Polskie Radio

Marcin Pospieszalski nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2022

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 12:47
Jednym z nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka jest Marcin Pospieszalski. Kompozytor, aranżer, producent muzyczny i multiinstrumentalista pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny. Oprócz niego nominowani zostali również Renata Przemyk i Łukasz Borowicz. 
Marcin Pospieszalski - jeden z nominowanych w kategorii Muzyka
Marcin Pospieszalski - jeden z nominowanych w kategorii MuzykaFoto: Polskie Radio

Umiejętne łączenie jazzu, rocka i muzyki tradycyjnej

W uzasadnieniu nominacji dla Marcina Pospieszalskiego czytamy, że w "istotny sposób angażuje się w propagowanie dziedzictwa muzyki tradycyjnej. Inicjuje projekty koncertowe, nagraniowe i warsztatowe, które odwołują się do ludowej spuścizny muzycznej. Ponadto umiejętnie łączy świat jazzu i muzyki rockowej z idiomami polskiej muzyki tradycyjnej". 

Kompozytor, aranżer, producent muzyczny i multiinstrumentalista

Marcin Pospieszalski urodził się 19 września 1963 roku w Częstochowie. Muzykować zaczął już w dzieciństwie, na przełomie lat 60. i 70. z braćmi założyli zespół Niedzielna Szkółka Ojca Stanisława (Marcin miał pięć lat i był najmłodszy w zespole). Później w szkole muzycznej uczył się gry na skrzypcach, a w liceum muzycznym grał na gitarze basowej. Ukończył studia w zakresie aranżacji i kompozycji na Wydziale Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Oprócz gitary basowej i kontrabasu gra na takich instrumentach, jak: skrzypce, altówka, cymbały rzeszowskie, instrumenty klawiszowe.

Czytaj też:

Ceniony twórca muzyki filmowej

Marcin Pospieszalski to współzałożyciel zespołu New Life’m. Współpracował m.in. z zespołami: Armia, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina & Kompania, 2Tm2,3, Deus Meus, Arka Noego, SBB, oraz z Lidią Pospieszalską i Anną Marią Jopek.

Jest również twórcą muzyki filmowej m.in. do filmów "Słodko gorzki" (nagroda za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1996 roku), "Demony wojny według Goi" (nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej 1999 w kategorii Najlepsza muzyka), "Prawo ojca" (nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej 2001 w kategorii Najlepsza muzyka).

Kierownik muzyczny wielu koncertów

Marcin Pospieszalski był kierownikiem muzycznym wielkich koncertów telewizyjnych, takich jak: urodzinowy koncert dla papieża Jana Pawła II w 2004 roku, "Victoria Częstochowska" - w 350. rocznicę obrony Jasnej Góry przed Szwedami, "Gorzkie Żale" w 2006 roku, koncert "Debiuty", oparty na piosenkach z tekstami Wojciecha Młynarskiego, podczas festiwalu w Opolu w 2008 roku, koncert "Wsłuchiwać się w Papieża"  w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

W 2017 roku muzyk został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

***

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Nagroda w kategorii Muzyka została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości muzycznej, propagowania kultury muzycznej i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę.

Laureatów Nagród Mediów Publicznych w kategoriach Muzyka, Obraz, Słowo oraz Idea poznamy podczas uroczystej gali, zorganizowanej przez PR, TVP, PAP i Audytorium 17, która odbędzie się 5 grudnia w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

ZOBACZ PREZENTACJĘ: 


***

Nagrody Mediów Publicznych 2022 Nagrody Mediów Publicznych 2022

PREZENTACJĘ NOMINOWANYCH - RÓWNIEŻ W POZOSTAŁYCH KATEGORIACH - ZOBACZYSZ >> TUTAJ << 

materiały prasowe/mo​/kor

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych - nominowani to światowe marki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 19:35
Poznaliśmy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w czterech kategoriach: Muzyka, Słowo, Obraz, Idea. W kategorii Muzyka nagrodę przyznaje Polskie Radio. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prezes Polskiego Radia: nominowani to światowe marki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
- Polskie Radio realizuje swoją misję publiczną na każdym polu. Widać to także kiedy ogłaszamy i kapitułę, i nominowanych do Nagród Mediów Publicznych - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odnosząc się do ogłoszenia nominowanych. 
rozwiń zwiń