i muzyki (radio). 
  • Poza nominacją do Prix Italia - serwis Galaktyka Lema jest też nominowany do Prix Europa. 

Wyróżniony serwis "Galaktyka Lema" to interaktywny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin pisarza, która przypadła 13 września 2021 roku. Użytkownicy strony mogą przejść w międzyplanetarną podróż przez życie, twórczość, idee i koncepcje jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy science fiction i największe umysły XX wieku. - Stanisław Lem nie dość, że jest jednym z najbardziej popularnych pisarzy na świecie, nawet bardziej popularnym od naszych noblistów, to był również niezwykłym umysłem XX wieku - komentuje Izabella Mazurek, kierownik Serwisów Specjalnych i Archiwum w portalu Polskiego Radia.

Izabella Mazurek wyjaśnia, że Stanisław Lem był nie tylko pisarzem, ale też przewidywał przyszłość. - Przewidział komputery, internet, pojawienie się audiobooków, druku 3D czy smartfonów. Był naprawdę nieprzeciętnym umysłem. Dlatego pomyśleliśmy, że koniecznie musi powstać o nim pamiątkowe dzieło Polskiego Radia - opowiada.

Unikatowe nagrania z Archiwum Polskiego Radia

Oprócz najważniejszych informacji o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych autorów m.in. fantastyki naukowej oraz archiwalnych wypowiedzi pisarza, narracyjny serwis Galaktykalema.pl zawiera premierową grę przeglądarkową osnutą na motywach "Bajek robotów". Nowoczesna szata graficzna i obiekty 3D sprawiają również, że podróż po wirtualnym układzie planetarnym jest wyjątkowa.


Posłuchaj
05:09 Jedynka/Cztery pory roku - 7.09.2022 Galaktyka Lema Nagrody "Prix Europa" i "Prix Italia". Prestiżowe nominacje serwisu PR "Galaktyka Lema" (Jedynka/Cztery pory roku)

 

- Zastanawialiśmy się, jak przedstawić Stanisława Lema, żeby pokazać wielopoziomowość i wielowymiarowość postaci. Myśleliśmy o tym, aby serwis był podzielony na rozdziały, z których każdy będzie planetą zabierającą nas do jakiejś części dotyczącej życia, twórczości i warsztatu literackiego oraz pisarskiego. W taki sposób udało się nam zrobić 8 rozdziałów i 8 planet, które przenoszą nas do świata Lema - mówi Izabella Mazurek i dodaje, że "punktem wyjścia do prac nad serwisem okazały się nagrania z Archiwum Polskiego Radia". - Wpadł nam do głowy pomysł, że skoro jest tak dużo samych wywiadów i wypowiedzi Lema, a część z nich zupełnie nieznana, bo emisja była na przykład raz w latach 70., to przewodnikiem po życiu Lema będzie on sam. Cały serwis opowiedziany jest głosem Lema - słyszymy. 

Rozstrzygnięcie pod koniec września 

Serwis "Galaktyka Lema" jest na tak zwanej krótkiej liście wśród nominowanych w kategorii: Web Fiction. W tej kategorii nominowani są także nadawcy z Finlandii (YLE), Niemiec (ARD i ZDF), Hiszpanii (RTVE) i ze Szwecji (SVT). Obrady jury nagród Prix Italia odbędą się pod koniec września. Wówczas zostaną wyłonieni zwycięzcy. 


Posłuchaj
05:09 Jedynka/Cztery pory roku - 7.09.2022 Galaktyka Lema Nagrody "Prix Europa" i "Prix Italia". Prestiżowe nominacje serwisu PR "Galaktyka Lema" (Jedynka/Cztery pory roku)
02:56 "Galaktyka Lema" - nowy serwis narracyjny Polskiego Radia - relacja Doroty Piotrowskiej (W samo południe/Jedynka) "Galaktyka Lema" - nowy serwis narracyjny Polskiego Radia - relacja Doroty Piotrowskiej (W samo południe/Jedynka)

  

Zobacz także:


oprac. DS/rk

Czytaj także

Stanisław Lem - filozof mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 01:00
- Lem określa siebie jako pisarza, naukowcem nie jest na pewno, a jeżeli jest filozofem, to wbrew woli. Ta wypowiedź najlepiej mówi o jego ambiwalentnym stosunku do filozofii - powiedział na antenie Dwójki dr Filip Kobiela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lem. Alterbiografia" – premiera na STT

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 21:00
W finale Roku Stanisława Lema przedstawiliśmy na "Scenie teatralnej Trójki" premierowe słuchowisko Marka Kochana pod tytułem "Lem. Alterbiografia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces portalu Polskiego Radia. Galaktyka Lema z nagrodą Mobile Trends Awards 2021

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 21:16
Serwis Galaktyka Lema - interaktywny serwis internetowy, przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin pisarza - został nagrodzony w konkursie Mobile Trends Awards 2021 w kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces Polskiego Radia. Galaktyka Lema nominowana do nagrody Prix Europa 2022

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 15:09
Projekt Polskiego Radia Galaktyka Lema przeszedł międzynarodową preselekcję i został nominowany do nagrody Prix Europa 2022. Twórcy projektu muszą teraz przygotować prezentację konkursową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prix Europa" i Prix Italia". Prestiżowe nominacje dla serwisu PR "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 12:40
Multimedialny i interaktywny serwis internetowy Polskiego Radia "Galaktyka Lema" został nominowany do nagród "Prix Europa 2022" i "Prix Italia 2022". - Stanisław Lem był niezwykłym umysłem XX wieku. Był nie tylko pisarzem, ale także filozofem i futurystą, czyli przewidywał przyszłość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Izabella Mazurek, współautorka serwisu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galaktyka Lema z szansą na prestiżową nagrodę. "Nominacja to już wyróżnienie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 14:00
Najważniejsze dzieła Stanisława Lema, biografia pisarza i tajniki jego warsztatu - to wszystko składa się na Galaktykę Lema, multimedialny serwis narracyjny Polskiego Radia, po którym internautów oprowadza sam pisarz. 
rozwiń zwiń