Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski
Latem jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. Tym razem zajrzymy do stolicy Podhala, w której trwa VII Festiwal Literacki oraz do Stegny na Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. A w odcinku kabaretowym przypomnimy monolog imieninowy Mieczysława Pawlikowskiego i piosenkę hiszpańską w wykonaniu gwiazdy "Podwieczorku przy mikrofonie" - Janiny Jaroszyńskiej.
15.00-16.00 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gościem Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki.
16.00-17.00 - "Muzyczny alfabet Jedynki" - zaprasza Paweł Sztompke
A, jak Abba, Afromental, Adele. B, jak Baranovski, Bajm, Beyoncé. C, jak Cleo, Coldplay, Eric Clapton... Wakacyjne granie na wybraną literę alfabetu.
22.00-23.00 - "Klasyczne Lato z Radiem" - zaprasza Adam Rozlach
XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Dźwiękowa relacja z festiwalowych wydarzeń, rozmowy z wykonawcami i zaproszenie na koncerty kolejnych, letnich festiwali muzycznych.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Kuba Borysiak
01.00-07.00 - "Fantazja polska" - opracowanie Małgorzaty Gąsiorowskiej
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Tomasz Szachowski
08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego
10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Agata Sapiecha - prowadzi Magdalena Łoś
11.00-12.30 - "Muzyka w kadrze" - prowadzi Mariusz Gradowski
12.30-13.00 - "Droga przez mąkę" - prowadzi Łukasz Modelski
13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk
Jerzy Filip Telemann Koncert obojowy G-dur TWV 51:G2, wyk. Nele Vertommen - obój, Musica Gloria;
CelloEvolution - fragmenty płyty, wyk. Josetxu Obregón - wiolonczela;
Wolfgang Amadeus Mozart Pieśni (wybór), wyk. Carolyn Sampson - sopran, Kristian Bezuidenhout - fortepian;
Ferdinand Ries Kwartet fletowy G-dur WoO 35/2, wyk. Ardinghello Ensemble;
L’Aimable - Une journée avec Louis XV - fragment płyty, wyk. Céline Frisch - klawesyn;
Maurice Ravel Koncert D-dur na lewą rękę, wyk. Cédric Tiberghien - fortepian, Les Siècles, dyr. François-Xavier Roth.
14.45-15.00 - "Jest taki obraz" - audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek
Nie istnieje żadne miejsce, z którego El Greco namalował ten obraz. W każdym razie nic nie wskazuje miejsca, a przedstawienie nie odpowiada dokładnie topografii. Budynki zostały przemieszone. W wąskim planie nie powinna znaleźć się dobrze widoczna i charakterystyczna dla Toledo wieża katedry. To panorama pod burzowym niebem miasta, które wydaje się bezludne Przedstawienie Toledo odpowiadać miało jego symbolicznemu planowi, a nie koniecznie realiom.
15.00-16.00 - "Muzyczny labirynt Pawła Szamburskiego"
16.00-17.00 - "Lato polskiego romantyzmu" - prowadzi Róża Światczyńska
17.00-19.00 - "Party-tur" / Kora - prowadzi Adam Sztaba
Gościem audycji Michał Pepol.
19.00-19.30 - "Słuchowisko na lato" / Bruno Schulz "Podróż do Sanatorium pod Klepsydrą"
Słuchowisko wyprodukowane w 1984 roku; adaptacja i reżyseria - Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna - Andrzej Złomski, muzyka - Zbigniew Wiszniewski. Obsada: Gustaw Lutkiewicz (Konduktor), Henryk Talar (Józef), Tadeusz Bartosik (Jakub), Mirosława Dubrawska (Matka), Anna Romantowska (Bianka), Edmund Fetting (Gotard), Michał Bukowski (Rudolf), Joanna Żołkowska (Adela, pokojówka Jan Tesarz (Dyrektor), Magdalena Utlińska (dziecko), Katarzyna Skarżyńska (dziecko), Włodzimierz Bloch (dziecko).
19.30-22.00 - "Dawna promenada" - prowadzi Magdalena Łoś
Bruno Cocset - wiolonczela, kier. art., Les Basses Réunies na II Międzynarodowym Biennale Dźwięków Niskich "BASSO" (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 13.11.2017). Historia wiolonczeli - narodziny instrumentu.
Koncert Pina de Vittorio i zespołu Laboratorio '600 na 26. Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu (Kościół oo. Reformatorów 23.08.2018). Pino de Vittorio - śpiew, chitarra battente, zespół Laboratorio '600 - Fabio Accurso - lutnia, Flora Papadopoulos - harfa barokowa, Franco Pavan - teorba, kierownictwo artystyczne.
