Polskie Radio

Folkowa grupa Wernyhora z płytą "Toloka"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 07:00
Wielokrotnie nagradzana grupa Wernyhora przedstawia swój drugi krążek. Płyta "Toloka" to kolejna produkcja, którą wydaje Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Debiutancki album "Bojkowski głos Bieszczadu" został wydany jesienią zeszłego roku. 
Okładka płyty Toloka grupy Wernyhora
Okładka płyty "Toloka" grupy WernyhoraFoto: Polskie Radio

O muzyce bojkowskiej zawsze mówiło się mniej niż o łemkowskiej czy huculskiej, choć przed II wojną światową Bojkowie stanowili przeważającą większość mieszkańców Bieszczad. Sanockie trio Wernyhora przywraca swoją nową płytą głównie zapomniany świat Bojków i ich muzycznej kultury, ale też muzykę ich sąsiadów. Artyści proponują nową interpretację i wykonanie tradycyjnych pieśni, choć z zachowaniem ducha oryginału. 

Doceniany zapomniany świat 

W maju 2021 roku zespół zdobył I nagrodę w XXIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", w którym wokalistkę grupy Darię Kosiek uhonorowano dodatkowo Nagrodą im. Czesława Niemena za wyjątkowy talent i osobowość artystyczną. Nagranie wydawanej właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płyty zatytułowanej "Toloka" stanowiło zaś nagrodę Programu 2 Polskiego Radia.  

Wernyhorę stworzyła w roku 2019 trójka sanockich muzyków. Grająca na skrzypcach, wiolonczeli i historycznych instrumentach smyczkowych Anna Oklejewicz poznała grającego na lirze korbowej i kobzie Macieja Harnę. Maciej z kolei spotkał śpiewającą Darię Kosiek i jesienią cała trójka, połączona miłością do tradycyjnych pieśni z Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Zakarpacia i Podola, ruszyła na pierwszy wspólny koncert, na Słowację.

Wiosną 2020 roku Daria Kosiek otrzymała Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci" i tak zrodził się pierwszy muzyczny projekt Wernyhory: "Bojkowski głos Bieszczadu". Dwie nagrody na "Mikołajkach Folkowych" w tym samym roku były naturalną konsekwencją dobrze przepracowanego czasu pandemii. A potem nadeszła "Nowa Tradycja" w roku 2021.  

Wernyhora coraz więcej koncertująca i coraz większa  

W nagraniu płyty, która powstawała w styczniu i marcu 2022 roku w Studiu Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego, do zespołu Wernyhora dołączyli Wojciech Lubertowicz, grający na bębnach i duduku, oraz gitarzysta basowy Marcin Pospieszalski, który całość wyprodukował muzycznie. Za stołem mikserskim w czasie nagrywania, miksowania i masterowania materiału zasiadł Tadeusz Mieczkowski

Tytuł "Toloka" nawiązuje do ukraińskiego określenia formy sąsiedzkiej pomocy na wsi, zwykle kończonej wspólną zabawą i śpiewem. Muzycy grupy mówią: "W tym szczególnym czasie, gdy u naszych sąsiadów na Ukrainie trwa krwawa wojna, chcielibyśmy, by nasze interpretacje ukazywały piękno pieśni z pogranicza w pełnym nadziei oczekiwaniu na wspólne, sąsiedzkie spotkanie i śpiew.

Wydawaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płytę promuje śpiewana z myślą o walczącej Ukrainie pieśń z Podola zatytułowana "Żurba" ("Smutek"). Choć powstała w XIX wieku, to jej wojenne przesłanie wciąż jest niestety aktualne. 


toloka wernyhora belka.jpg

mat.pras. / rk 

Czytaj także

"BOJKOWSKI GŁOS BIESZCZADU". Debiutancka płyta zespołu WERNYHORA

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 13:10
W ostatnich dniach ukazał się debiutancki krążek sanockiej grupy Wernyhora. Zespół ten na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wszedł przebojem na folkową scenę w Polsce. Po sukcesach na XXX Mikołajkach Folkowych w Lublinie oraz trzech nagrodach w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” zespół prezentował swój muzyczny kunszt w ramach wielu koncertów w Polsce, w tym na scenach Ethno Portu w Poznaniu, Etno Kraków/Rozstaje w Krakowie czy Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oto laureaci Fonogramu Źródeł i Folkowego Fonogramu Roku za rok 2021!

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 15:22
Niniejszym przedstawiamy zwycięzców konkursów fonograficznych Polskiego Radia: Fonogramu Źródeł i Folkowego Fonogramu Roku 2021!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśni ukraińskiego lasu na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 13:00
W sobotnim Folkowym Poranku Dwójki… rozmowa z Natalią Rybką-Parchomenko o genezie projektu „Pieśni lasu”, który zaprezentowany zostanie w sobotę na festiwalu „Nowa Tradycja”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żurba" - nowe nagranie grupy Wernyhora [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 08:30
"Żurba" to singiel zapowiadający premierę płyty "Toloka" sanockiego zespołu Wernyhora, laureata XXIII Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2021. Nagrania rozpoczęły się kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję działań wojennych na Ukrainie, w Studiu Polskiego Radia S4 im. Jerzego Wasowskiego. Utwór, który ma dziś premierę to pieśń będącą wyrazem sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji i przejawem wsparcia dla Ukraińców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wernyhora i "Bojkowski głos Bieszczadu"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 11:20
Druga nagroda ex aequo w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2021.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Singiel „Żurba”. Muzyczny protest przeciw wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 14:15
Zespół Wernyhora z Sanoka nagrał singla pt. „Żurba”, co po ukraińsku znaczy smutek. To wyraz sprzeciwu przeciw wojnie i przejaw wsparcia dla Ukraińców.
rozwiń zwiń