Cud Świętego Januarego: głosy kościołów i placów Królestwa Neapolu w XVII wieku.
22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Przemysław Psikuta i Jacek Hawryluk
Wokół płyt: Mark Hollis - "Mark Hollis" (1998, Polydor); James Blake - "James Blake" (2011, Polydor); Perfume Genius - "Ugly Season" (2022, Matador Records).
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć
02.00-04.00 - "N3" - Małgorzata Jakubowska
Noc, Nowość, Nieoczywistość - to trzy hasła, które można przypisać audycji. Dwie godziny wypełnione nieoklepanymi, awangardowymi, eksperymentalnymi utworami. To prawdziwa gratka dla tych, którzy poszukują dobrej playlisty na imprezę, na trasie lub dopiero zapoznają się ze światem muzyki elektronicznej - a ta jest równie bogata jak gitarowa.
04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann
06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan
Strefa chwały - tradycyjnie na początku lipca zaproszenie do spotkania muzyków chrześcijańskich w Starym Sączu. Opowieści Andrzeja Dubiela - jednego z organizatorów Festiwalu towarzyszyć będzie muzyka zespołów, które wezmą w nim udział.
08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan / Raf Uzar
09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk
Zagadki i ciekawostki dla dzieci, polecenia książkowe oraz Mozart - o którego życiu, epoce, dziwnych zwyczajach oraz muzyce opowie Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej.
10.00-11.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz
11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek
12.00-14.00 - "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" - Łukasz Sobolewski i Katarzyna Ciepielewska
Gościem Mariusz Czerkawski - hokeista, menedżer hokejowy, komentator sportowy i prezenter telewizyjny.
14.00-15.00 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert
Czy historia Polski może być atrakcyjna dla współczesnego pisarza i współczesnego czytelnika? Wypada ją beletryzować? Jakie jej epizody należy w pierwszym rzędzie popularyzować? O tym w rozmowie z Wacławem Holewińskim, prozaikiem i dramaturgiem, który ma Klio w rodowym herbie.
15.00-17.00 - "Po drodze z Trójką" - Witold Lazar
17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Dariusz Urbanowicz, Norbert Michalak
19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin
Gaba Kulka - jej muzyka to progresywny pop: mieszanka gatunków, od fortepianowego rocka, przez jazz, po weillowski kabaret. Wydała cztery autorskie płyty: „Out”, pokryty złotem "Hat, Rabbit", koncertowe "Wersje" oraz "The Escapist". Nagrodzona między innymi Fryderykiem (wokalistka roku 2009), Mateuszem Programu Trzeciego Polskiego Radia, główną nagrodą Transvocale we Frankfurcie, nominowana do "Paszportu Polityki". Tym razem posłuchamy jej koncertu z wiosny 2017 roku.
20.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Tomasz Miara
22.00-23.00 - "Scena teatralna Trójki" - Barbara Marcinik
Słuchowisko Marka Pruchniewskiego "Ciało moje" w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza.
Ciało w pozycji horyzontalnej: dotknięte chorobą, pasywne, bez kontaktu. Autor ukazuje rodzinę w obliczu kryzysu. Przygląda się złożonym relacjom bohaterów i rejestruje momenty, w których wzajemne zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i bliskość, zostają wystawione na próbę.
Wiktoria, choć przykuta do łóżka, uczestniczy na równych prawach w życiu rodziny, „jest w… sobie”. Nie może reagować, mówić, ale poznajemy jej myśli, dzięki którym prowadzi swoisty dialog ze światem. Autor „więzi” bohaterkę w ciele, ale ofiarowuje jej czas i przestrzeń na dokonanie wiwisekcji dotychczasowego życia, zadanie pytań o jego sens, rolę przypadku, zmaganie z Bogiem.
23.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk
11.06 - "Historyczne wydarzenie tygodnia" - zaprasza Tadeusz Płużański
Zaatakowali wiernych modlących się w niedzielny poranek w kościołach. Mordowali i palili żywcem kobiety i dzieci. 11 lipca 1943 r. ukraińscy nacjonaliści uśmiercili w ten sposób Polaków z 99 wołyńskich miejscowości, a w następnych dniach kontynuowali rzeź w kolejnych. Wydarzenia związane z krwawą niedzielą na Wołyniu przypomni dr Damian Markowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
"Tylko prawda jest ciekawa" – napisał jeden z największych dwudziestowiecznych pisarzy, Józef Mackiewicz. Stanisław Danielewicz idzie tropem tego stwierdzenia. Paradoksalnie dla swej powieści "Political fiction. Romans ahistoryczny" przybrał formę fikcji politycznej, z atrakcyjnym wątkiem romansowym.
Czwórka na Ostróda Reggae Festival
Rozpoczęło się największe święto sympatyków muzyki reggae - Ostróda Reggae Festival. Dziennikarze Czwórki są na miejscu i relacjonują wydarzenie. Tegoroczna edycja Ostróda Reggae Festival potrwa do 10 lipca. Uczestnicy zobaczą występy wielu znakomitych wykonawców m.in. Juliana Marleya (syna Boba Marleya) wraz ze swoją grupą The Uprising, Havana Meets Kingston, Bakshish, czy Maleo Reggae Rockers. Nie zabraknie również warsztatów dancehall, bębniarskich, yogi, czy capoeiry.
W niedzielę poznamy zwycięzcę konkursu Czwórka Reggae Contest. Wśród finalistów znalazły się zespoły - The Rebels, Blue Mahoe i Raggabarabanda. To właśnie te trzy grupy zostały wybrane przez jurorów i wystąpią na scenie Red Stage na ostródzkim stadionie by walczyć o zwycięstwo w czwórkowym konkursie. Laureaci Czwórka Reggae Contest zagrają na żywo w czwórkowym studiu. Mogą liczyć także na promocję utworu na playliście Czwórki, występy na trzech festiwalach w przyszłym roku oraz na nagrodę finansową.
Relacji z Ostróda Reggae Festival można słuchać przez cały weekend w audycjach Czwórki oraz oglądać w mediach społecznościowych stacji.
08.45-09.00 - "Filharmonia w pigułce" - Piotr Wierzbicki
Fryderyk Chopin - cztery scherza. Wszystkie mają trzyczęściową budowę, z liryczną częścią środkową kontrastującą z żywiołowym początkiem i końcem. Żartobliwy, skoczny charakter oraz pełen taneczności i ludyczności nastrój. W tym odcinku posłuchamy Scherza h-moll.
12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz "Jeffrey" Chmiel
Doczekaliśmy się! "Diablo Immortal" w końcu zadebiutowało na dysku. Mimo tzw. paywalla gra się zaskakująco dobrze. Jakie jest nowe, mobilne "Diablo"? Gra jest szybka, dynamiczna i mroczna.
13.00-14.00 - "Świat 3.0" - Marta Zinkiewicz
Czy przyszłość mody jest wirtualna? Pandemia spopularyzowała pokazy mody w wirtualnej rzeczywistości i w formie gry komputerowej. Coraz częściej możemy spotkać się z twórczością projektantów odzieży cyfrowej. Kto może ją założyć? Twój awatar lub ty, jednak tylko na zdjęciach lub nagraniach. Te ubrania fizycznie nie istnieją.
17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert
W audycji rządzić będzie beztroska japońska muzyka: boogie, funk, disco i city pop z lat 80. Zagrają m.in. Myx, Hitomi Tohyama, Mizuki Koyama, Jadoes, Tatsuro Yamashita, Akira Fuse, Mariko Tone, Kengo Kurozumi.
10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - 9-letni Tymek opowie o dźwiękach zwierząt, zajrzymy do ogrodów zoologicznych w Warszawie i Wrocławiu, opowiemy o Orientarium w Łodzi i będziemy łapać dźwięki w Akwarium w Gdyni.
17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Wakacyjne propozycje dla dzieci w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Gościem audycji - Lidia Iwanowska-Szymańska.
09.00 - "Weekendowe potpourri" - zaprasza Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
Wśród płytowych nowości II Suita orkiestrowa Bacha, ale w wersji z koncertującym obojem, w świetnym wykonaniu Ensemble Masque i oboisty Mathieu Loux, dwie Sonaty wiolonczelowe op. 5 (F-dur i g-moll) Beethovena, w odkrywczej wizji wybornego Brunona Cocseta i współpracującej z nim pianistki Maude Gratton, a także Koncert fortepianowy G-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta w interpretacji Erica Le Sage i Gävle Symfoniorkester.
18.00 - "Pierwszy po Chopinie" - zaprasza dr Danuta Gwizdalanka [PREMIERA]
Audycja poświęcona napisanemu przez Karola Szymanowskiego w czasie wojny, cyklowi fortepianowemu Maski, dla którego inspiracjami były słynne postaci literackie.
21.00 - "Romantyczne Weberiana, albo antenowe powroty Jana Webera" - zaprasza Marta Jankowska [PREMIERA]
"Pan musi być pianistą, pan ma takie piękne, długie włosy" - te słowa, według anegdot usłyszał od Paderewskiego Harold Bauer, stojący u progu ważnej życiowej decyzji - smyczek czy klawiatura? W audycji Jan Weber opowie nam o wielkiej muzycznej miłości artysty, dla której mimo wszystko sięgał czasem po skrzypce.
Zapraszamy!